I pozitivno može da bude negativno: Kako da prepoznate "toksičnu pozitivnost"

  • 0

"Samo misli pozitivno!" "Moglo je da bude i gore." „Treba to sagledati sa svetlije strane!"

Svi smo čuli, a možda i sami koristili, ove fraze bez mnogo razmišljanja, kao način da podignemo duh u trenucima nedaće... ali one bi mogle da doprinesu kulturi toksične pozitivnosti.

Za one kojima je nepoznat ovaj termin, mogao bi da zvuči kao oksimoron. Kako pozitivnost može da bude toksična? Zar ne bi trebalo da bude od pomoći, odnosno "pozitivno" kao što ime nalaže?

Međutim, prema mišljenju stručnjaka, previše stalne, iznuđene pozitivnosti može da dovede do suprotnog, pa čak i da ima negativan efekat.

Šta je toksična pozitivnost?

- Toksična pozitivnost se javlja onda kada neko izbegava sve negativne misli ili osećanja, pretvarajući se da sve ide dobro i onda kada to nije istina - objašnjava Melisa Daud, terapeut u PlushCare, virtuelnoj zdravstvenoj platformi za primarnu negu i usluge mentalnog zdravlja.

Vitni Gudman, licencirani psihoterapeut i autor knjige „Toksična pozitivnost: Održavanje stvarnosti u svetu opsednutom sa srećomm“, opisuje toksičnu pozitivnost kao „neumoljivi pritisak da se bude srećan i pozitivan, bez obzira na okolnosti“. To je nešto što možemo da "navučemo" na sebe tako što ne dozvoljavamo negativne misli i osećanja, ali takođe možemo da izazovemo i kod drugih.

Izražavanje toksične pozitivnosti drugima može izgledati kao da im nudite jednostavno rešenje za komplikovan problem o kome ne znamo ništa ili ne dozvoljavate ljudima oko vas da na odgovarajući način izraze svoja negativna osećanja. Iako se ovo može pojaviti u mnogim različitim scenarijima, neke uobičajene pojave toksične pozitivnosti dešavaju se oko neplodnosti i roditeljstva, kao i izazova mentalnog zdravlja.

Zašto je toksična pozitivnost štetna?

Ona dovodi do toga da potiskujemo svoje emocije, što ih može pogoršati.

- Emocije postaju intenzivnije i takođe mogu da dovedu do dugotrajnih zdravstvenih problema u budućnosti - upozorava Gudman.

Iako može da bude od pomoći pogled sa vedrije strane kada se suočavate sa nekim izazovima, Dovd kaže da, ukoliko se ne nosite sa negativnim osećanjima na zdrav način u datom trenutku, to može da dovede do stanja da se ta osećanja „ponovo pojave u različitim oblastima vašeg života ili kao oblik anksioznosti".

Toksična pozitivnost takođe može da ometa i vezu ili da vas drži zaglavljenim, jer negirate probleme i pokušavate da ih uklonite pozitivnim razmišljanjem.

Postoje li načini da se izbegne toksična pozitivnost?

Ako koristite toksičnu pozitivnost protiv sebe, Gudman predlaže da zapamtite da je u redu ako ste uznemireni zbog nečega. Okej je da vas nešto nervira.

- Dozvolite sebi i drugima da delite ono kroz šta prolazite kada vam je teško - ističe ona.

Dovd se nadovezuje zaključkom da je od suštinskog značaja da „svi naučimo da se nosimo sa svojim emocijama i da ih obrađujemo na zdrav način, a ne da izbegavamo kako se osećamo",  jer životni stresori nastavljaju da rastu, prenosi USA Today.

(Telegraf.rs)

Video: Održan svečani defile na Trgu Krajina u Banjaluci u okviru obeležavanja Dana Republike

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA