Rak jajnika je podmukla bolest, najčešće bez ikakvih simptoma: Kako je otkriti u ranoj fazi

  • 0

Svakog dana u Srbiji tri žene obole, a jedna umre od raka jajnika. Procenjuje se da samo 45% žena sa ovom dijagnozom živi duže od pet godina. Ovo je kancer sa najlošijom prognozom, jer se simptomi ne prepoznaju na vreme.

Zašto su simptomi neprepoznatljivi i kako da bolest otkrijemo u ranoj fazi, pitanja su na koja su ovog jutra u „Uranku“ na televiziji K1 odgovor dale onkolog dr Marijana Milović Kovačević i Gorica Đokić iz udruženja "Progovori".

– Suština je da skrinig za ovaj kancer ne postoji. U ranim fazama bolesti simptomi ne postoje, a malo šta možemo da učinimo kada bolest uznapreduje. To je bolest koja je više svojstvena starijoj populaciji, ali pomera se sve više granica ka mlađima. U oko 90 odsto slučajeva to su nenasledni načini nastanka bolesti – kazala je dr Marijana Milović Kovačević u „Uranku“ ovog jutra.

– To znači da su za nastanak ove bolesti odgovorne nezdrave životne navike. Ne smete biti gojazni i mnogo jesti, rizik je povišen ako se uzima i previše estrogena, odnosno, kada se sprovode hormonske manipulacije koje ne vodi doktor. Konzumiranje cigareta i alkohola, kao i nedovoljno fizičke aktivnosti mogu biti okidači nastanka ove bolesti. Mi kao narod nemamo zdrave životne navike.

Promiskuitetan način života i rak grlića materice

Doktorka je u „Uranku“ objasnila da promiskuitetan način života nije rizik za nastanak raka jajnika, ali jeste dokazano visokorizičan za nastanak raka grlića materice.

Rak jajnika Foto: K1

Bakterije i virusi ne utiču na dobijanje raka jajnika. To je podmukla bolest, jer ginekolozi često posumnjaju da je reč o benignim cistama, a te ciste se uvek moraju proveriti i najbolje je da to uradi ginekolog onkolog – naglasila je dr Milović Kovačević.

Govorila je i o onim slučajevima kada je bolest genetska, odnosno nasledna, i istakla da je takvih svega od pet do deset odsto pacijenata.

Na Institutu za onkologiju postoji genetsko savetovalište gde se test na BRCA 1 i BRCA 2 mutacije može uraditi besplatno, odnosno, o trošku RFZO. Naravno, moraju se zadovoljiti određeni kriterijumi i ne mogu se sve žene podvrgnuti ovom testiranju. Žene kod kojih je visok rizik da su nosioci BRCA 1 i BRCA 2 gena, a to su one kod kojih u porodici postoji bolest, upućuju se na genetsko savetovanje. U 50 odsto slučajeva osoba koja je imala rak jajnika prenosi gene za razvoj ove bolesti na potomstvo. Ako test pokaže da mutacije postoje, onda je visok rizik od dobijanja raka jajnika ili raka dojke i te žene se pomnije prate. Ponekad se pristupa i uklanjanju dojki ili jajnika. To se ne dešava često, uvek je u dogovoru sa osobom koja je nosilac BRCA gena i to je ozbiljna odluka koja se ne donosi naprečac. Uvek se uključuje i psihoterapeut – objasnila je onkolog dr Marijana Milović Kovačević.

Rak jajnika je najsmrtonosniji ginekološki kancer

Gorica Đokić iz udruženja "Progovori" jedna je od retkih žena koje su imale sreću da rak jajnika prežive.

Rak jajnika Foto: K1

- Juče je bio Svetski dan borbe protiv raka jajnika. U našoj zemlji godišnje oboli 800 žena, a njih 450 izgubi bitku sa ovom bolešću. Meni je 2014. godine pukla cista i tako se otkrilo da imam rak. Iako je lekar savetovao da se cista ukloni, ja sam čekala i nisam ga poslušala. Imala sam šest hemioterapija i dve teške operacije. Redovno idem na kontrole i sada mnogo više brinem o svom zdravlju – kazala je Gorica u „Uranku“ i dodala:

- Jednom godišnje, najmanje, idite kod ginekologa.

Ona je na televiziji K1 objasnila i da simptomi ove podmukle bolesti mogu umnogome ličiti na gastrointestinalne probleme.

- To su nadutost stomaka, siti ste pre nego počnete da jedete, štucate, osećate bol u donjem delu stomaka i leđa. Može biti i neredovnih ciklusa, ali žene u periodu pred menopauzu misle da je to normalno. To je najsmrtonosniji ginekološki kancer, podmukla bolest. Ja sam ostala bez jajnika i materice, dela limfnih žlezda i trbušne maramice, ali i bez dela moje duše. I dalje prolazim kroz psihološku borbu, ali bolest je uvek i neka vrsta katarze kroz koju čovek prođe. Trudim se da mirnije i srećnije nastavim svoj život, drugačije gledam na probleme i na posao. To je moja poruka, moramo da promenimo sebe i da zdravije živimo – poručila je Gorica Đokić.

(Telegraf.rs)

Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA