Ima li razlike između sode bikarbone iz apoteke i one iz prodavnice? Stručnjaci odgovaraju

 
  • 8
Soda bikarbona Foto: Pixabay.com

Soda bikarbona poznata je po širokoj primeni u domaćinstvu, ali i u medicinske svrhe. Ona koju mnogi smatraju "čistom" prodaje se u apotekama po mnogo višim cenama od "obične" koju možete da nađete u lokalnim prodavnicama, pakovanu u kesice.

U javnosti postoji verovanje da ona u kesicama sadrži aluminijum, dok ova druga koja se prodaje kao "čista" nema nikakvih sličnih primena.

Da li zaista postoje razlike u sodi bikarboni koju kupujemo u prodavnici u odnosu na onu koju nabavljamo u apoteci pitali smo hemičara i farmaceuta.

- U sodi bikarboni nema aluminijuma, to jednostavno možete da zaključite na osnovu hemijske formule ovog jedinjenja - kaže za Telegraf profesor hemije Ivana Lautarević.

Ona objašnjava da je natrijum hidrogenkarbonat, soda-bikarbona ili natrijum bikarbonat čija je formula NaHCO3, jedinjenje u kome apsolutno nema aluminijuma, što se vidi i iz hemijskih elemenata, ali i iz reakcije kojom nastaje.

-  Soda bikarbona se dobija hemijskom reakcijom, a sam proces nastanka se naziva Solvejev postupak: NH3 + CO2 + H2O → NH4HCO3, a onda se NH4HCO3 kombinuje sa natrijumhloridom  i dobijate: NH4HCO3 + NaCl → NaHCO3 + NH4Cl.

U ovoj reakciji nigde nema nigde aluminijuma, čija je hemijski simbol Al - objašnjava profesorka hemije.

Ona navodi da to više liči na neku zabludu, koja je napravljena i marketinški trik.

- Nema nikakve logike u tom uverenju, jer je sastav sode bikarbone isti. Na kraju, pročitajte sastav na kesici u prodavnici i na onoj koju kupujete kao "čistu", i videćete da li ima razlike - ističe Lautarević.

Pakovanje "obične" sode bikarbone od 500 grama košta između 65 i 100 dinara, u zavisnosti od proizvođača, dok pakovanje od 400 grama one medicinske, koju prodaju uz epitet "čista" košta od 500 do 780 dinara.

Medicinska soda bikarbona koja se prodaje u apotekama ima, istina, luksuznije pakovanje.

- U sintezi sode bikarbone nema aluminijuma, ali da li ima nekog takozvanog onečišćenja i da li se ubacuju neke primese u proizvodnji, mi koji radimo u apotekama to ne možemo da znamo - kaže za Telegraf farmaceut Goran Stamenković.

On objašnjava da joj je namena slična, bilo da je kupljena u apoteci ili u prodavnici.

- Tačno je da na pakovanjima koja stižu u apoteke piše da je "čista" soda bikarbona, odnosno da nema primesa aluminijuma, a da bi znali da li one u prodavnici imaju neke dodatke morate da pročitate sastav koji je, pod obavezno, naveden na pakovanju - savetuje on.

(Telegraf.rs)

Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • ha

    14. novembar 2021 | 10:45

    Novartis ch prodao prekjuče akcije roscha za 17 milijardi dolara pa vi kapirajte !

  • Dr Pavlic

    14. novembar 2021 | 11:07

    Znaci nista nisi rekla koleginice. To je kao kada bih ja rekao sva vodja je cista neka metala u njoj pa pogledajte formulu H2O. 😂😂 a svi znamo da je vodu moguce naci i kontaminiranu,otrovnu,ozracenu. Sto znaci da u sodi moze biti svasta,zavisi od nacina proizvodnje

  • Синиша

    14. novembar 2021 | 16:17

    У Лукавцу, са исте линије се пакује и једна и друга! Или нема алуминијума ни у једној, или има у обе. Разлике НЕМА!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA