Zaraženi majmunskim boginjama treba da izoluju svoje ljubimce: Zabrinutost za prenos virusa na životinje

 
  • 0

Pacijenti sa majmunskim boginjama treba da izbegavaju svaki kontakt sa svojim kućnim ljubimcima 21 dan, prema novom savetu Agencije za zdravstvenu bezbednost Ujedinjenog Kraljevstva (UKHSA), prenosi BBC.

Do sada je u Velikoj Britaniji potvrđeno da je 106 osoba zaraženo virusom. Gerbili, hrčci i drugi glodari mogu biti posebno podložni ovoj bolesti i postoji zabrinutost da bi se mogla proširiti na životinjsku populaciju. Vlada je saopštila da do sada nije otkriven nijedan slučaj kod kućnih ljubimaca i da je rizik i dalje nizak.

"Zabrinutost je što bi virus mogao da se prenese na domaće životinje i u suštini to je ping-pong igra između njih i ljudi", rekao je profesor Lorens Jang, virolog sa Univerziteta Vorvik.

- Ako ne budete pažljivi, mogli biste da stvorite životinjski rezervoar za bolest koja bi mogla da dovede do njenog širenja nazad na ljude, a mi ćemo biti u petlji zaraze.

Kućni ljubimci pas kuca mačka maca u stanu Foto-ilustracija: Shutterstock

Preporuke i saveti

Smernice UKHSA i drugih zdravstvenih vlasti preporučuju da se kućni ljubimci kao što su pacovi, miševi i drugi glodari uklone iz domaćinstva nekoga ko je zaražen majmunskim boginjama na 21 dan i da se testiraju na bolest.

Smatra se da u Velikoj Britaniji ima dva miliona domaćinstava sa nekom vrstom glodara kućnog ljubimca, prema podacima o prodaji. Ostale kućne ljubimce, poput pasa i mačaka, treba staviti u izolaciju domaćinstva uz redovne veterinarske kontrole kako bi se osiguralo da se ne primećuju klinički znaci.

Srodni saveti Odeljenja za životnu sredinu, hranu i ruralna pitanja (Defra) kažu da gde je to moguće pacijent treba da izbegava pripremanje hrane ili negu svog ljubimca ako to može da uradi neko drugi u domaćinstvu.

Engleska glavna veterinarska službenica Kristin Midlmis rekla je: "Nikad se nije sumnjalo na nijedan slučaj majmunskih boginja kod kućnih ljubimaca u Velikoj Britaniji i rizik je i dalje nizak. Nastavićemo da pažljivo pratimo situaciju i sarađujemo sa kolegama iz veterinarstva i javnog zdravlja, kako u Velikoj Britaniji, tako i širom sveta, kako bismo upravljali rizicima povezanim sa zdravljem životinja sa majmunskim boginjama".

NHS (National Health Service) sugeriše da ako ste zaraženi, trebalo bi da se izolujete i obavestite NHS. Ipak, oni predlažu da redovno perete ruke sapunom ili sredstvom za dezinfekciju ruku i jedete samo meso koje je potpuno kuvano.

Oni takođe imaju listu stvari koje treba izbegavati:

  • Izbegavajte divlje ili lutalice, uključujući mrtve životinje
  • Izbegavajte sve životinje koje izgledaju bolesno
  • Ne jedite i ne dirajte meso divljih životinja
  • Ne delite posteljinu ili peškire sa ljudima koji su bolesni i mogu imati majmunske boginje
  • Nemojte imati bliski kontakt sa ljudima koji su bolesni i koji mogu imati majmunske boginje

Redak virus se takođe proširio u 20 zemalja u Evropi.

Potpuna lista evropskih zemalja sa potvrđenim slučajevima majmunskih boginja je: Velika Britanija, Belgija, Francuska, Nemačka, Italija, Holandija, Portugal, Španija, Švedska, Austrija, Danska i Švajcarska.

Kada je ostatak sveta u pitanju: Australija, Kanada, SAD, Izrael, Argentina, Meksiko.

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA