![Popodnvni odmor, popodnevna dremka, popodnevno spavanje Popodnvni odmor, popodnevna dremka, popodnevno spavanje](https://xdn.tf.rs/2023/03/28/popodnevna-dremka-670x447.jpg?ver=895884)
Kratke dremke su podjednako važne za zdravlje kao i noćni san: Ekspert objašnjava razloge
Prema novim izveštajima kratka dremka može pomoći u povećanju energije, snage mozga i pamćenja više nego što mnogi misle.
Dr Čester Vu izneo je mnoge neočekivane prednosti dremke od 40 minuta. On navodi da postoji pet različitih faza spavanja - buđenja: N1, N2, N3 i REM, pri čemu je svaka dublja od prethodne. REM ili brzo kretanje očiju najdublja je i najkorisnija jer pomaže u jačanju pamćenja i nivoa koncentracije, kao i imunog sistema.
Ali dr Vu insistira da je lagan san - faze N1 i N2, takođe ključan za zdravlje.
- Lagani san služi kao prelaz između budnosti i dubljih faza sna. On omogućava telu i umu da uspore. Fizički efekti tokom laganog sna uključuju pad otkucaja srca, krvnog pritiska i telesne temperature. Ovo omogućava telu da sačuva energiju i više se fokusira na restauraciju i oporavak - objašnjava dr Čester.
U međuvremenu, postoje i treptaji moždane aktivnosti poznati kao "vretena za spavanje" za koje naučnici kažu da mogu pomoći u konsolidaciji pamćenja.
Kratki periodi laganog sna, kao što su snažne dremke, mogu povećati budnost i kognitivne performanse. Koliko nam je laganog sna potrebno varira ne samo među pojedincima, već i iz dana u dan.
![detinjasto ponašanje odrasli detinjasto ponašanje odrasli](https://xdn.tf.rs/2022/06/29/profimedia-0294264917-1-460x0.jpg)
- Naš mozak se svake noći optimizuje na osnovu faktora opšteg medicinskog stanja i neispavanosti - objašnjava Vu.
Prošlonedeljni izveštaj naučnika iz Londona sugeriše da popodnevno spavanje može pomoći u sprečavanju demencije, prenosi "TheSun".
(Telegraf.rs)
Video: Čarape u frižider pa na noge tokom tropske noći: Jedan je od trikova da se preživi leto
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.