Reumatoidni artritis i hrana: 10 namirnica koje prijaju u borbi protiv bolnih zglobova

  • 0

Simptomi reumatoidnog artritisa - bol, ukočenost i otok - potiču od upale koju možete da ublažite ukoliko napravite neke izmene u vašoj ishrani.

Studija objavljene u aprilu 2021. u Arthritis Research & Therapy, kako prenosi Every Day Health, pokazala je da su pacijenti sa reumatoidnim artritisom konzumirali značajno više proinflamatornu ishranu, od pojedinaca koji su smanjili upale sa ishranom. Postoje dodatni dokazi da ishrana bogata polinezasićenim masnim kiselinama i biljnim vlaknima (omega-3 masne kiseline i puno voća i povrća) može da smanji rizik od reumatoidnog artritisa, kao i da smanji nivo C-reaktivnog proteina koji je pokazatelj zapaljenja zglobova.

Istraživači tvrde da su vlakna posebno korisna, ali može biti da fitonutrijenti u voću, povrću i žitaricama bogatim vlaknima doprinose njihovom smanjenju. Studije su takođe otkrile da redovno konzumiranje ribe bogate omega-3 masnim kiselinama, kao što su losos, haringa, skuša, pastrmka i tunjevina, može da ublaži oticanje zglobova i osetljivost.

bol u leđima kukovima, upala, polomljen kuk Foto: Shutterstock

Sigurno je, za početak, da je gojaznost faktor rizika za upalna stanja. Što više masti ima, to će telo biti podložnije upalnim procesima. Pored toga, poznato je da namirnice koje dovode do gojaznosti – one sa visokim sadržajem masti, šećera, soli i prerađenih sastojaka – povećavaju upalu.

- Međutim, promena ishrane verovatno neće smanjiti upalu, ali može da pomogne u smanjenju količine potrebnih lekova - kaže dr Lona Sandon, vanredni profesor na Odseku za kliničku ishranu Univerziteta Teksas u Dalasu.

Prema njenim rečima, postoje namirnice koje su dobri saveznici osobama koje pate od reumatoidnog artritisa.

1. Maslinovo ulje

Istraživači su se zainteresovali za antiinflamatorne prednosti maslinovog ulja, jer ljudi koji jedu tradicionalnu mediteransku ishranu bogatu maslinovim uljem imaju manje zdravstvenih stanja povezanih sa upalom, kao što su degenerativne bolesti zglobova.

Istraživači su otkrili da oleokantal, jedinjenje koje se nalazi u ekstra devičanskom maslinovom ulju, izgleda potiskuje bol poput nesteroidnih antiinflamatornih lekova.

2. Vitamin C

Ovaj vitamin je dijetetska komponenta neophodna za sintezu kolagena. Vitamin C pomaže u izgradnji i popravljanju stanja krvnih sudova, tetiva, ligamenata i kostiju, i stoga može da bude od pomoći osobama sa osteoartritisom. Ukupan preporučeni dnevni unos vitamina C za žene je 75 miligrama (u trudnoći 85, za vreme dojenja 120)  i 90 mg dnevno za muškarce.

Citrusi kao što su pomorandže, grejpfrut, limun i limeta bogati su vitaminom C, a takođe su i dobar izvor antioksidanata koji se bore protiv upale. Oni, međutim, mogu da ometaju sposobnost tela da obradi određene lekove i možda ćete morati da dobijete vitamin C iz drugih izvora kao što su paradajz, paprika, dinja, jagode, kivi ili krompir, predlaže dr Sandon. Pola šolje kuvanog brokolija, na primer, ima više od polovine preporučene dnevne vrednosti vitamina C.

