Imamo rekorderku! Tamari su posle 3. doze ove dve vakcine antitela otišla nebu pod oblake

   ≫ 
  • 58
Test, testovi, antitela, epruvete, maska, rukavice, koronavirus Foto: Tanjug/AP

Broj mladih koji su se opredelili za vakcinaciju protiv korona virusa u Srbiji iznosi nešto više od 20 odsto. Dileme koje iznose u vezi sa zaštitom od dobijanja težeg oblika kovida-19 su različite, ali ima i onih koji su odlučili da „zavrnu rukav“ i odu na vakcinaciju. Jedna od njih je i Tamara A. (23) iz Beograda.

- Kad je prošle godine registrovan korona virus u Srbiji, bila sam na studijama – kaže Tamara za Telegraf.

- Mesecima sam živela u strahu da se ne zarazim, a posebno sam brinula o roditeljima, jer oboje imaju hronične bolesti. Nažalost, tata je negde uspeo da pokupi virus i završio je u bolnici, na respiratoru. I mama je morala da bude na bolničkom lečenju zbog kovida-19 pune dve nedelje. Moj stariji brat takođe se takođe razboleo, ali je dobio blaži oblik. Sve to se događalo u oktobru 2020, dok sam bila na sedmodnevnom letovanju u Egiptu.

Odmor joj je, kaže, preseo, jedva je čekala da se vrati kući.

- Dok su roditelji bili u bolnici, brat je bio izolovan u jednoj sobi. Donosila sam mu hranu ispred vrata, a kupatilo i ostale zajedničke prostorije u stanu dezinfikovala sam na svaka dva sata - navodi Tamara.

Sagovornica Telegrafa kaže da njeni roditelji i dan-danas „vuku“ posledice posle preležanog kovida-19.

Bolnica, korona virus, korona, ilustracija Foto: Tanjug/AP

- Iako tata ima 52 godine, a mama dve manje, brzo se zamaraju, ne mogu da se penju uz stepenice, a mami je u aprilu počela da opada kosa u pramenovima. Jedino brat nema tegobe, ali on je po savetu lekara opšte prakse krajem aprila primio prvu dozu vakcine. Ja se nisam dvoumila kad su vakcine stigle u Srbiju, odmah sam se prijavila i uzela „Sinofarm“ – navodi Tamara.

Dva "Sinofarma", pa "Fajzer"

Prvu dozu kineskog cepiva primila je, kaže, početkom februara, a drugu krajem istog meseca. Oba puta posle vakcinacije četiri dana je osećala kako je „nešto lomi“, ali nije imala ni povišenu temperaturu, niti ostale nuspojave koje su vakcinisani prijavljivali Agenciji za lekove i medicinska sredstva.

- Mislila sam da će dve doze „kineza“ biti dovoljna zaštita, ali kada je u avgustu stigao delta soj i kada su se dve moje bliske prijateljice koje se nisu vakcinisale razbolele od kovida-19, odlučila sam da popričam sa doktorkom opšte prakse o trećoj dozi. Rekla je da je odluka samo moja i da, ukoliko se odlučim za treću dozu, uzmem Fajzer/Bajontekovu vakcinu, što sam početkom septembra i uradila – navodi Tamara i dodaje da je jedina nuspojava koju je imala posle dobijanja treće doze vakcine bio bol na mestu uboda koji je trajao manje od 24 sata.

Iz znatiželje je otišla na uradi test na antitela. Kada je videla rezultate analize, nije mogla da poveruje – 38.692,4!

Antitela na koronu rekord Foto: Telegraf.rs

- U laboratoriji su mi rekli da ovoliki broj antitela do sada nisu videli i da mi je organizam sjajno odreagovao na vakcinu – zaključuje Tamara i dodaje da se, uprkos zaštiti koju je primila, i dalje pridržava propisanih mera; u zatvorenom prostoru uvek nosi masku i trudi se da održava fizičku distancu kad god je to moguće.

Video: Dr Srđa Janković: Osobe koje su se opravile od Kovida, imaju zaštitna antitela

(Telegraf.rs)

Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Aleks

    1. oktobar 2021 | 20:06

    Ljudi ovo je stvarno za ne poverovati. Antitela pravi telo kada je u dodiru sa virusom/ bakterijom. Vakcina simulira taj kontakt. Na taj način imuni sistem nauci da pravi specificna antitela protiv odredjene vrste “napadača” između ostalog i covid-a. Dotle je priča delimično jasna. E sad posto organizam nije u realnom kontaktu sa virusom imuni sistem kao komanda kapira to i smanjuje broj antitela. Ali ostaje sposobnost da ih prema potrebi brzo napravi- pri zarazi. Ko sad može da mi objasni koja je logika u “trci za antitela” Čemu to? Jer po tom nacinu razmišljanja svi trebamo nar na svakih 6 meseci da se vakcinisemo i tako do kraja života?!? Na strani da je odbrana antitelima samo jedan deo celularne odbrane- tu su i T limfociti koje se ne mere bas tako lako. Stupidno je da neko ko ima 23 godine i samim tim ionako lak oblik potencijalne zaraze radi ovako nešto. Argument da ne zarazi okolinu NE stoji. Prvo njeni su već imali COVID a drugo vakcina ne štiti od transmisije. Ja ne razumem svet više …

  • Milorad

    1. oktobar 2021 | 18:44

    Sad moze da se udaje.

  • Bg

    1. oktobar 2021 | 18:51

    Čekaj sada se utrkujemo ko ima vise antitela a blage veze ne znamo i dalje o čemu se radi...

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA