Žene češće umiru od kardiovaskularnih bolesti u odnosu na muškarce: Evo kako da saznate da li ste u riziku

 
Čitanje: oko 2 min.
  • 1

Medicina sve više ističe da je veoma važno znati razliku u simptomima kardiovaskularnih bolesti kod žena u odnosu na muškarce.

Već je donekle poznato da su simptomi infarkta kod žena mnogo drugačiji: dok je kod muškaraca zastupljena klinička slika poput oštrog bola u grudima, oduzimanje ekstremiteta i padanje u nesvest, kod žena se simptomi najčešće zasnivaju na "težini u grudima", mučnini, gorušici, kratkom dahu... i umeju da se manifestuju danima pre fatalnog ishoda.

Takođe, smrtni ishod godinu dana nakon infarkta, duplo je viši kod pripadnica lepšeg pola, a pritom žene ne reaguju toliko dobro na lekove za zgrušavanje krvi, kao što je slučaj sa muškarcima.

U razgovoru za HT Lifestyle, kardiolog  dr Tilak Suvarna, naglašava koliko je važno odraditi sledeće testove pre manifestacije bilo kakvih simptoma jer žene često nisu ni svesne postojeće srčane mane ili disfunkcije srčanog ritma. Ovi simptomi mogu da izazovu problem u budućnosti, a tiču se svih žena u uzrasti od 20 do 40 godina.

1. Elektrokardiogram - EKG

Najbrži način dijagnostike akutnog srčanog udara je EKG. Elektrokardiogram je tehnika koja prati električne signale u srcu i detektuje bilo kakve nepravilnosti, od tahikardije, bradikardije i svih vrsta aritmije. Takođe može da "pretpostavi" i začepljenje arterija, problem sa pejsmejkerom, kardimiopatiju ili prethodne srčane udare, ali su za te dijagnoze potrebni dodatni testovi.

2. Lipidni status

Test koji se sprovodi na osnovu uzimanja uzorka iz krvi, a bazira se na holesterolu i trigliceridima. Ukoliko su vrednosti ovog panela povišene, to može da indikuje nagomilavanje masnoće u arterijama, što je čest uzrok začepljenja ili suženja istih.

3. Test insulinske rezistencije

Veliki broj žena koje pate od hipoglikemije, policističnih jajnika i jakog pms-a, nisu ni svesne da imaju problem sa šećerom jer se test glukoze pokazuje kao normalan.  Tada je potrebno uraditi test na insulinsku rezistenciju, za koji se priprema bazira na tome što se ne jede noć pre vađenja krvi, a prilikom testiranja konzumira se određena količina šećera, koju odredi ordinirajući doktor. Krv se vadi pre i nakon konzumacije kako bi se detektovao porast insulina.

Ovaj test je ključan za otkrivanje predijabetičnog stanja i hormonskih poremećaja, koji su često uzrok kardiovaskularnih oboljenja u kasnijem dobu.

4. Test opterećenja

Trčanje na traci se ne izvodi samo u teretani već i u doktorskoj ordinaciji. Njegovo prosečno trajanje je 12 minuta, prilikom kojih se prati rad srca pri opterećenju. Sprovodi se kako bi se utvrdila tahikardija, aritmija, bol u grudima ili nedostatak daha u odnosu na različit intenzitet vežbanja. Posebno je preporučivo za sve koji se bave aktivnim fizičkim aktivnostima.

5. Ultrazvuk srca

Važno je odraditi ultrazvuk, tj. eho srca, kako bi kardiolog dobio uvid u njegovu strukturu i anatomiju. To je takođe jedini način da se izmeri plućni pritisak, koji ako je povišen može biti itekako opasan.

Za žene iznad 40 godina preporučuje se i proveravanje niova kalcijuma u organizmu jer je on jedan od vodećih uzročnika začepljenih arterija, kao i test koronografije. Koronografija je malo invanzivnija metoda proveravanja stanja arterija, a smatra se obaveznom nakon  pete decenije života, pogotovo ako su svi prethodni testovi nedefinisani ili normalni - a simptomi prisutni.

(Telegraf.rs)

Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Licemerka

    7. maj 2023 | 15:44

    Za sve te analize treba PET GODINA , da bi se odradile! U državnoj ustanovi-naravno!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA