Koliko dobro spavate? Vaš obrazac sna može biti "prozor" u zdravlje štitaste žlezde

 
  • 0

Preterano aktivna ili neaktivna štitasta žlezda je predisponirajući faktor za poremećaj sna.

Iako je jako mala, ova žlezda u obliku leptira ili štita, koja se nalazi na prednjem delu vrata, luči hormone koji su neophodni za pravilno funkcionisanje svih ćelija u telu, prenosi "Express".

Kada se ova proizvodnja poremeti, telo reaguje tako što proizvodi sijased simptoma.

Mnogi od njih mogu da ometaju dobar san.

Hipotireoza se dijagnostikuje kada žlezda proizvodi nedovoljnu količinu hormona za održavanje potreba tela, a hipertireoza je, s druge strane, kada žlezda proizvodi višak hormona.

Simptomi oba poremećaja se sporo razvijaju, često se pogrešno smatraju stresom ili drugim zdravstvenim stanjima.

umor, nesanica Foto: Shutterstock

Literatura koja procenjuje vezu između bolesti štitaste žlezde i poremećaja spavanja otkrila je da se nesanica, sindrom nemirnih nogu i opstruktivna apneja javljaju kod oba oboljenja štitaste žlezde.

Ubrzani rad ove žlezde može da dovede do noćnih znojenja i čestih nagona za mokrenjem. S druge strane, ljudi sa usporenim radom štitaste žlezde imaju problem da tolerišu hladonoću, imaju bolove u zglobovima i mišićima koji ometaju san.

Takođe, poremećaj rada štitaste žlezde može da dovede do noćnog svraba. Ovaj svrab se javlja na delovima kože koji su primetno suvi.

- Pošto su hormoni štitaste žlezde uključeni u toliko telesnih procesa, kada su niski, možete imati i dnevne i noćne simptome, uključujući umor tokom dana i loš san noću - kaže Kristin Artur, internista iz Kalifornije.

(Telegraf.rs)

Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA