Kupili smo Ivermektin u apoteci u Beogradu, iako nije odobren za upotrebu kod ljudi!

   ≫ 
Ivermektin prodaja fičer Foto: Nikola Tomić

Mesecima već na društvenim mrežama i u pojedinim sredstvima javnog informisanja polemiše se o upotrebi Ivermektina u svrhu prevencije i lečenja kovida-19. Reč je o veterinarskom leku koji se primenjuje kod životinja za lečenje šuge i drugih bolesti koje izazivaju paraziti.

Preporuke da ovaj lek uzimaju ljudi kako bi se zaštitili ili u kućnim uslovima “izlečili” od kovida-19 daju i pojedini zdravstveni stručnjaci na televizijama i društvenim mrežama, ne konkretizujući na koja istraživanja se pozivaju.

Lek koji je u Srbiji, kao i u većini zemalja sveta odobren u veterinarske svrhe, najednom je postao jedan od najtraženijih, i to ne samo u veterinarskim apotekama, već i u apotekama za humanu upotrebu. Po principu “ne može da škodi, a da li pomaže, to ćemo da vidimo”, sve je više onih koji kupuju Ivermektin i dele na mrežama svoja iskustva sa ovim “čudotvornim lekom”.

Prodali Ivermektin bez recepta, pa “promenili ploču”

Ono što, pak, zabrinjava je činjenica da Ivermektin može (ili je bar mogao) da kupi svako, u šta se uverio i reporter Telegrafa koji je posetio jednu takvu apoteku u centru Beograda (adresa poznata redakciji).

S obzirom na to da je reč o apoteci koju pojedini lekari naširoko reklamiraju u TV gostovanjima, pokušali smo da krenemo tim tragom i kupimo Ivermektin “na belo”.

I uspeli smo, bez ikakvih problema.

Ponudili su nam ga u formi sirupa. Bočica od 50 ml košta 1.620 dinara.

- Imamo i kao sprej, hoćete to? - pitala nas je farmaceutkinja.

- Neka, bolje u bočici. A je l’ imate u tabletama? - pitali smo, pošto se na društvenim mrežama naveliko diskutuje i o ispijanju “čudotvorne tablete koja leči kovid-19, a košta samo 300 dinara”.

- Nemamo, samo sirup i sprej - bila je ljubazna farmaceutkinja.

Nije pitala zbog čega kupujemo Ivermektin. Rekli smo sami - za osobu koja bi da prevenira kovid-19. Istina, pitala je koliko kilograma ima osoba koja bi pila ovaj lek, da bi odredila dozu.

- Osoba ima 75kg, pila bi Ivermektin kao prevenciju - odgovorili smo.

- Onda joj dajte šest mililitara odmah, narednih šest za 72 sata, pa onda jednom nedeljno po šest mililitara - posavetovala nas je farmaceutkinja, uz napomenu da u bočici ima otprilike osam doza.

Nije tražila recept, niti je pitala da li bi osoba koja će koristiti Ivermektin hronični bolesnik, da li uzima neku terapiju, koliko ima godina…

Da li to znači da odgovornost “pada” isključivo na onoga ko odluči da kupi Ivermektin i da ga pije? I može li farmaceut da proda lek kao da prodaje, na primer, banane ili krompir?!

Ono što nas je začudilo je činjenica da smo dobili uredan račun, na kom piše da smo kupili Ivermektin sirup, špric i iglu (jer kako drugačije odmeriti šest mililitara). Uz to, i na papiriću ispisan način primene.

Danas su nam, pak, u toj istoj apoteci rekli da Ivermektin možemo da kupimo isključivo uz lekarski recept i izveštaj doktora.

ALIMS: Lek je u Srbiji odobren samo u veterinarskoj medicini

Istog dana kada smo kupili Ivermektin sirup u apoteci, obratili smo se Agenciji za lekove i medicinska sredstva (ALIMS) sa pitanjem da li je Ivermektin odobren za ljudsku upotrebu.

Odgovor koji smo dobili prenosimo u celosti:

Agencija za lekove i medicinska sredstva Srbije (ALIMS) nije odobrila Ivermektin za primenu kod ljudi. ALIMS je odobrila Ivermektin za lečenje isključivo parazitskih infekcija kod životinja.

S obzirom na to da je njegova primena odobrena isključivo u veterinarskoj medicini, lek se u Republici Srbiji može izdavati isključivo u veterinarskim apotekama na veterinarski recept za primenu na životinjama.”

Ivermectin, Ivermektin Foto: Shutterstock

Iz ALIMS-a za Telegraf još kažu da nije podnet zahtev za registraciju Ivermektina kod ljudi, a time ni dokumentacija za procenu kvaliteta, efikasnosti i bezbednosti Ivermektina u lečenju ili prevenciji pacijenata sa kovidom-19.

- Bez naučnih dokaza ne podržavamo primenu ovog leka u humanoj populaciji - decidni su u ALIMS-u.

Farmaceutska komora Srbije: Dozvoljen samo za lečenje šuge i rozacee

Iako Ivermektin kao fabrički lek nije registrovan u Srbiji, on se ipak može koristiti i kod ljudi, ali samo za lečenje pojedinih kožnih oboljenja i isključivo pod nadzorom lekara. Tako je navedeno u odgovorima koje smo dobili iz Farmaceutske komore Srbije.

Magistri farmacije Danijela Tadić i Nikolina Maltar podsetile su za Telegraf da lek Ivermektin u ovom trenutku nije registrovan za lečenje kovid-19 infekcije nigde u svetu.

- U našoj zemlji Ivermektin nije registrovan kao gotov lek (fabrički lek), ali postoji mogućnost uvoza po posebnoj proceduri za uvoz neregistrovanih lekova, i to samo za odobrene indikacije - pojasnile su mag. farm. spec. Danijela Tadić i mag. farm. spec. Nikolina Maltar.

- Osim zvaničnih protokola i smernica u medicini, u lečenju postoji i tzv. „off label“ primena lekova. U tom smislu, moguće je da lekar preporuči lek i za stanja za koja ne postoji zvanično odobrena indikacija, ali ovo je tema koja je puno šira od aktuelne pandemije.

Ivermektin ima primenu u veterini kao antiparazitik (iz tog razloga je dostupan u veterinarskim apotekama), a u humanoj medicini ima primenu u dermatologiji, u tretmanu scabiesa (šuge) i kod težih formi rozacee (magistralno se izrađuje u obliku krema i kapsula u laboratorijama apoteke koje se bave izradom magistralnih lekova). Izrađuju se po receptu lekara na ime određenog pacijenta.

Nema dovoljno kliničkih dokaza o efikasnosti

Tadić i Maltar podsećaju da bilo koji lek koji nije racionalno upotrebljen i bez konsultacije sa lekarom/farmaceutom može imati neželjena dejstva, dok terapijski efekat može izostati.

Takođe, navode da upotreba veterinarskih oblika u humanoj medicini nije bezbedna, jer farmaceutski oblici i doze leka nisu isti i u tom smislu nema razlike između primene Ivermektina ili nekog drugog leka.

Korona virus Foto: Pixabay.com

Kada je reč o upotrebi Ivermektina u svrhu prevencije ili lečenja kovida-19, magistri farmacije kažu:

- Postoje kliničke studije koje za sada nisu dale dovoljno dokaza koji bi omogućili registraciju Ivermektina za ovu indikaciju. Slično se, na početku pandemije, desilo i sa hlorokinom; kratko je bio u protokolima, pozitivan efekat nije dokazan i upotreba leka je obustavljena.

Prema njihovim rečima, s druge strane, postoje javno dostupne informacije proizvođača Merck-a koji ima fabrički lek (Stromectol ®, registrovan u dozama 3mg i 6mg) u smislu upotrebe Ivermektina za ovu indikaciju, gde oni navode da za sada nema dovoljno značajnih kliničkih dokaza na osnovu kojih bi se potvrdila klinička efikasnost kod pacijenata sa kovid-19 infekcijom.

- Takođe, proizvođač navodi da nema dovoljno podataka koji bi ukazivali na bezbednost primene leka. Primena Ivermektina u smislu profilakse nije opravdana (niti je dokazan potencijani pozitivan efekat), što je aktuelna tema i u drugim zemljama - zaključile su magistri farmacije Tadić i Maltar.

EMA ne podržava upotrebu

Iako Evropska agencija za lekove (EMA) i dalje ima stav da dostupni podaci ne podržavaju upotrebu Ivermektina izvan dobro osmišljenih kliničkih ispitivanja, na sajtu iste institucije navedena je napomena da su dve zemlje privremeno uvele ovaj lek u protokol za lečenje kovida-19.

Reč je o Češkoj i Slovačkoj, ali, kako tamošnji lekari za sada navode, lek nije pokazao “poseban terapeutski efekat kod pacijenata sa blagim kovidom”.

Video: Kako da za 5 minuta izvadite kovid propusnicu: Kompletno video uputstvo

(Telegraf.rs)

Video: Ovi dani Srbiji će doneti temperature i do 20 stepeni: Stiže proleće usred zime

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Maks

    21. oktobar 2021 | 23:02

    Od tog Ivermektina niko nije umro, a od odobrenih vakcina jeste, pa se vi idalje busajte.

  • Sale

    22. oktobar 2021 | 09:14

    ALIMS laže. Lek ivermektin je dozvoljen za ljudsku upotrebu i nalazi se na D listi lekova RFZO (šifra leka je N001834 za pakovanje tableta od 3mg i N001832 od 6 mg). U Indiji se ivermektin daje obolelima od kovida i vrlo brzo se izleče. Problem je izgleda u tome što je mnogo jeftiniji od vakcina a sa druge strane ivermektin leči za razliku od vakcina za koje se još nezna kakvu katastrofu izazivaju u ljudskom organizmu.

  • ime

    21. oktobar 2021 | 23:11

    Pa sto im sad pravite problem jer pomazu ljudima. Taj lek nije nikoga ubio!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA