Zašto zaboravimo po šta idemo, onog momenta kada zakoračimo u sobu?
Ono što često zna svima da nam ide na živce u toku dana, jeste kada odemo po neku stvar ili obavimo nešto, onog momenta kada zakoračimo u drugu prostoriju, ta misao nam se izbriše iz memorije - kao da nikada nije ni postojala.
Kada se tako nešto dogodi, često pokušavamo sebe da "premotamo unazad" šta smo zapravo želeli da uradimo i koji je razlog našeg ulaska u tu prostoriju, pa pokušavamo naporno da se prisetimo šta smo radili pre tog momenta, šta nas je navelo na to, šta smo pričali pre toga ili se čak ponekad i vratimo nazad u prethodnu sobu ne bi li prizvali pamćenje.
Priznaćete, najčešće dignemo ruke i prepustimo se čuvenom "Ma, setiću se!".
"Efekat vrata" je nešto što vam možda ne zvuči poznato, ali ste ste ga sigurno doživeli mnogo češće nego što to želite.
Ovakvo brzo zaboravljanje ime "efekat vrata" je dobio zato što se odnosi na prelazak iz jedne prostorije u drugu.
Istraživanja rađena pre par godina, objasnila su o čemu se zapravo radi, nakon što je utvđeno da je ova pojava stvarna.
Testirali su ljude koristeći virtualno napravljene sobe, iz kojih su morali da izlaze i ulaze, obavljajući različite zadatke. I tada su uočili da postoje određeni momenti kada se ovaj efekat događa.
Naime, naš mozak je poput jednog skladišta podataka, a problem nastaje kada ne može da se fokusira na previše podataka istovremeno, pa se često oni najsvežiji brzo zaborave onog momenta kada promenimo sredinu. Kada smo opterećeni sa mnogo stvarima istovremeno, mozak nije spreman na multitasking funkcionisanje.
Eksperiment koji rađen sa virtualnim prostorijama, pokazao je da nakon nekog vremena mozak vrata povezuje sa vrstom zida, prekidača ili barijere
U tome je tajna povezanosti mesta i zaborava koji nas muči, prenosi "News24.com"
(Telegraf.rs)
Video: Gori stan u centru Užica: Dim kulja na sve strane
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.