Obeležen svetski dan ankilozirajućeg spondilitisa: Bolest utiče na kvalitet rada i pronalaženje posla za mnoge
Prema istraživanju koje je u Evropi sprovela organizacija IMAS, ankilozirajući spondilitis, hronična progresivna bolest koju prati bol u leđima, kukovima i zglobovima, otežava svakodnevne aktivnosti obolelih, jer 69 odsto ispitanika ima problem da ustane iz kreveta, za 68 odsto penjanje uz stepenice je otežano, a 76 odsto ima problem sa vežbanjem.
Ova bolest utiče i na profesionalnu delatnost pacijenata, čak 74 odsto ispitanika ima problem da nađe posao, a 46 odsto njih je izjavilo da je njihovo zdravstveno stanje značajno uticalo na izbor posla kojim se bave, piše "Politika".
Prim. dr Mirjana Lapčević, predsednica Udruženja pacijenata obolelih reumatskih bolesti Srbije ORS, procenjuje da muškarci dva do tri puta češće obolevaju od ankilozirajućeg spondilitisa nego žene. Tačan uzrok bolesti nije poznat, iako se zna da genetska predispozicija ima značajan uticaj.
- Bolest počinje polako, podmuklo, a na početku pacijenti nisu svesni uzroka i pomenute simptome povezuju sa mehaničkim oštećenjem. Često odlažu posetu lekaru dok simptomi ne postanu nepodnošljivi. Upravo je kašnjenje u postavljanju dijagnoze najveći izazov u lečenju ove bolesti - bol u leđima koji se javlja kao prvi simptom pacijente dovodi do izabranih lekara opšte medicine. Oni često ne prepoznaju bolest i pacijenta upućuju kod neurologa, fizijatara ili ortopeda. Neretko se osobama pogrešno postavi dijagnoza, na primer išijalgije ili fibromijalgije, zbog sličnih simptoma. Ovo je jedan od glavnih razloga za činjenicu da od prvih simptoma do dolaska kod reumatologa i postavljanja prave dijagnoze u proseku prođe više od sedam godina - ističe dr Lapčević.
Bol i ograničena pokretljivost u velikoj meri utiču i na mentalno stanje pacijenata, pa tako 62 odsto ispitanika je prolazilo kroz psihološke tegobe, 50 odsto ima problem sa spavanjem, 39 odsto se bori sa anksioznošću i 34 odsto sa depresijom.
Docent dr Mirjana Zlatković Švenda, iz Instituta za reumatologiju Srbije, naglasila je da se prvi simptom ankilozirajućeg spondilitisa javlja pre 45. godine, najčešće između 18. i 35. godine, a to je bol u donjem delu leđa koji traje neprekidno duže od tri meseca i koji ima inflamatorni karakter. Radi se o tzv. paradoksalnom bolu, koji je izraženiji kada bolesnik miruje, naročito u toku noći i ujutru, a ublažava se fizičkom aktivnošću i kretanjem, nastao je postepeno, odnosno bolesnik se ne seća tačno kada se pojavio i praćen je jutarnjom ukočenošću koja traje najmanje 30 minuta.
U Udruženju ORS napominju da je zlatni standard lečenja ankilozirajućeg spondilitisa sveobuhvatni pristup lečenju koji uključuje i svakodnevnu fizičku aktivnost. Redovno vežbanje pomaže pacijentima da, uz konvencionalnu i biološku terapiju, zadrže fleksibilnost i pokretljivost. Odgovarajuća fizička aktivnost umnogome pomaže i u kontroli bola, poboljšanju držanja, smanjenju ukočenosti i umora.
(Telegraf.rs)
Video: Poslednjeg vikenda uoči Nove godine Beograd je prazan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.