Ekspert objašnjava kako vežbanje "osvetljava mozak“, uključujući i područja koja su povezana sa demencijom
Većina nas je u nekom trenutku osetilo emocionalno zadovoljstvo posle vežbanja, naročito kada smo savladali neki izazov koji nam je bio težak.
Mada već znamo da je vežbanje dobro i korisno za svakog od nas, nije sve samo u osećaj dostignuća ili poboljšanju fizičke sposobnosti. Postoji još nešto, skriveno, što ne možemo da vidimo, a dobijamo od vežbanja i veoma je dragoceno.
Profesor Brendon Stub, kliničko-akademski fizioterapeut sa Kraljevskog koledža u Londonu i istraživač mentalnog zdravlja, ističe za "Mirror" da se prednosti vežbanja, i to svega deset minuta aktivnosti, jasno vide u našem mozgu, i da se upale kao sijalice.
- Prednosti vežbanja su višesistemske - ističe profesor koji radi na istraživanju važnosti "zdravog tela" i "zdravog uma": - Jedan od razloga zašto je vežbanje dobro za nas je to što oslobađa endorfin. Čim počnete da se bavite sportom i vežbate svega deset minuta, osvetliće vam se ključni delovi mozga, uključujući prefrontalni korteks, koji je odgovoran za našu koncentraciju, i amigdala, odnosno "centar za strah".
Amigdala je zaštitni mehanizam našeg mozga koji pazi na okolinu i bilo koju vrstu opasnosti, čime obavlja funkciju koja je nekada bila potrebna ljudima kako bi preživeli i u našem mozgu ima značajnu ulogu još od dana predaka, lovaca-sakupljača.
- Vežbanje pomaže da se signali u ovom delu mozga smanje u roku od samo desetak minuta - objašnjava istraživač i dodaje: - Drugo područje koje se upali kada vežbamo je oblast mozga koja se zove hipokampus. U slučaju depresije, ankcioznosti, demencije... ova oblast se smanjuje kod mnogih mentalnih zdravstvenih stanja, a pri tom je paralelno odgovorna za emocionalnu obradu i skladištenje, kako kratkoročnih tako i dugoročnih sećanja. E upravo se ona za svega deset minuta vežbanja osvetli u mozgu, a tokom vremena možete da vidite i druge stvarne promene
Profesor podvlači da je mozak struktura koja se stalno razvija i raste, tako da nije uvek u istom stanju. Tokom samog vežbanja, istraživači su ubeležili trenutno svetljenje i druge promene.
- Dakle, vidi se trenutno svetljenje, kao električna sijalica, i stvarne promene jačine inteziteta delovanja, a onda se vidi i oslobađanje hemikalije kao što je BDMF, koja je nešto poput đubriva za mozak. Dakle, jasno je da rastu nove nervne, moždane ćelije, kao i nove sinapse, dok se mnogo drugih hemikalija oslobađa i smanjuje upale i vaš nivo stresa - objašnjava profesor Stub.
(Telegraf.rs)
Video: Teorija zdravlja #6: Kako prepoznati talenat kod deteta i kako ga razvijati
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.