Zbog čega padamo u dubok san posle prejedanja i šta ga tačno uzrokuje? Evo šta kažu dijetetičari

 
Čitanje: oko 4 min.
  • 0

Mnogi od nas znaju kako je završiti ukusan i obilan obrok, samo da bismo se ubrzo nakon toga našli u "horizontali" i zadremali na kauču.

To je toliko uobičajena stvar, da je dremanje nakon velike gozbe postalo nešto kao tradicija.

Ta pospanost posle obroka je klasičan primer takozvane "kome posle prejedanja"– ili, medicinski rečeno, postprandijalne somnolencije.

Iako nema nikakvih razloga za zabrinutost, možda vas interesuje šta se tačno dešava u telu kada to doživite?

Popodnvni odmor, popodnevna dremka, popodnevno spavanje Foto: Shutterstock

Prema pisanju sajta Real Simple, dijetetičari su objasnili koji su simptomi, uzroci i kako da sprečite ovo stanje.

Zašto se javlja potreba za snom? 

"Koma" posle obilnog obroka javlja se kao osećaj umora. Dijetetičarka Kristen Karli objašnjava da ona ne menja vaš mentalni status, ali da izaziva ekstremni umor i letargiju koja može da izazove dubok san.

- Mnogo toga ima veze sa prirodnim procesom varenja -  kaže Karli.

- Kad pojedete veliki obrok, vaše telo usmerava značajnu količinu krvi u digestivni sistem da razgradi hranu. Ovo odvraća krv od drugih sistema, uključujući mozak, što može dovesti do letargije.

Stvarne hranljive materije u hrani - pre svega ugljeni hidrati i masti - takođe igraju ulogu u izazivanju ove "kome".

- Za početak, veliki obrok, posebno onaj sa visokim sadržajem ugljenih hidrata, može da dovede do brzog skoka nivoa šećera u krvi. To često prati pad šećera u krvi, izazivajući osećaj ekstremnog umora - objašnjava dijetetičarka.

U međuvremenu, nakon što pojedete obrok sa visokim sadržajem masti, vaše telo oslobađa hormone kao što je holecistokinin.

- Ovaj hormon reguliše apetit i varenje. Usporava kretanje hrane iz želuca u tanko crevo, produžavajući proces varenja. I ovaj hormonski odgovor može da doprinese osećaju tromosti i letargije - ističe Karli.

Štaviše, ugljeni hidrati i masti mogu da izazovu kaskadu hemijskih reakcija koje mogu da dovedu do tog osećaja kome.

- Kad jedete obrok bogat ugljenim hidratima i mastima, to može da izazove oslobađanje insulina - objašnjava dijetetičar Valeri Ageman.

Insulin je hormon koji pokreće glukozu, ili šećer, iz krvotoka u ćelije za energiju. Ovo povećava proizvodnju triptofana, aminokiseline, u mozgu. Odatle, triptofan povećava nivoe serotonina, neurotransmitera uključenog u raspoloženje i san. Prema Agemanu, povećani serotonin uzrokuje da se telo opusti, što uzrokujuće pospanost.

Uobičajeni simptomi prehrambene kome

Simptomi mogu da se razlikuju od osobe do osobe i mogu da variraju po težini, u zavisnosti od pojedinca i obroka.

- Neki ljudi mogu da budu osetljiviji na određenu hranu ili veličinu obroka, dok drugi možda neće osetiti značajnu pospanost nakon što pojedu istu hranu - kaže Karli.

Generalno, uobičajeni znaci uključuju nadimanje, osećaj punoće, pospanost ili umor, nizak nivo energije, slabu pažnju i koncentraciju.

Hrana i navike u ishrani koje mogu da izazovu "komu"

Čovek može da se oseća umorno nakon konzumiranja bilo koje hrane, u zavisnosti od njegovog metabolizma i navika. Međutim, određene namirnice imaju veće šanse da izazovu pospanost.

Hrana sa visokim sadržajem masti: Tu spadaju hamburgeri, pomfrit, mlečni šejkovi, i duboko pržena jela (pržena piletina, štapići mocarele i kolutići luka), kao i bogati deserti kao što su čizkejk, čokoladni mus i sladoled.

Rafinisani ugljeni hidrati: U ovu grupu spadaju testenina od belog brašna, beli pirinač i pica (koja obično ima koru od belog brašna). Uobičajeni pokretači su pice sa debelim korama i "teškim" prelivima sa visokim sadržajem masti i dodacima od prerađenog crvenog mesa.

Hrana sa visokim sadržajem šećera: Visok sadržaj šećera može da izazove skokove šećera u krvi, otvarajući put za pad energije. To uključuje gazirana pića i slatke napitke (kao što su sportska pića i zaslađeni čajevi), slatkiše, peciva, žitarice za doručak, sladoled, aromatizovane jogurte i čokoladno mleko sa dodatkom šećera.

Hrana sa triptofanom: Insulin može da podstakne proizvodnju aminokiseline triptofana - ali triptofan se prirodno nalazi i u nekim namirnicama. Namirnice koje sadrže ovu aminokiselinu su zob, med, banane, mlečni proizvodi (kao što su mleko i sir) i živina poput ćuretine.

Veliki obroci: Oni će značajno uticati na protok krvi, varenje i oslobađanje hormona i neurotransmitera koji doprinose pospanosti posle obroka.

Kako sprečiti prehrambenu komu

Ne morate nužno da izbegavate sve gorenavedene namirnice u potpunosti da biste sprečili san posle obroka. Uz pažljiviji pristup obrocima moguće je uživati u ovoj hrani, a da ne zadremate odmah nakon što ih pojedete.

Jedite manje obroke, izaberite mešavinu hranljivih materija, ostanite hidrirani i prošetajte. Laga fizička aktivnost, kao što je kratka šetnja, može da pomogne da se poboljša protok krvi i smanji trajanje pada energije posle obroka.

Za većinu ljudi, simptomi "kome" zbog hrane dostižu vrhunac nakon jednog ili dva sata i traju nekoliko sati. Obično su privremeni i neće imati dugoročne efekte. Faktori poput vašeg metabolizma, statusa hidratacije i vrste hrane koju ste jeli će odrediti koliko može da traje.

(Telegraf.rs)

Video: Koja hrana može da vam pomogne u borbi sa sinusima?

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA