Bol u ramenu nije bezazlen: Može da ukaže na problem koji se često javlja oko praznika

 
 
 
Čitanje: oko 1 min.
  • 0

Ukoliko vas nekoliko sati posle obroka zaboli desno rame, moguće je da imate kamenčiće u žučnoj kesi

Gotovo da nema čoveka koji nije pokušao da samom sebi postavi dijagnozu pretražujući simptome po internetu. Jedan od najčešćih simptoma u pretraživaču "Google" je bol u ramenu.

Iako u najvećem broju slučajeva ova vrsta bola prolazi sama od sebe, postoje situacije u kojima bol u ramenu može da ukaže na veoma ozbiljna stanja. Jedno od njih je karcinom pluća, a drugo akutni holecistitis, odnosno upala žučne kese.

Kako piše "The Sun", kod upale žučne kese najpre se javlja oštar bol u gornjoj desnoj strani stomaka koji se širi prema desnom ramenu. Duboko disanje može da pogorša bol koji ume da potraje nekoliko sati.

Zašto se javlja upala žučne kese?

Do akutnog holecistititsa dolazi zbog začepljenja izvodnih žučnih kanalića kamenčićima. Tad se žuč nakuplja unutar žučne kese, izaziva iritaciju i pritisak, što može da dovede do nadimanja i infekcije.

Akutni holecistitis je potencijalno ozbiljan zbog rizika od komplikacija, uključujući sepsu, kao i fatalan ishod. Najčešće se leči uz mirovanje, infuziju i antibiotike koje određuje lekar.

Iako zapaljenje žučne kese može da se javi u bilo koje doba godine kod osoba koje imaju kamenje u žuči, praksa pokazuje da do akutnog napada dolazi uglavnom u vreme praznika zbog unosa većih količina kalorične hrane.

Hrana restoran hotel Foto: Shutterstock

Zbog toga lekari apeluju da bi i u uživanju za prazničnom trpezom trebalo biti umeren.

Ostali simptomi zapaljenja žučne kese

Pored bola u gornjem delu stomaka i ramenu, zapaljenje žučne kese prate i drugi simptomi.

To su visoka temperatura praćena drhtavicom, osećaj mučnine i nagon za povraćanjem, znojenje, gubitak apetita, prebojenost kože žutom bojom, kao i beonjače koje poprimaju žućkast ton i, konačno, naduven stomak.

bol, stomak, pain, upala Foto: Pixabay.com

Kako rešiti problem?

Operacija žučne kese odavno predstavlja rutinsku intervenciju. U Srbiji se duže od dve decenije izvodi laparoskopski; zahvat u opšoj anesteziji traje oko sat vremena, a pacijent već posle dan-dva može da ide kući. Ožiljci od operacije posle nekoliko godina nestaju.

(Telegraf.rs)

Video: Od zdravog stomaka zavisi zdrav život: Masaža unutrašnjih organa

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA