Farmaceuti kažu da su glukometri nove generacije olakšali život osobama sa dijabetesom

  • 0

Jedna od osnovnih stvari koja im pomaže u regulisanju glikemije su glukometri, jer pomoću njih mere vrednost šećera u krvi i znaju koju terapiju treba da primene, naravno u konsultaciji sa lekarom. Međutim, farmaceuti su ti koji im najčešće pomažu da savladaju ne samo tehniku merenja glikemije, već i razne strahove koje su razvili u vezi sa ovom bolešću.

Ivan Pavlović je jedan od farmaceuta u Kragujevcu koji ima dvanaest godina iskustva u radu sa pacijentima koji su oboleli od ove "slatke" bolesti, ali ističe da njihov život nije nimalo "sladak".

- Naprotiv, život sa dijabetesom je pun uspona i padova, tako da je trku sa ovom bolešću najbolje posmatrati kao maraton, a ne kao sprint disciplinu. Upravljanje dijabetesom predstavlja mentalnu i fizičku borbu, pa često postoji odsustvo motivacije za fizičkom aktivnošću, a takođe postoje varijacije u nivoima glukoze, koja može biti viša ili niža od preporučenih vrednosti. To su trenuci u kojima se ljudi najviše uplaše - ističe Ivan.

Najčešće dileme kod pacijenata

Iz svog bogatog radnog iskustva, Ivan je izdvojio neke od najčešćih dilema sa kojima se susreći ovi pacijenti.

"Umoran sam od merenja glikemije u krvi"

Pacijenti često ne shvataju značaj praćenja nivoa glukoze u krvi i često ne vide upotrebljivost dobijenih podataka. Ohrabrivanje pacijenata da vrše samokontrolu u skladu sa Nacionalnim vodičem za dijabetes je važna uloga svih farmaceuta.

"Nemoguće je naći slobodno vreme i motivaciju za fizičku aktivnost"

Definitivno jedan od najvećih izazova, uklopiti fiziču aktivnost u svakodnevne aktivnosti. Ustajanje sat ranije ujutru i odlazak na plivanje ili u brzu šetnju i nabavka pametnih satova sa senzorima kretanja bi moglo da bude rešenje. Za ove aktivnosti ne morate nužno da izlazite napolje, postoje razne vežbe koje možete da uradite u svojoj kući.

c) "Osećam da sam ostavljen sam sa svojim problemom"

Prisutna su različita udruženja osoba sa dijabetesom koja pružaju ozbiljnu podršku svojim članovima. Da biste obezbedili zaokruženu podršku uključite i svog farmaceuta, nutricionistu, lekara, stomatologa...

Dijabetološki savez Srbije Foto: Promo

Prednosti rezervacije glukometra u apoteci

Na novom sajtu se može rezervisati glukometar, jer rezervacija aparata obolelima od dijabetesa pruža mogućnost da lako, brzo, jednostavno, bez čekanja, uz samo jedan klik dođu do svog novog glukometra u najbližoj apoteci. Pacijenti sada imaju mogućnost da dobiju aparate nove generacije gde je upravljanje dijabetesom unapređeno.

Prilikom rezervacije, pacijent sam bira datum kada želi da ga nov aparat "sačeka" u apoteci. To svakako može biti jedan dan kada pacijent ide u apoteku po svoju insulinsku terapiju i po trake za glikemiju. To znači da im je odlazak i kod lekara i u apoteku po terapiju sveden na minimum, što je u uslovima pandemije veoma olakšavajuća okolnost.

Ideja je da pacijent ostavi minimum svojih podataka. Na mapi se locira njegova lokacija i prikazuju se apoteke u krugu od 1, 2 i 5 km i on izabere koju želi. Mapa obuhvata teritoriju cele Srbije, tako da aparat može da se poruči i u nekom drugom gradu, jer pacijent nije vezan za svoju ulicu ili trenutnu lokaciju.

Prednosti glukometara nove generacije

Kako je svakodnevno testiranje nivoa glukoze iz krvi bitna komponenta dobrog upravljanja dijabetesom, nije lako odabrati koji je najbolji glukometar iz širokog spektra raznih proizvođača. Ivan ipak ističe da je najbolje odabrati nove generacije tehnolioški naprednih aparata, jer omogućavaju mnogo lakše upravljanje bolešću. Evo šta je izdvojio kao prednosti:

Unapređena preciznost – Pacijent ne mora raditi proveru izmerene vrednosti (i ne mora trošiti dodatne trake bez potrebe), već je siguran u dobijeni rezultat. Aparat će prepoznati sve padove šećera u krvi, nema lažno povećanih rezultata. Olakšano je merenje glikemije uz pomoć svetla na mestu za ubacivanje trake, jer je i pri slabom osvetljenju (npr. noću kada pacijenti na insulinu mere glikemiju) jasno vidljivo mesto gde se ubacuje tračica, kao i jasno vidljiv rezultat merenja. Mesto za nanošenje uzorka (krvi) je široko, duž cele tračice, pa je potrebno sasvim malo krvi za analizu, dok dugme za izbacivanje tračice pruža bolju kontrolu higijene pri merenju, bez kontakta sa krvlju.

Unapređeno upravljanje dijabetesom – nove generacije glikometara pružaju mogućnost da se za svaku izmerenu vrednost dodaju komentari kada je i pod kojim okolnostima merenje izvršeno. Takođe, mogu da se detektuju obrasci pada ili rasta šećera u prethodnih 7 dana, pa će aparat „alarmirati“ pacijenta da odskače od ciljnog opsega. Može da se podesi i ciljani opseg i poredi trenutni rezultat sa prethodnim merenjem. Uz sve to, sada postoji i pametno pakovanje tračica, pa je sprečeno njihovo prosipanje i lako se izvadi samo jedna.

Dijabetološki savez Srbije Foto: Pexel/Ivan Samkov

Savetovalište za dijabetes pri apotekama

Ivan je zaposlen u BENU apoteci, a ovaj lanac se na tržištu izdvaja time što se konstantno radi sa farmaceutima na usavršavanju i upoznavanju najnovijih dostignuća medicine i farmakologije, kako bi se pacijentima ponudio najbolji mogući savet. Cilj je da se osobama obolelim od dijabetesa pruži jedinstvena usluga u apotekama radi unapređenja zdravlja i poboljšanja kontrole bolesti. U ovoj ustanovi standardizovanu uslugu savetovanja pacijenata pruža više od sto farmaceuta koji su prošli adekvatnu obuku iz oblasti upravljanja dijabetesom. Usluga je koncipirana tako da se savetovanje svakog pojedinačnog pacijenta obavlja tokom šest mesečnih poseta. Tokom ovog perioda pacijenti će pri svakoj poseti dobiti mešavinu edukativnih i praktičnih saveta, a kao rezultat, nakon 6 meseci, bolje će upoznati svoju bolest, unaprediće adherencu prema terapiji i lečenju i poboljšati samokontrolu bolesti.

Pacijenti postaju sve više svesni različitih uloga farmaceuta, pa se i njihova očekivanja pomeraju od klasične uloge izdavanja lekova prema savetovanju. Ivan takođe navodi da se informacije koje pacijente na ovim savetovanjima najviše zanimaju tiču sugestija u vezi sa smanjenjem telesne težine i dijeta, prestanka pušenja i smanjenja unosa alkohola, raznih infekcija i dijabetesa, jer su sve ovo faktori koji utiču na mogućnost regulacije glikemije.

(Telegraf.rs/Dejana Videnović)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA