Namirnica bez koje je zima nezamisliva: Kiseli kupus je prava riznica zdravlja

 
 
 ≫ 
  • 2

Za kiseli kupus važi da je prava vitaminska bomba za imunitet, što je u vreme virusa i prehlada i više nego dobrodošlo

Kiseli kupus Foto: Shutterstock

Kiseli kupus u ovo doba godine obavezan je na svakoj srpskoj trpezi. Služi uz jela kao salata, a glavni sastojak je mnogih glavnih jela poput podvarka, sarmi ili čuvenog svadbarskog kupusa. Za kiseli kupus važi da je prava vitaminska bomba za imunitet, što je u vreme virusa i prehlada i više nego dobrodošlo.

Kiseli kupus je veoma hranljiv jer polazi kroz fermentaciju, proces tokom kog mikroorganizmi na kupusu vare svoje prirodne šećere i pretvaraju ih u ugljen-dioksid i organske kiseline.

Fermentacija stvara uslove koji podstiču rast korisnih probiotika, koji se takođe nalaze u proizvodima kao što su jogurt i kefir.

Probiotici su bakterije koje imaju velike zdravstvene benefite. Pomažu u lakšem varnju hrane i povećavaju sposobnost creva da apsorbuje vitamine i minerale.

1. Povoljno utiče na probavu

Kiseli kupus sadrži probiotike, koji su u suštini korisne bakterije koje deluju kao prva linija odbrane od toksina i štetnih bakterija.

Takođe, mogu da poboljšaju probavni sistem i opšte zdravlje. Istraživanja su pokazala da probiotici pomažu i u smanjenju gasova, nadimanja, zatvora, dijareje, itd.

2. Jača imuni sistem

Kiseli kupus je izvor probiotika i hranljivih materija za jačanje imuniteta. Bakterije koje se nalaze u crevima mogu imati jak uticaj na imunološki sistem.

Redovno konzumiranje hrane bogate probioticima poput kiselog kupusa može da umanji rizik od razvoja infekcija poput prehlade i infekcije mokraćnih puteva.

Bogat je i vitaminom C i gvožđem, što doprinosi jačem imunitetu.

3. Pomaže kod mršavljenja

Redovno konzumiranje kiselog kupusa može da pomogne u borbi sa viškom kilograma. To je delom i zbog toga što kiseli kupus, kao i većina povrća, sadrži malo kalorija i mnogo vlakana.

Dijeta s visokim udelom vlakana duže nas drži sitim što može da pomogne da prirodnom smanjenju broja kalorija koje pojedemo dnevno.

4. Smanjuje stres

Namirnice koje jedemo mogu da utiču na naše raspoloženje, ali i na rad mozga.

Otkriveno je da probiotici pomažu u poboljšanju pamćenja i smanjenju simptoma anksioznosti, depresije, autizma, pa čak i opsesivno-kompulzivnog poremećaja (OCD).

5. Čuva srce

Kiseli kupus čuva zdravje srca jer sadrži visoku količinu vlakana i probiotika, koji pomažu u smanjenju nivoa holesterola.

Osim toga, kiseli kupus je jedan je od retkih biljnih izvora menakinona, poznatijeg kao vitamin K2. Smatra se da vitamin K2 pomaže u smanjenju srčanih bolesti sprečavanjem nakupljanja kalcijuma u arterijama.

6. Jača kosti

Kiseli kupus sadrži vitamin K2, koji igra važnu ulogu u zdravlju kostiju. Vitamin K2 aktivira dva proteina čija je funkcija vezivanje kalcijuma, glavnog minerala koji se nalazi u kostima.

Trogodišnje istraživanje koje je obuhvatilo žene u postmenopauzi pokazalo je da one koje su uzimale dodatke vitamina K2 imaju sporiji gubitak mineralne gustoće kostiju koje se povezuju sa starenjem.

Takođe, nekoliko drugih studija pokazalo je da je uzimanje dodataka vitamina K2 smanjilo rizik od preloma kičme i kuka za 60 do 81 odsto.

Video: Brega kad ode u Pariz jede kiseli kupus

(Telegraf.rs)

Video: Nusret Heljo, volonter iz Sarajeva: "Prvi smo ušli u selo u kome je stradala trudnica"

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Jana

    18. novembar 2021 | 10:51

    Kisili kupus i jeste riznica zdravlja, mada u poslednje vreme sve se manje sprema, da li zbog nedostatka vremena ili sto mnogi ne vole da jedu kiseli kupus. Ali treba ga i znati spremiti, jer kvalitet kiselog kupusa i od toga zavisi, ja svoj kupus nalivam vodom sa apatata za preciscavanje vode, jer je voda veoma kvalitetna, cista i pitka za pice a bogami i za spremanje kiselog kupusa, jer rasol ostaje tokom cele zima bistar i ukusan zahvaljujuci ovoj preciscenoj vodi.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA