Šta je najčešći uzrok škrgutanja zubima u snu i kako da prestanete sa ovom navikom
Šanse za razvoj bruksizma (snažno škripanje i stiskanje zubima noću dok spavamo) mogu da povećaju navike kao što su pušenje, pijenje alkohola ili previše kafe, ali glavni krivci su stres i nelagoda.
- Bruksizam je uglavnom povezan sa stresom. Stres može da uzrokuje stalnu brigu i razmišljanje, što može da utiče na telo i izazove škrgutanje zubima dok spavate - kaže stomatolog Pajal Bala.
Celodnevno škrgutanje zubima može negativno da utiče na celokupno zdravlje.
Dugotrajno škrgutanje zubima može da istroši zubnu gleđ i površinu zuba, što može da dovede do povećane osetljivosti i oštećenja.
Ako i vi imate ovu naviku, dobro bi bilo da je iskorenite. To, naravno, nije lako i važno je pronaći koren problema, kako biste mogli da ga rešite. Već je napomenuto da je glavni uzrok stres, pa ako i vi imate ovu naviku, bilo bi dobro da je iskorenite.
Isprobajte vežbe opuštanja mišića
Druga mogućnost je da isprobate vežbe opuštanja mišića, koje mogu biti posebno korisne ukoliko i u toku dana škrgućete zubima.
Određeni pokreti vilice i vežbe koje treba uraditi pre spavanja kako bi se vilica opustila, mogu biti od pomoći.
Poboljšajte higijenu sna
Konačno, bruksizam bi mogao da bude simptom za loš kvalitet sna.
Ako provodite mnogo vremena ispred ekrana neposredno pre spavanja, to bi podsvesno moglo da šteti kvalitetu sna što dovodi do škrgutanja zubima. Probajte da iskoristite nekoliko sati pre spavanja da se opustite, okupate, pročitate knjigu i pokušate da se smirite.
Video: On je zver u krevetu i baš zato niko sa njim ne sme da spava
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.