Da li su benefiti tuširanja hladnom vodom vredni rizika: Mnogi primenjuju ovu rutinu koja ima i mane
Većina nas je doživela trenutak "šoka" kada topla voda nestane usred šamponiranja, ali mnogi stručnjaci tvrde da su prednosti tuširanja hladnom vodom vredne ovog neprijatnog trzaja.
O benefitima vezanih za "hladno tuširanje" možemo čuti u pričama sportista kada se pripremaju za bitne utakmice i mečeve, ali i kod osoba koje brinu o cirkulaciji.
Međutim, da li zaista treba ići protiv prirodnih pokazatelja da nam nešto ne prija ili to ostaviti samo na teorijskom znanju?
Prednosti hladnih tuševa
Hladna voda stimuliše protok krvi, poboljšava ukupnu cirkulaciju i poboljšava rad srca, kako navode stručnjaci u sferi fitnesa, ali i medicine, piše "Nypost.com".
Kako navode, hladan tuš može biti posebno efikasan nakon treninga, jer smanjuje bol u mišićima i upalu. Izlaganje hladnoj vodi takođe može da stimuliše oslobađanje endorfina, koji može da smanji stres, ublaži bol i trenutno poboljša raspoloženje, primetio je stručnjak.
Hladni tuševi mogu imati i estetsku korist, jer mogu pomoći da se zategnu pore i dovedu do poboljšanja zdravlja kože i kose, dodaju. Nasuprot uobičajenoj povezanosti izloženosti hladnoći sa prehladom, hladni tuševi mogu ojačati imuni sistem.
- Još jedna neočekivana prednost je gubitak težine, jer vaše telo troši dodatne kalorije da bi održalo telesnu temperaturu kada je izloženo hladnoći, navodi jedan od stručnjaka, Kajl Zagrocki.
Potencijalni rizici
Dok su hladni tuševi generalno bezbedni za većinu zdravih odraslih osoba, oni mogu dovesti do određenih rizika - posebno za pojedince sa specifičnim zdravstvenim stanjima, upozorava dr Radž Dasgupta iz Kalfornije.
Izlaganje hladnoći sužava krvne sudove i može dovesti do povećanog rizika od povišenog krvnog pritiska, što bi moglo imati negativne efekte na ljude sa srčanim oboljenjima, uključujući hipertenziju.
Stručnjaci za zdravlje i lepotu reklamiraju prednosti hladnog tuširanja - generalno definisanog kao kupanje u vodi ispod 15 stepeni.
- Oni kojima su dijagnostikovani kardiovaskularni problemi, poput visokog krvnog pritiska i koronarne bolesti, možda će morati da izbegavaju izlaganje hladnoći, jer to može dodatno opteretiti srce - upozorila je Dasgupta.
Isto važi i za žene koje su trudne ili doje.
- Ako osetite bilo kakve negativne neželjene efekte od tuširanja hladnom vodom, odmah prestanite i razgovarajte sa svojim lekarom - kako dodaje ona.
Za one koji su zainteresovani da počnu sa hladnim tuševima, Zagrocki preporučuje tuširanje vodom od 15 do 18 stepeni, u trajanju od 10 do 15 sekundi, postepeno smanjujući temperaturu i trajanje svakog dana.
(Telegraf.rs)
Video: Nemački ministar predložio kraće tuširanje: Evo šta Beograđani misle o tom predlogu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.