Šuga nije iskorenjena: Kako prepoznati simptome i šta je neophodno za uspešno izlečenje

 
  • 7

U Kliničkom centru Kragujevac pojavili su se slučajevi šuge, zarazne bolesti koja se javlja bez obzira na pol, godine starosti, socio-ekonomski status i standard lične higijene.

Bolest izaziva parazit u narodu poznat kao šugarac, a prvi simptomi zaraze manifestuju se tek četiri do šest nedelja posle “susreta” sa parazitom. Zbog toga se šuga prilično lako prenosi, jer zaraženi nemaju svest o tome da se ispod njihove kože nalazi parazit.

O uzrocima pojave šuge, simptomatologiji, načinima lečenja i prevenciji razgovarali smo sa specijalistom za kožne i venerične bolesti dr Dimitrijem Karabahčievim.

- Šuga se prenosi direktnim kontaktom sa osobe na osobu, kao i deljenjem kreveta i garderobe sa onim ko ima ovu zaraznu bolest - kaže dr Karabahčiev za Telegraf.

- Izaziva je parazit Sarcoptes scabiei hominis i od infestacije do pojave prvih simptoma može da prođe od četiri do šest nedelja, a za to vreme zaražena osoba nema nikakve tegobe.

Zbog toga je, ističe naš sagovornik, šuga opasna zarazna bolest, jer se u asimptomatskom periodu lako može preneti drugim osobama sa kojima je inficirana osoba u bliskom kontaktu.

Simptomi šuge

Prvi i osnovni simptom zaraze šugarcem je svrab koji postaje intenzivan tokom noći, a pojačava se tuširanjem toplom vodom i prilikom utopljavanja. Pored svraba, postoje i drugi simptomi koji mogu da ukažu na zarazu, a to su crvenkaste promene na koži.

- Simptomi zaraze šugom su svrab, pojava skabiozne ospe i skabioznih kanalića na koži, a bolesnik je zarazan sve dok se u njegovoj koži nalaze živi paraziti. Promene se najčešće javljaju na prstima i između njih, na ručnim zglobovima, pazusima i bradavicama, a kod muškaraca i na genitalijama. Kod male dece promene se mogu javiti i na dlanovima i na tabanima – navodi dr Karabahčiev.

Postavljanje dijagnoze

Da bi neko znao da li je zaražen šugarcem, trebalo bi da ode na klinički pregled kod dermatologa koji će obaviti pregled dermoskopom i mikroskopom.

Takođe, kako ističe sagovornik našeg portala, od velike važnosti je i anamneza, jer ukoliko je svrab prisutan kod više članova porodice ili kolektiva to će dermatologa lakše usmeriti ka dijagnozi.

Lečenje

S obzirom na to da se šuga lako prenosi i da zaražena osoba može da prenosi bolest u periodu dok se kod nje još nisu manifestovali simptomi, u proces lečenja trebalo bi da budu uključeni svi članovi porodice.

- Oni bi u isto vreme trebalo da započnu i završe terapiju - ističe dr Karabahčiev i dodaje da bi u periodu dok ne završe lečenje svi članovi domaćinstva trebalo da izbegavaju kontakte sa drugima, kako se bolest ne bi širila.

Terapijski proces podrazumeva upotrebu lokalnih preparata, i to u periodu od sedam do deset dana.

- Danas se koriste permetrin, benzil benzoat i sumpor. Permetrin je komforniji, jer se primenjuje prvog i sedmog dana tako što prenoći na koži. S druge strane, lokalna terapija sumporom nanosi se na kožu u periodu od sedam do deset dana – objašnjava dr Karabahčiev.

Po završetku lečenja važno je da garderoba, peškiri i posteljina koje je inficirana osoba koristila budu oprani u veš-mašini na 95 stepeni, a stvari koje ne trpe tretiranje na tako visokoj temperaturi valjalo bi odneti na hemijsko čišćenje. Prema rečima dermatologa, one stvari koje ne mogu da budu otkuvane ili odnete na hemijsko čišćenje trebalo bi provetravati ili četiri dana napolju ako su temperature visoke ili da odstoje preko noći na otvorenom ako je temperatura ispod nule.

- Nameštaj bi trebalo dezinfikovati tako što ćete ga tretirati paročistačem - savetuje dr Karabahčiev.

S druge strane, ako garderoba, posteljina i peškiri ne budu tretirani na adekvatan način ili ako osoba iznova dođe u kontakt sa šugarcem, simptomi zaraze mogu da se jave već u roku od 24 sata.

- U tom slučaju simptomi se javljaju jako brzo, jer je već stvorena alergijska reakcija na parazita - objašnjava dermatolog.

Lečenje je isto kao i u prvobitnom slučaju, kao i sprovođenje dezinfekcionih mera u celom domaćinstvu.

Važno je istaći da vakcina protiv šuge ne postoji, te da jedna osoba više puta u toku života može da se zarazi.

Prevencija i nega kože

Maksimalno održavanje lične higijene i izbegavanje razmenjivanja garderobe sa drugim ljudima svodi na minimum mogućnost infestacije šugarcem.

Po završetku sprovođenja terapijskog protokola za lečenje šuge, posebno ukoliko su korišćeni preparati na bazi sumpora, neophodno je obratiti posebnu pažnju na oporavak i negu kože.

Prema rečima dr Karabahčieva, preporučuje se upotreba hidrantnih krema i neagresivnih preparata za negu kao što je ulje za tuširanje.

Video: Pojavila se šuga u Kliničkom centru u Kragujevcu

(Telegraf.rs)

Video: Šapić: Raskid ugovora sa svakim ko ne ispunjava bezbednosne uslove

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Šuga

    10. novembar 2022 | 17:37

    Nažalost ima puno sirotinje koja živi u neadekvatnim uslovima, a još više onih koji spavaju sa psima u krevetu, šetaju im po stanu...

  • ЈАја

    10. novembar 2022 | 19:07

    Лек је ,,Ивермектин" у облику таблета и креме !

  • Znam

    10. novembar 2022 | 18:51

    porodicu koja se nedeljama patila sa šugom. Doneo je sin, a tretirani svi. Mazali se danima, garderobu držali po terasi, prali veš sa dodatkom alkoholnog sirćeta i nekih čuda za dezinfekciju jer ne može sve na kuvanje. Kažu da su čuli da u nekim krajevima šugu zovu - svrab od 7 godina! Kažu da i nakon izlečenja svrbi mesecima jer u potkožnom tkivu ostanu mrtvi šugarci ili njihova jaja, pa to svrbi jer koža alergijski reaguje. Strašno.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA