Rak pluća u Srbiji svakog dana odnese 13 života: Više od 90 odsto obolelih od malignih bolesti pluća su pušači

 
 ≫ 
  • 0

"Danas je teže ostaviti cigarete nego pre 15 godina zbog supstanci u cigaretama koje stvaraju zavisnost", kaže dr Branislav Gvozdenović

Sutra se obeležava Svetski dan borbe protiv pušenja. Rak pluća u Srbiji svakog dana odnese 13 života, a 90 odsto obolelih su pušači. Uprkos tome broj pušača raste. Zašto nas sumorna statistika ne plaši?

Ovog jutra u „Uranku“ na televiziji K1 dr Branislav Gvozdenović i Olja Ćorović iz Udruženja za borbu protiv raka pluća „Punim plućima“ saglasili su se da statistika zabrinjava, a da je naročito strašno to što deca već u osnovnim školama počinju da konzumiraju cigarete.

- Najveći faktor rizika za hronične nezarazne bolesti je pušenje i to možemo da sprečimo. Borimo se dugo protiv cigareta, ali ta borba još uvek traje i nismo došli ni blizu tome da joj se nazire kraj. Statistika nam ne ide u prilog. Imamo ljude, institucije, udruženja i proizvođače duvana koji se trude da nam pokažu da pušenje nije toliko štetno. Duvanska industrija jako lepo živi i zarađuje. Ali, mi imamo značajan porast broja pacijenata sa takozvanim „pušačkim bronhitisom“, odnosno sa hroničnom opstruktivnom bolesti pluća, kao i sa najtežim karcinomima koji su pušači – kazao je dr Gvozdenović u „Uranku“.

Primarijus dr Branislav Gvozdenović ukazao je i na to se mora promeniti način na koji se dolazi do psihe čoveka, ali i do kolektivne svesti.

- Pokazalo se na Zapadu da, iako dve trećine paklice cigareta pokrivaju strašne fotografije i upozorenja, najdelotvornije je bilo značajno povećati cenu cigareta. Jedino to doprinosi smanjenju broja pušača, kao i zabrana pušenja u najvećem broju objekata. Na Zapadu je sramota biti pušač, jer ste izolovani. Pušenje nigde nije dozvoljeno. Više od 90 odsto osoba koje imaju maligne bolesti pluća su pušači. Takođe, pušenje dovodi i do gastrointestinalnih i kardiovaskularnih problema. Bolesti su uzrokovane duvanskim dimom i štetnim materijama kojih je između 3.000 i 4.000 u cigaretama. Svetska zdravstvena organizacija je pušenje proglasila bolešću zavisnosti. Pušačima je lepo dok konzumiraju cigarete, zavisni su od njih i postaju sebični i prema sebi i prema drugima.

Dr Gvozdenović istakao je da je oduvek bilo teško ostaviti cigarete, ali da je u poslednjih petnaestak godina još teže.

dr Branislav  Gvozdenović, Olja Ćorović Printskrin: K1 TV

- Danas je teže ostaviti cigarete nego pre 15 godina zbog supstanci u cigaretama koje stvaraju zavisnost. Opijati su u pitanju i postoji medicinska baza podataka u kojoj tačno možete videti koja su to jedinjenja, potrebno je samo da znate engleski jezik. I pasivno pušenje dokazano povećava rizik za karcionome pluća i ostalih organa, daje predispoziciju za češće prehlade i pad imuniteta, naročito kod dece. Ako je u kući jedan pušač - svi ostali su pasivni pušači i trpe. Jednostavnim, ali sofisticiranim testom iz urina ili krvi može se utvrditi da li ste bili izloženi duvanskom dimu. Podaci pokazuju i to da deca i osobe koje su okruženi pušačima češće postaju pušači.

Da li su elektronske cigarete manje štetne

Primarijus dr Branislav Gvozdenović kazao je da su prema nekim podacima elektronske cigarete 20 do 25 odsto manje štetne od običnih, ali je izrazio sumnju u te podatke i naglasio da i one prave veliku štetu.

- Elektronske cigarete rade na principu zagrevanja, što znači da izazivaju stalno zagrevanje sluzokože i dovode do hronične, dugotrajne upale naše sluzokože. Zbog toga se snažno angažuju i naše imunološke ćelije, stvaraju se slobodni radikali... Dokazano je da izazivaju dugotrajne zapaljenske procese. Elektronske cigarete nisu dobre! Osobe koje pate od bronhijalne astme i plućne fibroze nikako ne smeju da puše – naglasio je doktor u „Uranku“.

Ne čekajte da se razbolite da biste ostavili cigarete

Olja Ćorović iz Udruženja za borbu protiv raka pluća „Punim plućima“ sa gledaocima televizije K1 podelila je svoje, nažalost tragično iskustvo, jer je zbog kancera pluća ostala bez supruga.

- Prevashodni cilj našeg Udruženja je da smanjimo konzumaciju cigareta kod dece i mladih. Da pošaljemo jasnu poruku javnosti o štetnosti duvanskog dima. Bila sam pušač dvadesetak godina, i ostavila sam duvan tokom trudnoće i dojenja. Sedam godina nisam zapalila cigertu, ali uz muža koji je bio pušač ponovo sam počela i to elektronsku cigaretu koju je on odbijao. Ubrzo sam ponovo prešla na klasične cigarete i dve godine kasnije, saznali smo da suprug ima karcinom pluća. Iako je do tada govorio da ne može da ih ostavi, i nije nikada pokušao, odmah je ostavio cigarete kada je dobio dijagnozu. I ja sam prestala kako bih mu bila podrška. Nažalost, preminuo je u 56. godini – kazala je Ćorovićeva u „Uranku“. – Nemojte čekati da se razbolite. Ostavite cigarete čim pre.

dr Branislav  Gvozdenović, Olja Ćorović Printskrin: K1 TV

Podaci pokazuju da 11 odsto učenika puši, od čega šest odsto elektronske cigarete. Oko 70 odsto učenika koji sada puše dolaze do cigareta tako što ih bez problema kupuju u prodavnicama. Njih 82,6 odsto koji cigare kupuju u prodavnicama ili na trafikama nije bilo sprečeno da ih kupi zbog godina.

Deca počinju da puše već u osnovnoj školi, između 13 i 15 godine i to je veoma zabrinjavajuće. Najčešće koriste elektronske cigarete koje su im zanimljive zbog različitih ukusa i aroma. Veoma su popularni iz istog razloga i nargila barovi - kazala je Olja Ćorović na televiziji K1.

(Telegraf.rs)

Video: Marija Milutinović novinarka Telegraf.rs izveštaj iz Bele kuće

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA