Rak kože predstavlja abnormalan rast ćelija kože i obično se javlja na delovima tela koji su najviše izloženi sunčevim zracima. Naravno, sunčevo zračenje nije jedini faktor, već se rak kože može javiti i na delovima tela prekrivenim garderobom, kao i na sluzokoži.
Rak kože se najčešće javlja kod osoba koje imaju veliki broj mladeža, kod onih koji imaju svetlu kožu i svetle oči. Takođe, i kod osoba koje su bile izložene radijaciji, veštačkim izvorima UVA zračenja ili sunčevim zracima, kao i kod onih koje žive na velikim geografskim visinama, ali i kod onih koji imaju nasledni faktor.
Postoje tri glavna tipa raka kože - karcinom bazalnih ćelija, karcinom skvamoznih ćelija i melanom.
Melanom
Melanom je najređi oblik raka kože, ali istovremeno i najopasniji. Samo 30 odsto melanoma se javlja u mladežu koji već postoji, dok se kod 70 odsto pacijenata javlja na prethodno potpuno neizmenjenoj koži. Melanom je smeđe ili crne boje, a retko može da bude i crven, boje kože ili beli, u nivou ili izdignut. Može da se javi bilo gde na koži, na sluzokoži, ispod nokta i u oku.
Treba znati da svaka promena na mladežu zapravo može biti melanom, a odlazak kod lekara znači i njegovo blagovremeno uklanjanje. Ukoliko se melanom ne tretira, on postaje jedan od najagresivnijih karcinoma uopšte.
Najčešći simptomi melanoma su:
- Asimetričan mladež
- Nepravilne ivice mladeža
- Nejasne ivice mladeža
- Izmenjena boja mladeža
- Mladež veći od 6 mm
- Više od 50 mladeža
Nemelanomski tumor kože
Međutim, pored melanoma, postoji i nemelanomski tumor.
Nemelanomski karcinom kože podrazumeva sve tipove karcinoma kože koji su nekancerozni. Najčešći nemelanomski maligni tumori kože epidermnog porekla su bazocelularni (BCK) i planocelularni ili spinocelularni (PCK) kože. Nastaju na fotoeksponiranim delovima kože i u 90 odsto slučajeva su povezani sa oštećenjima kože nastalim dugotrajnom izlaganju UV zracima, kod osoba svetle puti i starijeg životnog doba.
Prvi znak nemelanomskog raka kože je obično pojava kvržice ili promena boje kože. U većini slučajeva kancerozne kvržice su crvene i čvrste, a promene koje su dešavaju na koži ogledaju se u tome da se koža ljušti, piše "The Sun".
Bazocelularni
Bazocelularni karcinom ili karcinom bazalnih ćelija je vrlo česta vrsta karcinoma kože.
On se pretežno javlja kod osoba svetle puti, kose i očiju, a posebno su osetljive svetle osobe sklone pegama. Bazocelularni je i tumor sa najboljom prognozom jer je stopa smrtnosti kod ovih pacijenata izuzetno niska.
Prvi znaci da osoba ima bazocelularni karcinom je pojava crvenkaste flekice ili promene na koži poput svetlog ili ružičastog čvorića sa krasticom koja otpada.
Karcinom skvamoznih ćelija
Karcinom skvamoznih ćelija kože predstavlja najčešći tip karcinoma kože koji nastaje u tankim, ravnim skvamoznim ćelijama koje sačinjavaju spoljašnji sloj kože. Skvamozni karcinom najčešće se javlja u facijalnoj regiji, vratu, rukama i šakama, iako može nastati u bilo kojoj regiji tela.
Znaci i simptomi postojanja skvamoznog karcinoma kože su:
- ravni, crveni plakovi na koži
- crveni uzdignuti plakovi na ili u regiji anusa ili genitalija
- grubi, oguljeni plakovi na usnama koji mogu voditi nastanku otvorene rane
- rastuća izraslina u regiji kruste
- nastanak novih rana ili izdignutih nodusa na već postojećem ožiljnom procesu ili ulceru
(Telegraf.rs)
Video: Pirot je ovog vikenda gurmanska prestonica Srbije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.