≫
Deca progovaraju sa 2 godine, logoped savetuje: Igrajte se i pričajte sa mališanima
≫
- Ima primera da deca prvu reč progovore sa dve godine na engleskom jeziku, što samo potvrđuje zavisnost od mobilnog telefona - upozorava za Telegraf logoped Branka Đonlić
Poštovani čitaoci,
Molimo vas da se pridržavate sledećih pravila za pisanje komentara:
- Neophodno je navesti ime i e-mail adresu u poljima označenim zvezdicom, s tim da je zabranjeno ostavljanje lažnih podataka.
- Komentari koji sadrže psovke, uvrede, pretnje i govor mržnje na nacionalnoj, verskoj, rasnoj osnovi ili povodom nečije seksualne opredeljenosti neće biti objavljeni.
- Prilikom pisanja komentara vodite računa o pravopisnim i gramatičkim pravilima.
- Tekst komentara ograničen je na 1500 karaktera.
- Nije dozvoljeno postavljanje linkova odnosno promovisanje drugih sajtova kroz komentare, te će takve poruke biti označene kao spam, poput niza komentara istovetne sadržine.
- Komentari u kojima nam skrećete pažnju na propuste u tekstovima neće biti objavljeni, ali će biti prosleđeni urednicima, kao i oni u kojima nam ukazujete na neku pojavu u društvu, ali koji zahtevaju proveru.
- NAPOMENA: Komentari koji budu objavljeni predstavljaju privatno mišljenje autora komentara, to jest nisu stavovi redakcije Telegrafa.
<% message.text %>
Jedna mama
Pricamo stalno sa njim, nema tepanja. Vec cisto i jasno. Igramo se i tokom te igre pricamo sta je sta i koje su boje. I razume sve, bolje nego starija braca kad su bili u tom uzrastu. Ne dam mu telefon da drzi ali priznajem gleda tv. Ali i to je sa ogranicenjem, jer znam koliko moze lose da utice sa razvoj govora. Ali eto upravo ovo sto kaze logoped, mama, tata, baba, auto, nos i jos par stvari gde izgovori prva tri slova npr. A ima 21 mesec. Sad sam i ja u dilemi da li nam je potreban logoped?
Marija
Moji su sa godinu i 8 meseci imali zavidan vokabular tri jezika( moj,mužev i države u kojoj živimo), sklapali su u toj starosti rečenice od tri reči,sa dve godine su znali boje na sva tri jezika i par pesama. Kako? TV kod nije nikad upaljen, čitali smo slikovnice od rođenja,telefon im nismo davali da bi mi na miru bili na svojim telefonima. Kad kažem čitali smo ne mislim na Pepeljugu, nego na osnovne jednostavne slikovnice,imenovanje predmeta,boja,brojeva,mala deca to vole,bebe tek rođene reaguju na jarke boje,ne zanima ih da li je to patika crvena ali vole da vide jarko crvenu boju. Danas kad starija ima 4.5 godine zna da napiše brojeve do 10, zna svoje ime da napiše i još dosta slova. Nismo mi insistirali,sama je tražila da je naučimo. Poenta mog komentara,nauči dete svašta kad mu date priliku,a kad god mu uvalite telefon i upalite TV kad dođe iz porodilišta vi ga zatupljujete,pa zato imamo one koji ne znaju više od mama i tata ni sa dve i po godine.