Ovo je savršena temperatura da produžite san: Kako spavate po ovim vrućinama?
Kako ste spavali sinoć?
Ako ne baš dobro, onda ste potput mnogih. Centar za kontrolu i prevenciju bolesti procenjuje da 35 odsto odraslih u SAD ne spava dovoljno i redovno.
Problem sa nespavanjem nije samo gnjavaža, već i ozbiljan problem, jer san kraći od sedam sati svake noći povezuje se sa većim rizikom od gojaznosti, dijabetesa, visokog krvnog pritiska, srčanih bolesti, moždanog udara i čestih mentalnih problema.
Ovaj problem je pritom posebno akutan kod starijih ljudi, koji se češće bore sa poremećajima sna. Njima je potrebno od sedam do devet sati svake noći, ali umesto toga imaju tendenciju da ranije odlaze na spavanje i ustaju ranije nego kada su bili mlađi. Zato njihov poremećaj sna može da pogorša njihovo stanje vezano za bolove, bolesti i uzimanje određenih lekova.
Većina istraživanja problema sa spavanjem fokusira se na fizičke faktore i faktore ponašanja, iako je okruženje jednako uticajno. Da bi razumeli vezu između temperature u spavaćoj sobi i kvaliteta sna, prema pisanju "Njujork posta", dr Amir Baniasadi sa Instituta za istraživanje starenja, filijale Harvardske medicinske škole, prikupili su podatke od skoro 11.000 pojedinačnih noći sna 50 starijih osoba.
Istraživači su pratili trajanje sna, efikasnost i nemire tokom dužeg perioda u domovima učesnika.
Nalazi, koji su objavljeni u časopisu Science of the Total Environment, otkrili su da je san najefikasniji i najmirniji za starije osobe kada se noćne temperature okoline kreće od 20 do 25 stepeni. Pored toga, istraživači su primetili i opšti trend: pad efikasnosti spavanja za pet do deset odsto kako se temperatura okruženja povećala sa 25 na 30 stepeni.
- Ovi rezultati ukazuju na mogućnost poboljšanja kvaliteta sna kod starijih osoba jednostavnim optimizovanjem kućne temperature na osnovu individualnih potreba i okolnosti - istakao je Baniasadi.
Individualne preferencije su takođe važan faktor, jer je istraživanje takođe otkrilo značajne razlike među ispitanicima kada je u pitanju optimalna temperatura u spavaćoj sobi. Drugim rečima, neki vole da je toplo, dok drugi više vole da je hladnije. To je jedan od razloga zašto su mnogi parovi sebi odobrili "razvod u snu" i zbog čega spavaju u odvjenim krevetima, pa čak i različitim sobama.
- Studije pokazuju da kada jedan partner u krevetu ima poremećaj spavanja, to može negativno da utiče i na drugog spavača - ističe dr Erin Flin-Evans, konsultant Američke akademije za medicinu spavanja, a prema nedavnim istraživanjima ispostavilo se da parovi koriste različite strategije kao što su čepići za uši, maske za oči, tihi alarmi i različiti rasporedi spavanja kako bi se prilagodili jedni drugima i osigurali dobar noćni odmor: - Međutim, više od jedne trećine ispitanika je preskočilo sve ove mere i odlučilo se da postavi zid između sebe i izvora svog nespavanja, odnosno supružnika.
Ostali saveti za dobar noćni odmor uključuju izbegavanje kasnonoćnog jela i pića, alkohola i kofeina.
(Telegraf.rs)
Video: Zorana Šulc: Zbog sna sam znala da ću još živeti
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
деда Милорад
Најбоље се спава у просторији где је температура око 18 степени..проверено.
Podelite komentar