Zašto ne treba da spavate "još samo 5 mintua": Zašto odlganje jutarnjeg alarma nije dobro za vas
Većini dan počinje sa istim mislima: "samo još 5 minuta". Ali ova zabluda može samo da vam odmogne.
Vaše telo to doživljava veoma stresno. Onog momenta kada pristanete na još par minuta spavanja, vaš mozak aktivira nerve koji su zaduženi za ativiranje dubokog sna. Onda vas budilnik ponovo probudi, što samo uzrujava vaše telo, s obzirom na to da se nakon kratkog vremena ponovo aktivira.
Preporučje se da umesto da sebe stavljate u takvu situaciju, bolje je jednostavno naviti budilnik od pet do 10 minuta kasnije i poštedeti sebe bespotrebnog stresa.
Ako to ne uradite, vaše telo se može susresti sa takozvanom inercijom sna, što predstavlja onaj osećaj premorenosti koji je prisutan kada se probudite i može satima trajati.
Idealno bi bilo da možemo leći kada osetimo umor, a da se probudimo kada nam se telo dovoljno odmori, ali s obzirom na to da to tako ne funkcioniše, jednostavno morate pronaći odgovarajući "tajming".
Eksperti navode da je san od devet sati može da nam škodi isto kao i nedovoljno sna.
Istraživanja ukazuju da produženi san može da poveća šanse za demenciju, gubitka pamćenja i gojaznost. Dok sa druge strane, ako spavate manje od šest sati noću, ne preporučuje se da to nadoknadite preteranim spavanjem tokom vikenda.
Najbolji način da poboljšate spavanje jeste da svakog dana produžavate san za sat ili dva. Recimo, jedne cele nedelje ili meseca, spavajte sat duže nego inače.
Kako biste nadigrali sebe, najbolje rešenje kada je u pitanju odlaganje alarma jeste da nabavite pravi budilnik koji nema mogućnost odlaganja ili da telefon ostavite na drugi kraj sobe, kako biste morali da ustanete iz kreveta da ga ugasite, savetuje "Dailymail.co.uk"
Video: Kinez izmislio najluđi način za buđenje sa budilnikom
(Telegraf.rs)
Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.