Da li treba da spavate u hladnijoj ili u toplijoj sobi?
Sobna temperatura igra važnu ulogu u procesu odmora našeg tela, a evo kako mu u tome svesno možete pomoći
Ukoliko imate nemirne snove ili periodična buđenja, jedan od razloga za to može biti i temperatura prostorije u kojoj spavate.
Veliki broj ljudi preferira da toplota buda dovoljna da mogu da spavaju u šortsu ili nečemu laganom. Da li je zaista to najbolje za naše telo i kvalitetan san?
Kada ležite u krevetu pokušavajući da zaspite, vaša telesna temperatura se smanjuje da bi proces spavanja mogao da počne.
Uglavnom, preporučena temperatura, koja "izvlači" najbolje iz vašeg sna, jeste između 15 i 20 stepeni. Dakle, korisnije i bolje po vaše telo je da spavate u hladnijoj prostoriji, navodi "Drmayankshukla.com".
Temperatura iznad 23 stepena može vam smetati i remetiti san.
U jednom danu, u čitavom periodu od 24 sata, naše telesne temperature prirodno dostižu vrhunac i pad. Naša unutrašnja temperatura obično je najviša u ranim popodnevnim satima, a najniža oko pet ujutru. Kada zaspimo, naša tela se prirodno hlade, stoga im treba pomoći da brže dođu do te niže temperature, koja podstiče dublji san.
Kod prosečnih i zdravih odraslih osoba, snižavanje temperature u telu priziva osećaj umora. Zato, morate poslušati svoje telo kada vam šalje jasne signale da je vreme za spavanje.
(Telegraf.rs)
Video: Dr Dragana Rogulja, srpska naučnica i profesorka na Harvardu, o epohalnom otkriću njenog tima
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
mirjana
Kod mene je veliki problem što mi je soba nasunčanoj strani,pa tokom letnjih meseci,teško mogu i da zaspem zbog visokih temperatura,pa se snalazim na sve moguće načine.a najviše me je spasio solisov stubni ventilator.
Podelite komentar