Sve mlađe devojčice nezadovoljne svojim izgledom: Zašto je važno raditi na njihovom samopouzdanju
Samopouzdanje nije nešto što se prirodno javlja kod dece već se na njemu mora stalno raditi. Takođe, vrlo je promenljivog karaktera što znači da se lako može menjati kroz vreme u zavisnosti od situacije, životnih okolnosti, odgovora na probleme, podrške okoline, kaže psihološkinja Irena Anđelković.
Recimo, što se tiče samo fizičkog izgleda, studije pokazuju da devojčice sve ranije počinju da budu nezadovoljne svojim izgledom. U prilog tome govori i podatak da je čak 80 posto devojčica isprobalo neku vrstu dijete, dok čak i šestogodišnjakinje govore kako bi trebalo da izgledaju mršavije.
Ideali koji se prikazuju u popularnoj kulturi loše utiču i na dečake, ali su ipak devojčice, nažalost, izložene većem pritisku.
Zbog navedenog ali i ostalih poteškoća sa samopouzdanjem, Institut za ženski sport omogućava da devojčice uvrste fizičku aktivnost u svoj svakodnevni život ne zbog toga da bi se dopale okolini koja je kreirala pogrešne modele, već zbog svog sveobuhvatnog zdravlja, adekvatnog psihomotornog razvoja i srećnog detinjstva.
Kako tačno, kroz naš program, radimo na razvoju samopouzdanja kod devojčica?
1. Fokusiramo se na njihova dostignuća i trud
Nezavisno od toga kakav je ishod utakmice ili treninga, pohvalom nagrađujemo njihov uložen trud da . . dođu do postavljenog cilja
2. Kritikujemo njihovo ponašanje, a ne ličnost
Kada se dešavaju greške, kritike usmeravamo na pogrešno i neadekvatno ponašanje ili aktivnost ne ugrožavajući njihov izgled ili ličnost
3. Isticanje posebnosti
Deci treba pomoći da nauče da uživaju u svojoj autentičnosti, u tome što po nečemu "iskaču iz kalupa", u tome što su svoja. Nema razloga da pate zbog nečeg što imaju drugi, jer i oni sami svakako imaju nešto svoje i drugačije.
Trudimo se da im uvek stavimo do znanja da su posebne,samim tim što su izabrale da se bave sportom koji sa sobom nosi mnogo više izazova,prepreka i odricanja.
4. Mentalno zdravlje kao prioritet
Naglašavamo koliko je važno voditi računa o mentalnom zdravlju,nasuprot fizičkom savršenstvu.
5. Komunikacija je ključ
Radimo na našim veštinama komunikacije! Praksa pokazuje da deca koja ne razviju dobru komunikaciju sa trenerima i koja zbog toga stvore otpor prema sportu, uglavnom će postizati i lošiji uspeh i imati manjak samopouzdanja
6. Pokušavamo da budemo primer
Jako je važno da i sami budemo optimistični, realni i da radimo na svom samopouzdanju, kako bi deca u nama imala pozitivan uzor.
Video: Marija Veljković: Roditelji, slušajte svoj instinkt, niko ne može da zna bolje od vas
(Telegraf.rs)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
DARKO 100%
Mi zivimo u vremenu gde je visak kilograma problem a manjka mozga da nije problem
Podelite komentar
Слобо
То је све због утицаја Фарми, Парова и осталих емисија сличног садржаја где се промовише "изглед", углавном не природан, неморал и неинтелигенција!
Podelite komentar
Miša
Znači od šeste godine jasno stavljaju do znanja roditeljima da štekaju novac za liposukcije, zatezanja, silikone... Divno.
Podelite komentar