Rak pankreasa je sve češći kod mladih žena: 8 simptoma koje ne bi trebalo zanemariti

 
Čitanje: oko 2 min.
  • 3

Nezdrav način života mogao bi da bude jedan od uzročnika porasta obolelih od raka pankreasa, piše The Sun.

Poznat je kao tihi ubica, jer u mnogim slučajevima ne daje nikakve simptome ili će oni biti teško uočljivi.

Jedan od 53 muškarca i jedna od 57 žena će tokom života dobiti dijagnozu raka, uz povećanje rizika zbog genetskih faktora, starosti i životnog stila.

Stope specifične za godište pacijenata rastu u starosnoj grupi od 35 do 39 godina, a onda se primećuje pad u uzrastnoj kategoriji od 60 do 64 godine, dok su najviše stope rasta zabeležene kod starih ljudi koji imaju između 85 i 89 godina.

U Sjedinjenim Američki Državama rak pankreasa biva dijagnostikovan na godišnjem nivou kod 64.000 ljudi, i to češće kod muškaraca. Ali, naučnici iz Los Anđelesa upozorili su da se broj slučajeva kod žena mlađih od 55 godina povećao za 2,4 odsto više nego kod muškaraca u istoj starosnoj kategoriji.

- Stopa raka pankreasa među ženama brzo raste, što skreće pažnju na potrebu za daljim istraživanjima u ovoj oblasti - kaže dr Srinivas Gadam, viši autor studije i pomoćnik direktora Instituta za rak u Los Anđelesu.

Lekari su pregledali podatke pacijenata kojima je rak dijagnostikovan između 2001. i 2018. godine. Nažalost, stope oboljevanja povećane su kod oba pola, ali se pojavio rodni jaz u mlađim starosnim grupama. U časopisu Gastroenterology, dr Gadam navodi da je stopa preživljavanja poboljšana, ali uglavnom kod muškaraca.

- Podaci pokazuju mali porast rizika od raka pankreasa. Ta svest bi mogla da preusmeri ljude na potrebu da prestanu da konzumiraju cigarete, smanje upotrebu alkohola, jedu zdravu hranu, redovno vežbaju i kontrolišu težinu. Sve ove promene u načinu života pomažu u smanjenju rizika od raka pankreasa - navodi dr Gadam.

Pankreas, rak pankreasa, kancer Foto: Shutterstock

Nacionalna služba za zdravlje Velike Britanije navodi da u mnogim slučajevima rak pankreasa može da bude bez ikakvih simptoma. Ali, postoje i oni na koje bi trebalo obratiti pažnju.

1. Promena boje beonjača i kože

2. Gubitak apetita ili nevoljno mršavljenje

3. Osećaj umora ili nedostatak energije

4. Visoka temperatura, osećaj vrućine ili drhtavica

5. Dijareja ili zatvor

6. Bol u gornjem delu stomaka i/ili leđa koji se pogoršava kad jedete ili ležite i smiruje kad se nagnete napred

7. Loše varenje i osećaj nadimanja

8. Osećaj da ste bolesni i iscrpljeni

Važno je da, ukoliko ste zabrinuti zbog nekog od navedenih simptoma, posetite lekara ošte prakse i predočite mu šta vas muči. Ipak, imajte na umu da ukoliko već patite od sindroma iritabilnog kolona već možete da imate navedene simptome.

Video: Joland je izlečila sina od kancera

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Xy

    19. februar 2023 | 12:56

    Za koju god bolest čitam simptome, ja ih skoro sve odmah imam.

  • Bg

    19. februar 2023 | 10:42

    Mutacije gena dovodi do ovoga kod mladih ljudi. To se ne može promeniti.

  • Todor

    19. februar 2023 | 19:17

    Dijagnoza ima leka nema. A i dijagnoza stigne kad je i obolelom jasno da mu dolazi kraj. Čemu onda ovo pisanje. I samo se nagadja uzrok. Većina oboleli su imali uredan život.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA