Dr Taita Stojilković upozorava na simptome anemije: Prepoznajte ih na vreme, posebno u trudnoći

 
Čitanje: oko 2 min.
  • 0

Malaksalost, vrtoglavica, ubrzan rad srca, depresija, poremećaj kognitivnih funkcija, suvoća kože, opadanje kose su samo neki od simptoma kojima se manifestuje anemija. Postoji dosta različitih oblika anemije, svaka sa svojim uzrokom. Ona se može pojaviti kao trenutno ili dugoročno stanje kao i blago ili teško stanje pacijenta, a simptomi se kreću od lakših do teških oblika.

O anemiji razgovaramo sa specijalistom ginekologije dr Taitom Stojilković, koja ima bogato iskustvo u radu u bolnicama, kako u Srbiji, tako i u inostranstvu (Velika Britanija).

Nedostatak gvožđa pogađa više od dve milijarde ljudi u svetu. Iako je učestalost najčešća u manje razvijenim zemljama, predstavlja značajan problem i u razvijenim zemljama. Anemija je stanje u kojem telu nedostaje dovoljna količina hemoglobina ili crvenih krvih zrnaca, koji imaju funkciju da obezbede optimalan nivo kiseonika tkivima.

Anemija pre i tokom trudnoće

Svetska zdravstvena organizacija (2008 g.) daje podatak da je u zemljama na Balkanu anemija prisutna kod svake 3. žene u trudnoći i svake 4. žene u reproduktivnom periodu. Nedostatak gvožđa tokom trudnoće povećava verovatnoću prevremenog porođaja, male telesne mase na rođenju, smrtnost porodilja i novorođenčadi i razvoj anemije u uzrastu do četvrtog meseca života.

Poremećaji psihomotornog razvoja deteta koji nastaju zbog nedostatka gvožđa su snižen koeficijent inteligencije kod deteta za 8-10 jedinica. Pre druge godine života posledice nelečene sideropenijske anemije na razvoj centralnog nervnog sistema su nepovrat.

Kad se kod žene u trudnoći javi nedostatak gvožđa, nije moguće obezbediti potpunu količinu gvožđa promenama u ishrani, već je potrebna i oralna suplementacija. Oralno gvožđe je efikasan, jeftin i siguran način dodatka gvožđa. Dvovalentne soli gvožđa su preparat izbora, dok se trovalentni oblici mnogo slabije apsorbuju.

BiVits Foto: Promo

Žene treba savetovati kako da pravilno uzimaju oralne suplemente gvožđa. Bilo bi poželjno da bude na prazan stomak, 1 sat pre obroka, sa izvorom vitamina C (askorbinska kiselina) kao što je sok od pomorandže da bi se maksimizirala apsorpcija. Druge lekove ne treba uzimati istovremeno.

U skladu sa NICE smernicama za rutinsku prenatalnu negu, sve žene bi trebalo da imaju krvnu sliku pri svakom zakazanom terminu i u 28. nedelji (NICE, 2008). Ovo omogućava nadoknadu gvožđa u ranoj trudnoći. Takođe, neophodno je imati, i za brz pregled rezultata krvi odgovarajuće praćenje, kako bi se izbegla kašnjenja u lečenju.

Pacijentkinjama bi trebalo uvesti suplementaciju gvožđem kada su vrednosti hemoglobina manje od 110g/l do 12. nedelje ili niže od 105g/l posle 12. nedelje trudnoće.

Suplementi gvožđa mogu izazvati iritaciju želudca i mogu se razviti neželjeni efekti, uključujući mučninu, povraćanje i nelagodnost. Zatvor, dijareja i metalni ukus u ustima su takođe mogući neželjeni efekti suplemenata gvožđa. U apotekama se može pronaći nekoliko proizvoda gvožđa novije generacije, među kojima je i Bivits® Activa Gvožđe Booster. Korišćenjem ovog preparata, postoji mogućnost da se neželjeni efekti u vidu stomačnih tegoba mogu javiti 6x ređe od drugih preparata gvožđa.

Ako se usled primene proizvoda ne javljaju gastrointestinalne tegobe ili to čini u izuzetno malom procentu i ako ginekolog proceni na osnovu krvne slike uspeh terapije, trudnica neće odustajati od suplementacije takvim preparatom. Zato je od velike važnosti da se trudnicama preporuči adekvatna suplementacija.

(Telegraf.rs/PR)

Video: Vučić: Niko ne zna šta će Tramp uraditi, niko nema odgovor na to sem njega

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA