Da li je miome na materici moguće izbeći posebnom ishranom? Dr Fazlagić ne ostavlja mesto dilemi
Miom na materici je zdravstveni problem sa kojim se susreće oko 40 odsto žena u reproduktivnom periodu. U najvećem broju slučajeva prolaze bez simptoma, pa bivaju otkriveni tek na pregledu.
Kako za Telegraf.rs objašnjava dr Mima Fazlagić, specijalista ginekologije i akušerstva, do sada nije razjašnjeno zašto miomi nastaju, iako su naučnici uložili mnogo vremena da dođu do odgovora.
- Miomi su benigne izrasline sastavljene od fibroznog vezivnog tkiva, pa se nekad nazivaju i fibromima - kaže dr Fazlagić.
- Materica je sastavljena od glatkog mišićnog tkiva, a miomi se ubacuju u nju kao neke fibrozne kugle. Smatra se da veliki uticaj imaju genetika i hormonski status.
Simptomi prisustva mioma zavise od veličine i položaja i mogu biti praćeni pojačanim krvarenjem, bolovima, nadimanjem, osećajem pritiska u karlici, kao i bolovima prilikom intimnog odnosa.
Nisu retkost ni u trudnoći, ali, kako ističe dr Fazlagić, od njihovog položaja i veličine zavisi da li će i koliko će trudnoću učiniti rizičnom.
- Žene najčešće uspešno iznesu trudnoću, iako postoji miom - naglašava dr Fazlagić.
Lečenje mioma je operativno, laparoskopski ili otvaranjem trbušnog zida, i u zavisnosti od indikacije i slučaja uklanja se ili samo miom ili cela materica.
Na pitanje da li i koliko način ishrane može da doprinese pojavi mioma, naša sagovornica kaže:
- S obzirom na to da genetika ima veliki uticaj na pojavu i rast mioma, ishrana nije od presudnog značaja. Posle operacije ishrana bi trebalo da bude ista kao i posle bilo koje operacije, odnosno lagana i zdrava.
Mnoge žene su uplašene kad saznaju da imaju miom, posebno one koje nisu imale nijedan simptom koji bi ukazao na ovaj zdravstveni problem, pa žele da što pre odu na operaciju, strahujući da bi miom mogao da preraste u karcinom. Dr Fazlagić kaže da takva vrsta bojazni ne bi trebalo da postoji:
- Miom je benigna tvorevina i, ako se postavi tačna dijagnoza, miom je zauvek miom.
Preporuke da bi žene trebalo da izbegavaju belo brašno i beli šećer, a da im ishrana bude bazirana na svežem voću i povrću, sa naglaskom na ananas, cveklu i med kako bi prevenirale pojavu mioma sagovornica našeg portala kategorički odbacuje.
- Miomi su toliko rasprostranjeni u ženskoj populaciji celog sveta, da su skoro sve biljke i alternative isprobane, i da bilo šta deluje, velike farmaceutske kuće bi od toga napravile lek i zaradile milijarde - zaključuje dr Fazlagić.
(Telegraf.rs)
Video: Dijeta koja smanjuje rizik od srčanih bolesti kod žena
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.