Štitasta žlezda i metabolizam: Doktor otkriva da li je usporeni rad tiroide uvek krivac za gojaznost
Svi znamo da poremećen rad štitaste žlezde može da dovede do gojaznosti. Ali, kakav je tačno odnos između štitaste žlezde i telesne težine?
- Kad štitasta žlezda ne radi kako treba, utiče na takozvani bazalni metabolizam - kaže dr Konstantinos Manolopulos, endokrinolog-dijabetolog.
- Kliničke studije su pokazale da pacijenti čija štitasta žlezda ne funkcioniše imaju nisku bazalnu stopu metabolizma, dok oni sa prekomerno aktivnom štitastom žlezdom imaju ubrzan metabolizam.
Promene u bazalnom metabolizmu povezane su sa promenama u energetskom bilansu, odnosno ravnoteži između broja kalorija koje neko unese i broja kalorija koje naše telo iskoristi.
Hipertireoza i gubitak težine
Dr Manolopulos podseća da je kod pacijenata sa hipertireozom bazalni metabolizam povećan i povezan sa gubitkom težine:
- Što je hipertireoza izraženija, to je gubitak težine veći. Takođe, gubitak težine je vidljiv i ako je doza tableta za štitastu žlezdu za pacijenta previsoka.
Prema njegovim rečima, s obzirom na to da hipertireoza takođe povećava apetit, neki pacijenti mogu da se ugoje, u zavisnosti od toga da li jedu više i koliko više hrane unose. Kad se hipertireoza leči, težina bi trebalo da se vraća, prenosi "Newsbeast.gr".
Hipotiroidizam i gojenje
Hipotireoza je generalno povezana sa povećanjem težine, koja je često veća kod osoba sa težim oblikom hipotiroidizma.
Ali, uzrok povećanja telesne težine kod osoba sa hipotiriodizmom je složen; deo viška kilograma javlja se zbog zadržavanja tečnosti i manjka fizičke aktivnosti usled simptoma hipotireoze kao što je umor.
- Prilikom lečenja hipotireodizma, može se očekivati mali gubitak težine. Ali, pošto povećanje telesne težine može da ima različite uzroke i nije posledica jednog prejedanja, već se razvija tokom dužeg vremenskog perioda, često se događa da gubitak težine ne bude onoliki koliko se očekivalo po završetku uspešnog lečenja hipotireidoze - upozorava dr Manolopulos.
Važnost pravilnog lečenja
On podseća da gojaznost nije uvek posledica nepravilnog rada štitaste žlezde, ali je svakako za pravilno lečenje potrebna kontrola i regulacija njene funkcije. Osim toga, lečenje gojaznosti zavisi od više faktora i zasnovano je na izbalansiranoj ishrani. Postoji i mogućnost farmakoterapije koja dovodi do smanjenja apetita i ubrzanja metabolizma, što pomaže da gojazne osobe postignu svoj cilj.
Konačno, postoje i neinvazivni barijatrijski tretmani kao što je gastrični balon koji dovodi do značajnog gubitka težine. Reč je o tretmanu koji ne zahteva hiruršku intervenciju, jer se postavljanje vrši postupkom gutanja, a balon se eliminiše prirodnim putem posle četiri meseca.
(Telegraf.rs)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.