6 stvari o kojima niko ne govori ženama koje prolaze kroz menopauzu
Promene o kojima se ćuti, a koje bi trebalo da budu tema svakodnevnih razgovora
Menopauza je posebno poglavlje u životu žene o kom se nedovoljno govori ne samo u ovdašnjim, već i u svetskim okvirima.
S obzirom na to da je i sama prošla kroz ovaj životni period, novinarka Džensi Dan objavila je knjigu u kojoj je sabrala savete brojnih stručnjaka sa kojima je razgovarala na temu menopauze.
Dan je za magazin "Vogue" izdvojila najčešće stvari koje prate kako period pre menopauze, tako i samu menopauzu, kako bi pomogla ženama da što lakše prebrode ovu životnu fazu.
1. Razlika između perimenopauze i menopauze
Proces perimenopauze obično počinje sredinom 40-ih i traje od četiri do osam godina.
- To su godine koje vode do menopauze kad vam menstruacija postaje nestalna, kad vaše telo počinje da se menja - kaže Dan.
Dok žena uđe u menopauzu, život se menja na više nivoa.
- To se obično dešava usred vaše karijere; odgajate decu, brinete o roditeljima, tako da ne razmišljate baš o tome. Simptomi mogu da stvore neku vrstu hormonskog puta koji može da bude težak poput puberteta - objašnjava autorka.
U perimeopauzi simptomi PMS-a mogu da budu pogoršani. Prosečna starost žena koje ulaze u menopauzu je 51 godina.
2. Postoji širok spektar simptoma
- Svi znaju za talase vrućine, ali postoji mnogo različitih simptoma koji se javljaju u ovom periodu: lomljivi nokti, vrtoglavica, nepravilan rad srca - kaže Dan o simptomima perimenopauze i menopauze.
Stručnjaci sa kojima je razgovarala nabrojali su još 34 simptoma koja na žene deluju zbunjujuće.
- Ako imate neredovnu menstruaciju, možda ne mislite da to ima veze sa perimenopauzom; možda mislite da ste pod stresom ili da vam kontrola rađanja ne funkcioniše. Zapravo, moglo bi biti mnogo stvari, i to se i meni dogodilo - iskrena je Dan.
Ona je iskusila prve simptome dok se brinula o svom mališanu kad je imala 45 godina.
- Izuzetno je korisno znati koji su simptomi kako biste mogli da ih preduhitrite. Perimenopauzalna depresija je takođe jedno od tri hormonalno povezana stanja raspoloženja kod žena, uključujući PMS i postporođajnu depresiju. Žene bi trebalo rutinski pregledati na depresiju u perimenopauzi, što se smatra prozorom ranjivosti. Može biti teško odvojiti anksioznost i depresiju od opšteg životnog stresa - objašnjava Dan.
3. Razgovor sa partnerom i prijateljima
Poput većine žena, ni Dan nije znala porodičnu istoriju njene majke sa menopauzom, jer se o tome veoma retko govori.
- Morala sam da budem veoma iskrena u vezi sa menopauzom. Razgovarala sam o tome sa svojim prijateljima, mužem, detetom, čak i na poslu. Shvatila sam da svom mužu ne govorim šta se dešava; intimni odnosi su postali bolni, bilo mi je neprijatno što starim. Umesto da mu to kažem, počela sam da ga izbegavam - deli Dan svoje iskustvo.
Scenario koji potom sledi većini žena koje su prošle kroz perimenopauzu i menopauzu je poznat: partneri počnu da se udaljavaju jedno od drugog, počinju da se izbegavaju i uvereni su da situacija nikada neće postati bolja.
- Volela bih da sam bila otvorenija, jer je to jedini način da izvučemo ovu temu iz senke - poručuje Dan.
4. Vašoj rutini lepote biće potrebna revizija
U menopauzi se menja sve, pa i izgled i kvalitet kože koja postaje osetljiva i reaktivna. I Dan je kroz to prošla - svi proizvodi za negu kože i kose koje je do tada koristila prestali su da “rade”.
- Dermatolozi su mi preporučili preparate za osetljivu kožu i počela sam da dodajem retinol. Kako mi se koža primetno osušila, koristila sam sve vrste ulja: za telo, za obrve, za zanoktice, za usne, za lice… Dodatni sjaj sada ima svoju privlačnost - kaže Dan.
5. Povremeno krvarenje
- Menstrualno krvarenje može da postane nepredvidivo i da se javi onda kad ga najmanje očekujete - prepričava Dan kako svoje iskustvo, tako i potvrdu ginekologa da ono nije ništa neuobičajeno.
6. Mnogi simptomi su privremeni
Simptomima se može upravljati, posebno ako razgovarate sa nekim stručnim o njima.
- Neke žene prolaze kroz menopauzu bez ikakvih simptoma, ali i za one kojima je menoapuza težak period u životu ipak postoji nada - poručuje Dan.
Moždana magla koja se često javlja, kao i problemi sa pamćenjem, nisu neoubičajeno iskustvo tokom menopauze, ali su prolaznog karaktera.
- Moji valunzi su skoro nestali. Moj mozak funkcioniše kao pre. Znam kako da negujem svoju kožu i kosu. I super je što više nemam mesečni ciklus - poručuje Dan.
(Telegraf.rs)
Video: Dijeta koja smanjuje rizik od srčanih bolesti kod žena
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.