Koliko spanaća smete da pojedete svakog dana, bez rizika po zdravlje?

  • 2

Spanać je moćni izvor nutrijenata; bogat je vitaminima, mineralima i esencijalnim hranljviim materijama.

Kako navodi "Healthline", konzumiranje ovog zelenog lisnatog povrća može pozitivno da utiče na zdravlje očiju, pomaže u smanjenju krvnog pritiska i oksidativnog stresa, a preporučuje se i u svrhu prevencije najtežih oboljenja.

Ipak, kako navodi "Medicine Net",  kod onih koji unose velike količine spanaća može doći i do neželjenih efekata.

Previše spanaća, bilo svežeg ili kuvanog, može da dovede do nedostatka minerala, ali i do drugih problema zbog visokog nivoa oksalne kiseline i purina koji se u njoj nalaze. Prvi se vezuje za minerale u našem telu - kalcijum, cink i magnezijum, i na taj način sprečava apsorpciju drugih važnih komponenti.

Takođe se navodi da oksalna kiselina može da utiče na stvaranje kamena u bubregu. U međuvremenu, visok sadržaj purina je otežavajući faktor za stanja poput gihta i bolova u zglobovima, prenosi "Newsbeast".

Ali, to nije sve.

Previše spanaća može da izazove probleme sa varenjem i alergijske reakcije, jer spanać sadrži histamin, i da izazove probleme kod onih koji piju lekove za razređivanje krvi.

Problem razređivanja krvi povezan je sa visokim sadržajem vitamina K1 u spanaću, navodi "Healthline".

Neki ljudi mogu da osete bolove u stomaku ukoliko pojedu veću količinu spanaća za koje na sajtu "Livestrong" navode da su posledica netolerancije na histamin.

Spanać Foto: Pixabay

Spanać je bogat vlaknima, što može da izazove probleme sa varenjem kao što su grčevi u stomaku ili nadimanje, iako se ovi simptomi obično povlače posle nekoliko dana pošto organizam razvije toleranciju na povećan unos vlakana.

Dobra vest je, međutim, da ukoliko umereno unosite spanać, on može da bude i te kako koristan za zdravlje. Iako je teško pronaći optimalnu količinu na dnevnoj ili nedeljnoj bazi, na sajtu "Medicine Net" navode da je to - činijica dnevno.

Izuzeci bi, naravno, bile osobe koje imaju određena zdravstvena stanja ili piju pojedine lekove. Ukoliko ste u opasnosti od dobijanja kamena u bubregu ili uzimate lekove za razređivanje krvi, obavezno se konsultujte sa lekarom koji će vam preporučiti optimalnu količinu spanaća koju možete da pojedete na dnevnoj, odnosno nedeljnoj bazi.

Video: Najukusniji zdravi slatkiš koji ste ikada jeli: Moguće je

(Telegraf.rs)

Video: Srbijavoz preporučuje putnicima da karte kupuju putem mobilne aplikacije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Poo

    3. decembar 2022 | 11:18

    Стварно се понекад пише да би се посало. Нико и не једе шпанаћ у толиким количинама да би им нашкодио. Сви знамо, ако иоле имамо разум, да се свака биљка конзумира у количини која је задовољавајућа за организам. Па нисмо ваљда дебили а и нисмо зависници па да би се понашали неодговорно.

  • Mihailović

    3. decembar 2022 | 15:16

    Volim spanać i jednom sam preterao, jeo sam ga tri dana...treći dan sam malo vežbao kad me preseklo preko stomaka...i prošlo...seo sam u auto, vozio gradom kad odjednom vidim kako se spušta tamno zelena boja kao niz staklo u mojim očima,kao boja spanaća, jedva vidim. U nekim trenucima teško vidim pred sobom, to je trajalo oko 2 sata. Otišao sam kod očnog doktora, pregledao me, sve u redu, čudi se kad sam mu ispričao šta se desilo...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA