Evo zašto je svako sagorevanje opasno

  • 0

Neprijatan miris zapaljene cigarete nesumnjivo smeta i nepušačima i pušačima. Duvanski dim koji "odaje" prisustvo pušača u prostoriji, ostavlja trag i nakon njegovog odlaska. Uvlači se u odeću, kosu, nameštaj i zidove i izuzetno je teško rešiti ga se.

Međutim, ovo nije slučaj samo kod zapaljene cigarete.

Ako ste ikada probali da naložite šporet ili vam je nekada izgoreo ručak onda znate kako to izgleda kada se kuća napuni dimom kojeg je podjednako teško rešiti se kao i dima cigarete. Ukoliko je vaše domaćinstvo jedno od milion u Srbiji koje za grejanje koristi mala ložišta i peći na drva ili ugalj, priznajte da vam je godišnje doba rezervisano za krečenje upravo proleće.

Međutim, bilo da se radi o dimu cigarete, izgorele hrane, drveta, korova ili goriva neprijatan miris svakako nije glavni problem, ali jeste prvi način na koji nam naše čulo mirisa ukazuje na opasnost.

Sagorevanje je stvarna opasnost

Sagorevanje u bilo kom obliku je veoma štetno. Dim, koji nastaje ovim procesom, oslobađa u vazduhu brojne štetne materije koje zagađuju okolinu i štete zdravlju.

Problem sagorevanja odavno je prepoznat i na svetskom nivou, pa naučnici pokušavaju da reše problem emisije štetnih materija tako što će, između ostalog, zauvek eliminisati sagorevanje.

Tako se u slučaju grejanja građani okreću daljinskom grejanju, kada su automobili u pitanju, električnim vozilima, a naučnici su našli način i da se eliminiše duvanski dim koji nastaje sagorevanjem cigarete. Navode da odgovor može biti i u zagrevanju, odnosno manje štetnim alternativama koje su bazirane na tehnologiji zagrevanja duvana.

Zagrevanje deo rešenja

S obzirom na to da sagorevanjem cigarete nastaje dim koji sadrži više od šest hiljada materija od kojih se za oko 100 zna da su štetne ili potencijalno štetne, eliminacijom ovog procesa se značajno smanjuje njihov broj. Kod manje štetnih alternativa, zagrevanjem duvana oslobađa se aerosol koji sadrži do 95 odsto manje štetnih sastojaka u odnosu na dim cigarete.

Ovo nužno ne znači 95% smanjenog rizika i važno je napomenuti da duvanske alternative nisu bez rizika pošto sadrže nikotin koji izaziva zavisnost. Međutim, zna se da sam nikotin istovremeno nije primarni uzročnik bolesti povezanih sa pušenjem.

(Telegraf.rs/PR)

Video: Selaković na otvaranju 5. Rusko-srpskog kulturnog foruma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA