Dr Predrag Poleksić za Telegraf.rs: Šta ako se posečemo na javnom bazenu i sve o rizicima od infekcija
Kada nastupe vrućine, većini nas nije dovoljno da se rashladimo klima-uređajem ili provedemo sedam dana na moru, te se tako često okrećemo upotrebi javnih bazena.
Iako se o njihovoj štetnosti odavno diskutuje, odlučili smo da konačno utvrdimo šta je od toga istina, a šta mit, a u tome nam je pomogao naš sagovornik, dermatolog Predrag Poleksić.
On ističe kako javni bazeni nisu bas naklonjeni koži jer imaju dosta hlora i ostalih hemikalija, kao i ljudskih izlučevina.
- Ne preporučuje se ronjenje bez zaštitnih naočara, a posle bazena savetuje se i ispiranje spoljašnjeg ušnog kanala hidrogenom od tri odsto, kao i detaljno kupanje celog tela kod kuće. Kao posledica neadekvatne higijene može se javiti konjuktivitis, zapaljenje oka, otitis media, zapaljenje bubne opne, kao i infekcije kože, najčešće sa bakterijom ešerihijom koli, koja je stanovnik gastrointestinalnog trakta - objašnjava dr Poleksić.
Šta se dešava ukoliko se posečemo na javnom bazenu, kakva je procedura saniranja kao i moguće posledice?
- Ukoliko se posečemo na javnom bazenu, treba ranu hitno isprati pijaćom vodom, a potom naneti antiseptik-sprej pa antibiotsku mast, možda čak i dve različite jer na bazenima ima mnogo raznolikih bakterija, tako da su česte mešovite bakterijske infekcije.
Dr Poleksić posebno upozorava da se može razviti i rota virus koji izaziva povraćanje i dijareju, a zbog velike vlažnosti česte su i gljivične infekcije, pogotovo "kandida albikans".
Upitali smo dermatologa da li je hlor samo urbani mit kada je reč o sprečavanju infekcije i koje su njegove nuspojave?
- Hlor u velikoj meri sprečava razvitak infekcija, ali isušuje i iritira kožu. Moguća je pojava alergije i kontaktnog dermatitisa, zato je bitno dobro se okupati kod kuće emolijentnim ili uljanim kupkama i namazati regenerativne kreme za kožu - razjašnjava on.
Za kraj, dr Predrag Poleksić nas je posavetovao da je najbolja zaštita svakako korišćenje kreme za sunčanje sa visokim SPF-om, dobra hidratacija, opremljenost antisepticima i antibiotskom kremom, kao i korišćenje tuša na bazenu.
(Telegraf.rs)
Video: Jedan odlazak u solarijum može biti koban: Odgovori dr Aleksandre na bitna pitanja o koži
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.