Muškarac (42) išao je u toalet češće nego obično: Posle pregleda je dobio zastrašujuću dijagnozu

 
  • 2

Tom Mekena (42) nije ni slutio sa kakvom bolešću se suočava u leto 2020. godine. Osećao se letargično i verovao je da je pad energije posledica manjka sna i previše vremena provedenog na poslu.

Potom je primetio da češće odlazi u toalet i da ima dijareju.

- Video sam krvavu sluz na stolici i na toalet papiru – otkrio je Tom za "Insider".

Upravo je dijareja i bila razlog zbog kog se Tom obratio lekaru.

Doktor ga je uputuo na kolonoskopiju i Tomu je tada dijagnostikovan rak debelog creva. Dalji testovi su pokazali da se kancer proširio na jetru.

Procenat ljudi sa dijagnozom raka debelog creva u Sjedinjenim Američkim Državama i drugim visokorazvijenim zemljama poput Velike Britanije smanjen je od sredine osamdesetih godina prošlog veka, delom zbog toga što osobe starije od 45 godina u SAD i stariji od 50 godina u Velikoj Britaniji odlaze na preventivne preglede koji omogućavaju otkrivanje raka pre pojave prvih simptoma.

Ali, procenat po kom se osobama mlađim od 50 godina u visokorazvijenim zemljama dijagnostikuje kolorektalni karcinom raste i čini 10 odsto svih novih dijagnoza, pokazuju rezultati istraživanja.

Smatra se da brojni faktori mogu da doprinesu razvoju ove bolesti, uključujući ishranu bogatu crvenim mesom, koja može da izazove upalu creva.

Karcinom debelog creva jedna je od tri najčešće maligne bolesti i u Srbiji. Od ove opake bolesti u našoj zemlji svake godine oboli 4.500 ljudi.

Lečenje zavisi od toga koliko se rak proširio i može da uključi radioterpaiju, hemioterapiju i operaciju. Kako je za Telegraf.rs izjavila dr Violeta Škrelja, lekarka na specijalizaciji iz onkologije u Univerzitetskom kliničkom centru Srbije, kad se pacijent javi na vreme i kad nema metastaza, izlečenje je oko 70 odsto. Najčešće metastaze su na plućima i jetri, kao što je bio slučaj i kod Toma Mekene.

rak debelog creva, kolonoskopija Foto: Shutterstock

On je, naime, imao dve operacije tokom kojih mu je uklonjeno 60 odsto jetre, i još jednu kojom mu je odstranjena žučna kesa i pola debelog creva. Kaže da su ožiljci od operacije bolni, da izbegava masnu hranu i alkohol i da je povećao unos vlakana u ishrani.

Od decembra 2021. na kontrolnim pregledima nisu uočene promene u njegovom organizmu. Novi pregled skenerom zakazan mu je za maj, a zatim će odlaziti na kontrolne preglede svakih šest meseci u narednih pet godina kako bi lekari bili sigurni da se rak nije vratio.

Verovatnoća da će pacijent živeti duže od pet godina posle uspostavljanja dijagnoze raka debelog creva u poređenju sa nekim ko nema ovu bolest uglavnom zavisi od toga koliko se rak proširio.

- Kancer kolorektuma dugo vremena može da bude bez simptoma, zbog čega apelujem na sve ljude koji imaju bilo kakav problem ili nedoumicu da idu na preventivni pregled – kaže Meken.

Pored simptoma koji su ovog mladog čoveka naterali da ode na pregled, drugi simptomi raka debelog creva uključuju osećaj da creva nisu dovoljno ispražnjena ni posle odlaska u toalet, gubitak težine i bol u stomaku.

Video: Grujičić: Smrt Marka koji je preminuo nakon kolonoskopije ispitaće i vanredna spoljna komisija

(Telegraf.rs)

Video: Gori automobil u blizini Slavonskog Broda: Vatra "progutala" vozilo

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Map

    24. januar 2023 | 12:11

    O cemu mi pricamo, ja cekam na uklanjanje unutrasnjih hemeroida u NS vec dve godine a ko zna dali cu i docekati, toliko o nasem zdravstvu

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA