Da li je svakom čoveku potrebno 8 sati sna, 8 čaša vode i 10.000 koraka da bi bio zdrav
Da li je ovo mit ili istina
Ukoliko vam je fokus ikada bio na zdravlju i onome što zovemo zdrav način života, verovatno se naišli na opšte zdravstvene savete oko toga koliko bi dnevno trebalo da hodate, koliko, šta i kada da jedete i pijete ili koliko da spavate.
Ipak, da li je istinito da svako u danu treba da napravi 10.000 koraka da bi bio zdrav, ili da popije osam čaša vode i odspava osam sati dnevno...
Prema jednoj američkoj naučnici i savetnici za vežbanje i ishranu, Tamari Hju-Batler, neki od tih saveta su uopšteni, a prave norme zavise od više faktora i mogu da budu za svakoga drugačije.
Kako kaže, dnevni unos vode zavisi od čoveka do čoveka, a najpre od njegove telesne težine, spoljašnje temeprature, fizičke aktivnosti, itd.
10.000 koraka dnevno
Brojka od 10.000 datira još od Olimpijskih igara u Tokiju 1964. godine kada je jedna japanska fabrika prodavala pedometar Manpo-kei (man - čovek, kei - japanski metar). Prodaja ovog pedometra doživela je globalni uspeh, a brojka od 10.000 koraka je ljudima ostala u pamćenju.
Novo istraživanje sa Harvarda je nekoliko godina pratilo 16.000 žena u sedamdesetima, a istraživači su beležili dnevni broj pređenih koraka, vreme i uzroke smrti.
Četiri godine kasnije, njih 504 je umrlo, a prosečni broj dnevnih koraka onih koje su živele duže je bio 5.500.
Osam sati sna dnevno
Poznato je da san popravlja imuni sistem i mentalno stanje i da može da smanji rizik od nekih ozbiljnijih bolesti pout dijabetesa tipa 2 ili bolesti srca, ali koliko sna nam je zaista potrebno?
Britanska Nacionalna služba za zdravlje spavanja kaže da zdrave odrasle osobe treba da spavaju sedam do devet sati sna u toku noći. Bebe, mala deca i tinejdžeri nešto više od toga, a svi stariji od 65 sedam do osam sati sna.
Isto tako, oni koji spavaju manje od šest sati dnevno imaju, tvrde stručnjaci sa Univerziteta u Edinburgu, 30 odsto veće šanse za razvoj demencije u starosti.
Osam čaša vode dnevno
Preporuke o osam čaša dnevno datiraju još iz 1945. godine, kad se smatralo da većina odraslih treba da pije 2,5 litara vode dnevno, što je jedan mililitar za svaku kaloriju hrane.
Slični saveti važe i danas, iako nisu svi lekari složni oko toga da li je potrebno popiti toliko vode ili je vodu u organizam bolje unositi kroz namirnice bogate njom.
Pedijatar Aeron Kerol kaže da većina dnevnog unosa vode dolazi iz izvora poput voća i povrća, kafe i čaja.
Video: Zorana Šulc: Zbog sna sam znala da ću još živeti
(Telegraf.rs)
Video: Tramp dolazi na zavrsni miting - RADNO
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Praziluk
Ma koja šetnja sedneš u BMW i u prvi kafić
Podelite komentar