Alergijski rinitis: Specijalista otorinolaringologije savetuje kako ublažiti simptome

Razgovaramo sa dr Aleksandrom Bajec Opančina specijalistom otorinolaringologije o alergijskom rinitisu i terapijskim mogućnostima

  • 1
dr Aleksandra Bajec-Opančina, specijalista otorinolaringologije dr Aleksandra Bajec-Opančina, specijalista otorinolaringologije/ Foto: Lična arhiva

U poslednjih desetak godina alergijske bolesti su u stalnom porastu. Alergije predstavljaju preosetljivost imunog sistema na neku supstancu. Supstance koje mogu izazvati alergijsku rekciju se nazivaju alergeni i podeljeni su u tri grupe:

  • Kontakti alergeni ( kućna hemija, kozmetika, lekovi)
  • Nutritivni alergeni (hrana)
  • Respiratorni alergeni ( prašine, grinje, buđ...)
  • Koji su najčešći oblici alergijskih reakcija?

Jedan od najčešćih oblika alegijske reakcije je alergijski rinitis, koji predstavlja alergijsku reakciju na inhalatorne alergene. Alergijski rinitis predstavlja upalu sluznice nosa izazvanu određenim alergenom. Dominantni simptomi alergjiskog rinitisa su : učestalo kijanje, zapušen nos, curenje vodenastog sekreta, slivanje niz zadnji zid grla, crvenilo i svrab očiju, nadražujući kašalj kao i grebuckanje u grlu. Ukoliko dva ili više simptoma traju duže od jednog sata u toku dana, budi se sumnja na alergijski rinitis. Alergijski rinitis je veliki zdravstveni problem savremenog doba. Ukupno 20% svetske populacije boluje od alergijskog rinitisa i jedan je od najčešćih razloga za odlazak kod lekara i ORL specijaliste. Alergijski rinitis je ponekad udružen sa astmom i atopijskim dermatitisom.

  • Šta igra ulogu u nastanku alergijskog rinitisa?

Veliku ulogu u nastanku alergijskog rinitisa, ali i ostalih alergijskih reakcija igra histamin. Histamin predstavlja važnu supstancu u našem organizmu i neophodan je za normalno funkcionisanje organizma, a sa druge strane je ključni posrednik u simptomima alergijske reakcije. Da bi sprečili neželjene reakcije izazvane oslobađanjem histamina potrebno je blokirati dejstvo histamina i smanjiti njegovo dalje stvaranje. Lekovi koji blokiraju dejstvo histamina se nazivaju antihistaminicima i koriste se u terapiji alergijskog rinitisa.

  • Koji su najčešći simptomi alergijskog rinitisa?

Kod alergijskog rinitisa uglavnom dominira jedan od simptoma:

  • Kijanje naročito pri buđenju i u večernjim satima sa zapušenim nosom, svrabom nosa i vodenastim sekretom;
  • Curenje vodenastog sekreta sa povremenim epizodama zapušenosti;
  • Zapušenost nosa- kijaju retko, zapušenost je vrlo teška, simptomi su prisutni tokom celog dana, noću pogoršanje.
  • Da li simptomi alergijskog rinitisa traju tokom cele godine?

U zavisnosti od tipa alergijskog rinitisa i simptomi mogu varirati. Prema tome alergijski rinitis možemo podeliti na:

  • Povremeni - ako simptomi traju kraće od 4 dana u jednoj nedelji, ili manje od 4 nedelje godišnje;
  • Stalni - ako simptomi traju više od 4 dana u nedelji ili više od 4 nedelje godišnje;
  • Sezonski - vezan je za polen trave, drveća, korova;
  • Celogodišnji - vezan je kućnu prašinu,grinje, buđ...

Ako nemamo problema za obavljanje svakodnevnih aktivnosti, obaveza u školi ili na poslu onda govorimo o blagom alergijskom rinitisu.

Ukoliko nam alergijski rinitis predstavlja poteškoće u spavanju, obavljanju svakodnevnih aktivnosti onda govorimo o teškom alergijskom rinitisu.

Propomucil sprej Foto: Promo
  • Kako se leči alergijski rinitis?

U lečenju se koristite preventivne mere i određeni terapijski postupci. Najvažnije je znati da svi lekovi mogu uticati na simptome bolesti ali je ne mogu izlečiti. Kontrola i olakšanje simptoma se sprovodi izbegavanjem alergena, a to se postiže smanjivanjem koncentracije grinja u kući, metodama uklanjanja npr tepiha, teških zavesa, jastuka od perja..itd. Takođe izbegavanje fizičkih aktivnosti na otvorenom ukoliko ima povišene koncentracije polena u vazduhu.

Najbitnije je smanjiti uticaj alergena (supstance iz spoljne sredine) i sluznice nosa. Pre svakog izlaska iz zatvorenog prostora preporuka je da se koristi sprej za nos koji doprinosi sprečavanju kontakta alergena sa sluznicom nosa. Propomucil® sprej za nos za alergije oblaže sluznicu nosa, kao i svih gornjih disajnih puteva. Na taj način stvara zaštitnu barijeru od supstanci iz spoljne sredine i doprinosi sprečavanju njihovog vezivanje. Zbog toga je onemogućen kontakt alergena i sluznice nosa, a samim tim se smanjuje i mogućnost nastanka alergijske reakcije. Propomucil® sprej za nos za alergije sadrži i kvercetin (jedinjenje koje sintetišu biljke). On blokira sintezu i oslobađanje histamina i time ublažava simptome alergijskog rinitisa. Eukaliptus koji se nalazi u Propomucil® spreju za nos za alergije pomaže kod zapušenosti nosa i olakšava disanje.

Alergijski rinitis je bolest gde jačina simptoma varira od godine do godine i nemamo pravo objašnjenje zbog čega se to dešava. Ponekad, ne postoji ni povezanost koncentracije polena u vazduhu sa jačinom simptoma. Alergijski rinitis jeste hronična bolest, ali zahvaljujući savremenom pristupu terapiji, ne umanjuje kvalitet života.

(Telegraf.rs/PR)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • xxx

    13. maj 2022 | 12:32

    Kolimo je placaju da reklamira samo Propomucil kod toliko medikamenata

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA