Kako da pobedite svoje strahove: 6 saveta stručnjaka za mentalno zdravlje
Mnogi imaju tendenciju da kreiraju svoj život oko straha koji osećaju.
Strah nas sprečava da prihvatimo životna iskustva onakva kakva jesu i da se uzdržavamo od skakanja u nepoznate vode u životu samo zbog takozvanog „straha od nepoznatog”.
Pa, iako izbegavamo situacije koja izaziva i najmanji osećaj straha u nama, to nije nešto sa čime smo rođeni. Kao deca uvek smo bili uzbuđeni i entuzijaste da doživimo sve što život nudi, ali kako rastemo, prolazimo kroz uspone i padove, i razvijamo strah prema određenim stvarima.
U stvarnosti, prema pisanju "Healt Shots", naša snaga volje je veća od straha od bilo čega, jer sve u našem umu stvara slike strašnih scenarija i sprečava nas da damo sve od sebe trenutnom trenutku. Dobra vest je da svi možemo da prevaziđemo to uz pomoć nekih tehnika, saveta i trikova.
Da li je strah zdrav? Ne - nije!
Strah je prirodan odgovor na uočene pretnje, stvarne ili imaginarne. Pokreće kaskadu fizioloških i psiholoških reakcija, kao što su ubrzan rad srca, plitko disanje i povećanu budnost.
- Strah je suštinski mehanizam preživljavanja koji je evoluirao milionima godina kako bi nam pomogao da odgovorimo na opasnost - objašnjava dr Eni Sing, vaspitač, savetnik za odnose i spisateljica, i dodaje:
- Fobije su različite. Oni su specifičan podskup straha: intenzivniji, iracionalni strahovi od specifičnih situacija, objekata ili aktivnosti. Za razliku od običnih strahova koji mogu imati zaštitnu svrhu, fobije karakteriše njihova nesrazmerna i često nekontrolisana priroda. Uobičajene fobije uključuju strah od visine (akrofobija), pauka (arahnofobija), letenja (aviofobija) i javnog govora (glosofobija).
Ovo je nekoliko jednostavnih svakodnevnih načina da se nosite sa strahom.
1. Kontrolišite svoje misli
- Prepoznajte kada iracionalne ili negativne misli podstiču vaše strahove. Izazovite ove misli pitanjem da li su zasnovane na dokazima ili pretpostavkama. Pratite misaoni proces zasnovan na činjenicama i verujte samo u ono što je stvarno - objašnjava dr Sing.
Suočavanje sa svojim strahovima je najhrabriji potez koji možete da napravite. Međutim, dugoročno je to izuzetno isplativo.
- Kada se zaista suočite sa svojim strahovima, to bi moglo da izazove stres u vašem telu i možda ćete se osećati prestravljeni oči u oči sa svojim strahovima, ali to je jedini način da iskoračite na drugu stranu. Ta situacija će vas naterati da shvatite trivijalnost svojih strahova i snagu vašeg uma - poručuje stručnjak.
2. Negujte svesnost
Vežbajte tehnike svesnosti kako biste stvorili jaz između svojih misli i emocionalnih reakcija. Ovo vam omogućava da na strah reagujete mirnije i racionalnije.
3. Potražite podršku
- Ne ustručavajte se da se obratite prijateljima, porodici ili stručnjacima za mentalno zdravlje za smernice i emocionalnu podršku. Razgovor o vašim strahovima može da vam pruži novu perspektivu - otkriva dr Sing.
4. Učite iz neuspeha
Prihvatite neuspeh kao odskočnu dasku ka ličnom rastu. Shvatite da su neuspesi deo putovanja, a ne odraz vaše vrednosti.
5. Vežbajte samosaosećanje
Budite nežni prem sebi dok se borite protiv straha. Samosaosećanje može da vam pomogne da ovom problemu i izazovu pred vama pristupite sa većom otpornošću i samopouzdanjem. Razgovarajte sa sobom kao što biste razgovarali sa svojim dragim prijateljem koji prolazi kroz iste probleme.
6. Ostanite uporni
Shvatite da je prevazilaženje straha putovanje. Možda ćete posrtati u prvim danima prevazilaženja straha, ali nikada ne dozvolite da to odvrati vaš duh. Ostanite posvećeni i uporni u svojim naporima, znajući da je za napredak potrebno vreme.
(Telegraf.rs)
Video: Roditeljstvo u fokusu: Kako umanjiti strah od odvajanja
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.