7 mogućih posledica majmunskih boginja: Ožiljci rožnjače mogu da izazovu trajno oštećenje vida

   ≫ 
  • 6

Nekoliko evropskih država potvrdilo je slučajeve majmunskih boginja, bolesti koju izaziva virus koji pripada istoj porodici kao i virus velikih boginja - variola vere.

Reč je o retkoj virusnoj infekciji koja je prvi put otkrivena 1958. godine u kolonijama majmuna koji su služili za istraživanje. Smatra se da ovaj virus prenose glodari. Kod ljudi, majmunske boginje detektovane su pre 52 godine u Narodnoj Republici Kongo. U prethodnim decenijama infekcija je prijavljena u nekoliko afričkih zemalja, kao i u Velikoj Britaniji, SAD-u, Izraelu i Singapuru.

Komplikacije i posledice

Majmunske boginje mogu izazvati encefalitis, tešku dehidrataciju kao posledicu povraćanja i dijareje ili otežanog pijenja zbog lezija u ustima, tonzilitis, faringitis, edem očnih kapaka i konjuktivitis, stvaranje ožiljaka, posebno su značajni ožiljci rožnjače koji dovode do opsežnih i trajnih oštećenja vida.

Simptomi majmunskih boginja

Simptomi počinju groznicom, glavoboljom, bolovima u mišićima, otečenim limfnim čvorovima i osećanjem umora, a može se javiti kašalj i bol u grlu. Posle toga sledi osip koji stvara plikove i kraste preko njih. Period inkubacije traje od šest do 14 dana, a može varirati od pet do 21 dan.

Uzročnik majmunskih boginja je dvolančani DNK virus koji pripada porodici Poxviridae, rodu Ortopoxvirus koji uključuje i viruse variole, kravljih boginja i vakcinije.

Klinička slika majmunskih boginja kod ljudi je slična kliničkoj slici velikih boginja, ali znatno blaža. Međutim, glavna razlika između velikih i majmunskih boginja je to što kod majmunskih dolazi do uvećanja limfnih čvorova.

Uvećani limfni čvorovi mogu se javiti na:

  • vratu
  • pazuhu
  • na obe strane tela ili samo na jednoj

U periodu od 1 do 3 dana, odnosno posle pojave groznice, kod pacijent se, u većini slučajeva razvija ospa, koja najčešće kreće na lici, zatim se širi na ektremitete, a onda i na druge delove tela.

Osip prolazi kroz faze makule, papule, vesikule, pustule i kruste koje na kraju otpadnu.

Kako se prenose majmunske boginje?

Majmunske boginje se mogu preneti sa životinje na čoveka i sa čoveka na čoveka. Prenos sa životinje na čoveka dešava se posle direktnog kontakta sa krvlju, telesnim tečnostima ili lezijama u ustima zaraženih životinja. Konzumiranje termički nedovoljno obrađenog mesa takođe može biti faktor rizika.

Na drugoj strani prenos infekcije sa čoveka na čoveka može se desiti nakon kontakta sa respiratornim sekretom ili lezijama na koži zaraženog. Inficiranje je moguće i nakon kontakta sa skoro kontaminiranim objektom. Zna se i da se majmunske boginje mogu preneti sa majke na fetus ili tokom i nakon rađanja. Virus ulazi u telo čoveka kroz oštećenu kožu, respiratorni trakt ili sluzokožu.

(Telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Милан

    28. maj 2022 | 14:54

    Па навели сте све симптоме,што значи да шта год да нас заболи то су мајмунске богиње. Како да препознамо неку другу болест?? Изгледа да се све остале болести губе и нестају јер смо навикли да с њима живимо,сад је једино важно да имамо две болести корону и мајмунске богиње,само ме интересује шта је следеће,? Жирафини рогови,зебрине пруге,псеће длаке,хијенин осмех ИТД!

  • Eto ti ga sada

    28. maj 2022 | 15:26

    A juce Gospodin Sekler tvrdi da je to nista sprdnja a vec danas postoji opasnost i na kraju zavrsicemo kao sa koronom

  • X

    28. maj 2022 | 15:14

    Poceli ste da kopate temelj polako aaa?!?!?!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA