Da li znate zašto su vam hladna stopala? I šta to znači za vaše zdravlje
Ako su vam se ikada "sledile" noge nakon dana provedenog na snegu ili bosonoge jurnjave po podu zimi, znate koliko to može da bude neprijatan osećaj.
U ovim slučajevima, hladne noge su odgovor na uslove okoline kao što su hladnoća ili hladne pločice i obično će vam problem rešiti tople čarape.
Međutim, kako prenosi "Womans Health", postoje ljudi kod kojih hladna stopala nisu u vezi sa okruženjem i temperaturom već su rezultat hroničnih i/ili akutnih oboljenja na koja treba obratiti pažnju. Ovo su neka od njih.
1. Loš krvotok
Jedan od najčešćih uzroka hladnih stopala je loša cirkulacija, zbog čega vaša stopala, pored toga što im je hladno, mogu i da poplave, postanu ljubičasta ili da budu bele boje. Slab protok krvi nastaje kada je krv onemogućena da stigne do ekstremiteta, što se obično dešava kada se krvni sudovi u telu suze ili razviju blokade. Postoji mnogo osnovnih uzroka za probleme sa cirkulacijom, zbog čega je razgovor sa lekarom neophodan.
Dobra vest je da je poboljšanje protoka krvi moguće, što zauzvrat pomaže i u lečenju hladnih stopala. Za početak možete da šetate, istežete se i radite jogu, a preporučuju se i kompresijske čarape.
2. Medicinska stanja
Među stanjima koja se najčešće povezuju sa hladnim stopalima su bolesti srca i perifernih arterija, koji direktno utiču na protok krvi i mogu dovesti do odložene cirkulacije.
Dijabetes tipa 2 takođe može da doprinese slaboj cirkulaciji, pa čak i oštećenju nerava. Druga hronična stanja koja mogu da uzrokuju hladna stopala uključuju nervna stanja poput fibromialgije i hormonske promene, poput hipotiroidizma.
3. Lekovi
Određeni lekovi mogu da utiču na cirkulaciju, što zauzvrat može da izazove hladnoću u stopalima. Primer za to su beta-blokatori za visok krvni pritisak, koji snižavaju pritisak usporavanjem brzine kojom se krv kreće kroz telo, čime se povećava osećaj hladnoće u stopalima i drugim ekstremitetima.
Posebno obratite pažnju na lekove za ublažavanje migrene i glavobolje, kao i na određene lekove protiv prehlade. Ergotamin koji se nalazi u lekovima protiv migrene može da vas učini osetljivijim na hladnoću, a određeni dekongestivi mogu uticati na krvni pritisak.
4. Rejnoov fenomen
Rejnoova bolest je stanje koje uzrokuje da prsti na rukama i nogama utrnu nakon izlaganja hladnim uslovima i/ili stresu. Ovde se male arterije odgovorne za isporuku krvi u kožu sužavaju, utičući na cirkulaciju pre nego što ona ima priliku da zagreje ekstremitete. Kada se to dogodi, koža može postati bela, zatim plava i na kraju ružičasta i crvena jer krv počinje da teče nazad u zahvaćena područja.
5. Anemija
Sa anemijom, zbog niskog nivoa hemoglobina, telu nedostaje dovoljno crvenih krvnih zrnaca za prenos kiseonika do tkiva, što dovodi do neadekvatnog protoka krvi koji izaziva osećaj hladnoće u rukama i stopalima. Anemiju može da izazove nekoliko faktora, uključujući hronična bolest, loša ishrana i određeni lekovi.
Najčešće se razvija zbog niskog nivoa gvožđa, a može imati niz, od blagih do teških simptoma i neželjenih efekata. Jednostavne promene u ishrani i medikamentima pokazale su se korisnim u ovom slučaju.
6. Stres
Uobičajeni simptomi povezani sa anksioznošću uključuju ubrzan rad srca, znojenje dlanova, kratak dah i hladne noge. U trenucima stresa, često proizvodimo više znoja, posebno u tabanima, a ova vlaga zadržava hladnoću, hladi stopala i održava ih hladnim.
Anksioznost takođe menja protok krvi, uzrokujući da naše srce kuca brže ili sporije. I hiperventilacija, promena u disanju povezana sa stresom, može da uspori protok krvi i ohladi vam stopala.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.