Nova studija nagoveštava: Određena vrsta muzike posebno prija srcu, dok joj druga vrlo šteti
Uprkos tome što je veoma zanemarena komponenta kardiovaskularnog sistema, otkucaji srca su kritični za funkcionisanje srca. Pošto organ isporučuje krv bogatu kiseonikom u ostatak tela, svako ometanje njegovog pumpanja može imati ozbiljne posledice.
Neki istraživači, kako prenosi "Express", sugerišu da muzika može da utiče na promene u varijabilnosti otkucaja srca, izazivanjem ili smanjenjem anksioznosti kod pacijenata.
- Aritmija srca je nepravilan rad srca, što znači da je vaše srce povremeno ili trajno van uobičajenog ritma. Okidači za ovo stanje su široki, ali generalno obuhvataju virusne bolesti, alkohol, duvan i promene u držanju. U većini slučajeva, abnormalni srčani ritmovi su nuspojava drugih markera srčanih bolesti poput visokog krvnog pritiska. Spoljni faktori poput muzike, međutim, takođe su istraženi zbog njihovog štetnog i blagotvornog uticaja na srčani ritam - objasnio je kardiolog dr Aiaz Sultan.
U jednoj studiji objavljenoj u časopisu "Heart" istraživači su otkrili da je „najveća korist za zdravlje“ vidljiva uz klasičnu muziku i muziku za meditaciju. Hevi metal muzika i tehno, s druge strane, ne samo da su bili neefikasni, već su izgleda predstavljali i određene rizike. Oni su primetili da su ovi žanrovi „moguća opasnost i da mogu dovesti do stresa i/ili aritmija opasnih po život“.
Muzika određenih kompozitora najefikasnije poboljšava kvalitet života, posebno muzika Baha, Mocarta ili italijanskih kompozitora. Iako se stanje široko smatra bezopasnim, kod nekih ljudi može izazvati nelagodnost koja je dovoljno velika da zahteva lečenje.
- Rani simptomi ili znaci da možda imate aritmiju mogu uključivati osećaj da vam je srce preskočilo ili propustilo otkucaje ili ste duboko udahnuli, osetili leptiriće u grudima ili lepršanje. Stanje može biti smrtonosno kada se znakovi ignorišu i ne leče. Bez pravog tretmana, neujednačen srčani ritam može da dovede do ozbiljnih problema kao što su srčana insuficijencija, moždani udar ili srčani zastoj - objasnio je doktor Sultan.
Ovo je delimično zato što pacijenti koji se ne leče mogu značajno da povećaju rizik od krvnih ugrušaka. Kada gornje komore srca ne pumpaju efikasno, postoji rizik od prelaska krvnih ugrušaka u donje komore organa. Ugrušci se kasnije mogu ispumpati u dovod krvi u pluća i opštu cirkulaciju krvi, što može dovesti do moždanog udara.
U stvari, studije sugerišu da je atrijalna fibrilacija povezana sa petostruko povećanim rizikom od ishemijskog moždanog udara, recidiva moždanog udara i mortaliteta.
- Najvažnije je da srčana aritmija može biti ozbiljna, ali isto tako može biti i "jednokratna" i nema razloga za brigu - primetio je doktor Sultan i dodao: - Ali, ako prepoznate znake, trebalo bi da odmah dobijete lekarski savet da biste utvrdili da li je potrebno dalje lečenje. Mnogi slučajevi srčanih aritmija se ne mogu sprečiti, ali kontrola faktora rizika može sprečiti komplikacije.
Faktori rizika podrazumevaju visok krvni pritisak, holesterol, gojaznost i pušenje. Određene supstance, kao što su alkohol, kofein i lekovi protiv kašlja, takođe mogu da doprinesu nepravilnom otkucaju srca i najbolje ih je izbegavati.
(Telegraf.rs)
Video: Vučić: SAD sankcijama žele da Rusi nemaju više nikakvog interesa u NIS-u
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.