Žena alergična na gravitaciju? Kladimo se da za ovo još niste čuli da je moguće
Ranije „super aktivna“ 28-godišnjakinja danas je vezana za krevet i pati od iscrpljujućih nesvestica nakon što je postala „alergična na gravitaciju“. Lindsi Džonson, iz Bangora u američkoj državi Mejn, ne može da ustane duže od tri minuta a da se ne onesvesti, zbog čega se oslanja na svog muža u obavljanju osnovnih zadataka.
Nekada mornarički mehaničar, iz medicinskih razloga otpuštena 2018.godine, sada provodi do 23 sata u krevetu svakog dana, a jedina aktivnost joj je što nakratko ustaje da bi se istuširala, što takođe mora da uradi sedeći. Kada ima loš dan, prema pisanju Daily Mail, Džonsonova može da se onesvesti i do 10 puta dnevno.
Nakon godina šetanja od doktora do doktora koji su tražili odgovor šta joj se dešava, ove godine joj je konačno dijagnostikovan sindrom posturalne tahikardije (PoTS). U pitanju je abnormalno ubrzanje otkucaja srca izazvano stajanjem ili sedenjem i može izazvati vrtoglavicu ili nesvesticu kao rezultat. Iako je ovo stanje je teško dijagnostikovati, nije retko i iznenađuju podaci da čak jedan od 100 Britanaca i Amerikanaca živi sa nekim oblikom PoTS-a.
Kada ustanemo, gravitacija prirodno povlači deo naše krvi na stomak, ruke i stopala. Telo automatski dogovori tako što kompenzuje ovu promenu blagim povećanjem otkucaja srca kako bi se održao normalan protok krvi. Međutim, kod onih koji pate od PoTS-a, broj otkucaja srca se ubrzano poveća poveća kao odgovor na iznenadnu promenu krvnog pritiska, što dovodi do mučnine, vrtoglavice i nesvestice.
Iako tehnički nije alergija, što je preterana reakcija imunog sistema organizma na određenu supstancu, oni koji pate od ovog poremećaja ga tako nazivaju.
- Alergična sam na gravitaciju — zvuči ludo, ali je istina. Ne mogu da ustanem duže od tri minuta, a da ne osetim nesvesticu, da mi je muka ili da se ne onesvestim. Ceo dan sam u krevetu — do 23 sata dnevno - izjavila je Džonsonova koja je počela da pati od bolova u stomaku i leđima još u oktobru 2015.
Ona je iz medicinskih razloga otpuštena iz američke mornarice u maju 2018. nakon što su se njeni simptomi postali sve teži, a lekari nisu mogli da pronađu izvor njenog stanja. Kasnije te godine bol se pogoršao i počela je redovno da povraća.
- Bilo je tako loše da sam vrištala od bolova - opisala je svoje stanje, dok lekari nisu bili ništa bliži tome da joj daju bilo kakve odgovore šta joj se dešava. Čak su u jednom trenutku pripisali njene simptome napadima anksioznosti.
Njeno stanje se dodatno pogoršalo nakon što se onesvestila u bolničkom liftu u oktobru 2020.
- Bilo je zaista strašno. Moja nesvjestica se od tada još više pogoršala. Svuda sam padala u nesvest, dok sam kupovala u u supermarketu, na ulici, u teretani. Jednom sam se čak onesvestila nakon što je moj pas zalajao - priča ova nesretna žena.
Konačno, u februaru ove godine, lekar joj je preporučio da preduzme tilt-test posebno za PoTS. Ovaj test uključuje ležanje u specijalno dizajniranom stolu koji se postepeno naginje sve dok se osoba ne nađe u uspravnom položaju, dok joj lekari mere puls. PoTS se dijagnostikuje kada se broj otkucaja srca poveća za 30 otkucaja u minuti iznad normalnog nivoa mirovanja za tu osobu u periodu od oko 30 sekundi, uz simptome kao što su vrtoglavica ili nesvestica.
Džonsonova se danas potpuno oslanja na svog muža Džejmsa kao svog negovatelja.
- Nikada nisam mislila da ću sa 28 godina morati da koristim stolicu za tuširanje. Ne mogu više da napustim kuću. Ne postoji lek, ali sam tako zahvalan Džejmsu i što sam konačno saznala šta nije u redu sa mnom.
Iako je sada na beta blokatorima, leku koji smanjuje broj otkucaja srca, što je smanjilo njene nesvestice sa 10 na tri puta dnevno i pomoglo joj kod mučnine, bolest i dalje kontroliše njen život.
- Još uvek ne mogu ništa da uradim. Zaista je iscrpljujuće. Ne mogu da radim kućne poslove, a Džejms mora da kuva, čisti i pomaže mi da se istuširam i operem.
PoTS je teško dijagnostikovati zbog niza simptoma koji se mogu pripisati drugim stanjima. Ovi simptomi uključuju nesvesticu, „moždanu maglu“, glavobolje, loš san, mučninu i bol u grudima. Šta izaziva PoTS nije poznato, ali se može razviti kod ljudi u tinejdžerskim godinama ili nakon teške bolesti, traumatske povrede ili trudnoće. Drugi uzroci uključuju stanja kao što su rak, dijabetes, trovanje alkoholom ili metalima.
Iako svako može da razvije PoTS, on se uglavnom dijagnostikuje kod devojaka i žena između 15 i 50 godina. Ne postoji lek, ali ovo stanje može da se kontroliše sa promenama u načinu života koje utiču na krvni pritisak, kao što je izbegavanje kofeina i alkohola i putem lekova. Ponekad stanje prolazi samo od sebe, ali uglavnom u slučajevima koji su se razvili kod tinejdžera.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.