3. Bobičasto voće

Pojedite dnevno jednu ili više porcija svežeg ili smrznutog bobičastog voća, kao što su borovnice, maline, jagode ili kupine. Ovi mali plodovi sadrže moćna antioksidativna jedinjenja, kao što su proantocijanini i elaginska kiselina, koja se bore protiv upale i oštećenja ćelija. Količina i kombinacija jedinjenja variraju u zavisnosti od vrste bobica, pa neka raznolikost bude vaš cilj.

Smuti, voće, bobičasto voće Foto: Shutterstock

4. Šargarepa

- Dodajte i šargarepu, tikvice i slatki krompir na listu za kupovinu namirnica ukoliko patite od artritisa - kaže dr Sandon.

Ovo i drugo povrće narandžaste boje bogato je vitaminom A i beta-karotenom, za koje se veruje da se bore protiv upale. Čini se da kuvanje povećava dostupnost ovih jedinjenja. Jedite ovo povrće redovno u preporučenim veličinama porcija, umesto da preterujete tako što ćete ga jesti u velikim količinama. Jedna porcija šargarepe je ½ šolje, odnosno jedna velika šargarepa ili sedam do 10 bebi-šargarepa.

5. Žitarice od celog zrna

Cela zrna su bolji izvor vlakana i drugih važnih hranljivih materija, kao što su selen, kalijum i magnezijum. Pored toga, ishrana bogata celim žitaricama takođe je povezana sa boljom kontrolom težine, što može da bude od koristi u smanjenju bolova i simptoma reumatiodnog artritisa.

Dakle, pređite sa belog hleba na onaj od integralne pšenice, i sa obične testenine na one napravljene od celog zrna. Takođe dodajte druge žitarice u svoj meni, kao što je činija ovsenih pahuljica ujutro ili bulgur salata uveče.

6. Đumbir

Kao i luk, i đumbir sadrži jedinjenja koja funkcionišu na isti način kao i antiinflamatorni lekovi. Suplementi đumbira takođe mogu da budu od pomoći u smanjenju upale, ali previše đumbira može da dovede do razređivanja krvi, što može da bude opasno ako uzimate određene lekove.

Takođe, đumbir može da smanji nivo šećera u krvi, povećavajući rizik od hipoglikemije. Konačno, đumbir može i da snizi krvni pritisak, što utiče na one koji uzimaju lekove za visok krvni pritisak.

7. Ananas

Ovo voće bogato je vitaminom C i enzimom bromelainom, koji je povezan sa smanjenjem bola i otoka kod osteoartritisa i reumatoidnog artritisa. Bromelain je takođe dostupan u obliku suplemenata, ali proverite sa svojim lekarom pre nego što ga uzmete jer može povećati rizik od krvarenja, posebno ako pijete i lekove za razređivanje krvi. Bromelain takođe može da ometa delovanje antibiotika i sedativa.

Ananas Foto: Pexels

8. Kurkuma

Indijski začin kurkuma sadrži kurkumin, prirodni polifenol. Studija je pokazala da kurkumin ima antioksidativna i antiinflamatorna svojstva. Još se ne zna koja količina je potrebna da bi se postigao blagotvoran efekat.

9. Zeleni čaj

Efekat zelenog čaja na reumatoidni artritis je dugo proučavan. Prijavljeno je da „konzumacija zelenog čaja nudi ukupan antiinflamatorni efekat“. Novija studija, objavljena u izdanju Annals of Nutrition and Metabolism od 20. marta 2020. zaključuje da je veći unos zelenog čaja bio povezan sa manjom aktivnošću bolesti.

10. Sok od višanja

Studija objavljena u Journal of Functional Foods otkrila je da konzumacija soka od višanja smanjuje nivoe mokraćne kiseline i povećava specifične antocijanine, vrstu antioksidansa, u krvotoku. Potrebno je više istraživanja da bi se utvrdilo koliko soka od višanja treba konzumirati da bi se postigle potencijalne zdravstvene prednosti.

Video: Autoimune bolesti su sve češće, ali evo kako da ih držimo pod kontrolom

(Telegraf.rs)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA