Neprimetno upozorenje na rak dojke nakon što i mamograf pokaže da je sve u redu
Čist rezultat na mamografu trebalo bi da vam unese dozu sigurnosti da ste oslobođeni od straha od raka dojke. Međutim, u slučaju Suzan Mihaelis, čak i kada joj je rečeno da nema nikakvih abnormalnosti na rendgenskom snimku - ona se i dalje osećala nelagodno.
Nekoliko nedelja pre poziva na rutinski mamograf Suzan, inače pilot i konsultant za bezbednost u vazduhoplovstvu, primetila je nešto na njenoj levoj dojci. Videla je sićušnu tačka i malu površinu zadebljanja ispod kože.
- To nije bila kvržica, više je ličila na mrlju, oko milimetar u prečniku - objasnila je Suzana za "Mirror" i potvrdila da je njen doktor proverio promenu i rekao joj da nema razloga za brigu. Srećom, dodao je da bi trebala da se vrati u ordinaciju onog momenta ako primeti još neku promenu.
7 decade old problem of contaminated #CAQ has realworld consequences for aircrew, passengers - solutions are coming! @Standards4EU @ConsumerFrank @CarolineLucas @natalieben @AngusMacNeilSNP @HenrySmithUK @BeckettUnite @UniteSharon @MRawlinsonQC @CollegiumRamazz @AirPassRightsCA pic.twitter.com/wT7UahZsXL— Susan Michaelis (@SusanMichaelis1) January 27, 2023
Mamograf je ostavio Suzan i dalje pod sumnjom dok je narednih nekoliko meseci mrlja polako rasla do dva milimetra u prečniku i postala malo crvena. Zato se vratila kod lekara i uradila biopsiju koja je tri dana kasnije potvrdila da ima invazivni lobularni rak dojke.
- Pitala sam: "Lobularni šta?" - priseća se ova žena, koja je potom otkrila da lobularni rak počinje u sićušnim žlezdama, zvanim lobuli, koje proizvode majčino mleko - a kada postane invazivan, teži da se širi u jednostrukim ćelijama umesto da formira grudvicu: - Zbog mog letačkog iskustva samo sam se prešla u režim rešavanja problema. Bila sam u šoku i pomislio: "Šta dalje?" Nisam imala vremena da se padnem, iako se to dešavala par puta tokom procesa.
Suzanu je morilo mnogo pitanja - kakav tretman joj je potreban, kakve su joj šanse da preživi, i najveće - zašto se promena nije videla na njenom mamografu?
- Doktor mi je objasnio da se lobularni rak dojke obično ne pojavljuje na mamografima jer je, kako je rekao, poput paukove mreže. Klizi kroz tkivo i generalno ne formira kvržicu. Kao rezultat toga, često se ne dijagnostikuje sve dok nije veoma uznapredovao. To je zastrašujuća stvar. Žene imaju tendenciju da pomisle na kvržicu kada traže rak dojke, ali lobularni rak se provlači kroz tkiva. Ponekad se oblik grudi promeni ili osećate da nešto jednostavno nije u redu - naglašava Suzana.
I iako se ponaša drugačije od duktalnog karcinoma dojke - najčešćeg tipa, koji čini 80 odsto slučajeva - ne postoji specifičan tretman za 15 odsto žena i šačicu muškaraca kojima je dijagnostikovan lobularni oblik. Takođe postoji tendencija uključivanja oba tipa raka dojke u studije i klinička ispitivanja.
To je nešto što su Suzan i njen suprug Tristan, takođe pilot, odlučni da promene. Par je pokrenuo projekat "Lobular Moon Shot" kako bi povećao svest o ovom obliku raka dojke i prikupio sredstva za istraživanje kako bi pronašli specifične tretmane za borbu protiv njega.
- Ne postoji poseban tretman. Obično se ne pojavljuje na mamografima i generalno se dijagnostikuje u kasnijoj fazi - što je nešto što mora da se promeni. Da bi postigli bolje rezultate, potrebni su specifični tretmani, a to će doći samo iz specifičnih istraživanja lobularnih oblika raka - istakla je ova žena.
5 lobular ladies and a team walked 20 miles from horsham to Shoreham to raise money to enable @ICR_London to develop us a ‘specific’ treatment for #lobularbreastcancer , which is a distinct type of #breastcancer but not treated as different. https://t.co/SjE1L47BHC pic.twitter.com/ga6bkoLsrq— Susan Michaelis (@SusanMichaelis1) August 28, 2023
Nakon Suzanine dijagnoze 2013. godine, magnetna rezonanca - koja može da otkrije ovaj neuhvatljivi rak - pokazala je da postoji mreža ćelija raka od dva i po centimetra u njenoj levoj dojci i lokalizovane ćelije u drugoj. Nakon toga je imala dvostruku mastektomiju, koja je otkrila da je utvrđeni rak zapravo bio sedam centimetara u prečniku.
Suzan je odlučila da ne ide na hemioterapiju po savetu svog onkologa, koji joj je objasnio da lekovi koji su efikasni protiv duktalnih karcinoma često imaju manji uticaj na lobularni rak. Umesto toga, otišla je na radioterapiju, a zatim tamoksifen, hormonsku terapiju koja deluje protiv ovog oblika bolesti. Ali njen konsultant ju je takođe upozorio da je verovatno da će joj se rak vratiti - 2016. godine pojavila se još jedna tačka na njenim grudima.
Uprkos dvostrukoj mastektomiji, rak se vratio i bile su joj potrebne tri operacije da pokuša da ukloni sve do poslednje ćelije raka. Takođe je stavljena na hormonsku terapiju koja se zove inhibitor aromataze. To ga je držalo pod kontrolom do 2021, kada se ponovo vratilo.
Jednom tokom šetnje zaboleo ju je kuk, pa je otišla kod doktora gde je rendgenski snimak pokazao rupe u kostima koje su ukazivale da se rak proširio. Magnentna rezoonanca je potvrdila da se rak sada nalazi u njenoj karlici i kičmi, a odnedavno se proširio i na njenu kožu. Suzan nema iluzija.
- Ovo će me ubiti - kaže ona, priznajući da je potraga za boljim tretmanom sada trka sa vremenom.
Koristi novu ciljanu terapiju koja uključuje CDK enzime koji pomažu ćelijama raka da se razmnožavaju, ali prošlo iskustvo ju je naučilo da će rak pronaći način da ga zaobiđe: - Oduvek sam znala za ograničenja sa lobularom, ali tek kada je došlo do mojih kostiju, zaista sam shvatila da ne postoji poseban tretman, to je pristup koji odgovara svima. I to mi se ne čini u redu.
Posle dve dalje promene lečenja, Suzan je ostala bez hormonske terapije i sada je na oralnoj hemoterapiji kako bi usporila napredovanje i dobila više vremena.
Ali ima nade. Projekat Lobular Moon Shot pomaže u finansiranju rada na Institutu za istraživanje raka koji je identifikovao vezu između lobularnog raka i gubitka proteina zvanog E-kadherin koji pomaže ćelijama da se drže zajedno. Ovo bi trebalo da poboljša dijagnozu i nove terapije. Suzan je uverena da naučnici mogu da pronaći rešenja za borbu protiv lobularnog karcinoma dojke ako dobiju potrebna sredstva - procenjenih 23 miliona evra.
Ukoliko znate da imate predispozicije da obolite od raka dojki, da li biste se podvrgli dobrovoljnoj mastektomiji? Možete da odgovorite na anketu i da nam napišete u komentarima šta mislite o tome.
(Telegraf.rs)
Video: Domina Spasić je pobedila rak dojke: Ovo je 7 simptoma na koje svaka žena mora da obrati pažnju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.