U susret najtoplijem danu ove godine: 2 ključna saveta za zaštitu od UV zraka

  • 2

Republički hidrometeorološki zavod upozorio je na pojačan nivo zračenja, jer se očekuje da će UV indeks danas biti veoma visok, u proseku osam u svim gradovima Srbije, s obzirom na to da se očekuje da današnja temeperatura dostignu maksimum ove godine.

Vrednosti ultraljubičastog indeksa kreću se od nula do deset i više, a sve iznad šest smatra se visokim i opasno je po kožu.

Indeks u pet boja

U većini mesta UV indeks će danas biti devet, što se uz deset smatra vrlo visokim i označava se crvenom bojom. Kada je zračenje toliko, treba izbegavati boravak na suncu tokom najtoplijih sati, obavezno nositi majicu, poželjno i sa tanjim rukavima, šešir i kožu zaštititi odgovarajućim preparatima.

Ada Ciganlija Foto: Mateja Beljan

Indeks od 11 i više je ekstremno visok i označava se ljubičastom bojom. Kada je na snazi, treba izbegavati izlaganje suncu od deset sati pre podne do 16 časova. Ukoliko je to nemoguće, obavezne su sunčane naočare, zaštitni faktor i kapa ili šešir.

UV indeks od nula do dva je nizak i označava se zelenom bojom. Kada je na tom nivou, bezbedno je biti na suncu i zaštita nije potrebna.

Vrednosti od tri do pet su umerene i označavaju se žutom bojom. Kada je indeks tri, četiri ili pet tokom najjačeg sunca, treba biti u hladu i nositi šešir. Preporučuje se korišćenje i adekvaktnih sredstava za zaštitu kože.

Ista pravila važe i za vrednosti šest i sedam, koje se smatraju visokim i za njih se izdaje narandžasti meteoalarm.

U zavisnosti od visine indeksa preporučuju se i određene mere zaštite, a dermatolozi savetuju potpuno neizlaganje suncu ili prekrivanje odećom i nanošenje zaštitinih krema.

Kako se zaštititi?

UV zračenje ima jedan pozitivan efekat i niz negativnih efekata po ljudsko zdravlje. Pozitivan predstavlja jedino sinteza vitamina D, dok je negativnih daleko više. Od zapaljenja kože i opekotina različitog intenziteta, abnormalne ili patološke reakcije na UV, kao izmenjen imunološki odgovor. Uz to, zračenje može da ima hronične ili dugotrajne štetne efekte, a nateže su svakako nastanak različitih vrsta raka kože, od kojih je najopasniji melanom. Od melanoma u Srbiji svake godine oboli oko 650 ljudi.

Šešir Foto: Unsplash

Osim izbegavanja direktne izloženosti UV zracima, kada je njihov efekat najjači, najbolja zaštita je mehanička zaštita odećom.

Neka odeća bude svetla, lagana, od prirodnih materjala gustog tkanja, ukoliko nisu u pitanju specijalni zaštitni materijali sa antisolarnom oznakom UPF. Upotreba zaštitnih kremova savetuje se za otkrivene, nezaštićene delove. Antisolarna krema treba da ima deklarisanu zaštitu od UVA i UVB zraka, treba je naneti minimum 15 minuta pre izlaska u adekvatnoj količini, što je oko 30 mililitara za čitavu kožu.

Šta je ultraljubičasto zračenje?

Ultraljubičasto zračenje je deo spektra sunčevog zračenja koje dospeva do Zemljine površine. Intenzitet zavisi od količine ozona u atmosferi, pozicije Sunca, nadmorske visine i stepena apsorpcije, kao i od oblaka i površine tla. 

Postoje tri vrste ultraljubičastih zraka - UVA, UVB i UVC. Razlikuju se u svojoj biološkoj aktivnosti i obimu u kojem mogu da prodru u kožu. Što je kraća talasna dužina, to je UV zračenje štetnije. Međutim, zračenje kraće talasne dužine je manje sposobno da prodre u kožu.

Video: Izbegavaju tropske vreline: Mali broj ljudi u centru Beograda na najtopliji dan do sada

(Telegraf.rs)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • 🍉

    23. jul 2022 | 10:01

    Jedva čekam leto a kad dođe ne izlazim iz kuće jer napolju je vruće

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA