Gangrena zuba nije bezazlena: Ako se ne leči na vreme, može da ošteti srce
Gangrena zuba je odumiranje zubnog tkiva (zubne pulpe) na koje se nadovezuje bakterijska infekcija. Najčešće nastaje kao posledica dubokog karijesa, koji ošteti zubnu srž i kroz koji bakterije mogu dospeti do iste.
Ako se ovo stanje zapusti, dolazi do nepovratnog oštećenja živca, uz dugotrajno lečenje.
– Najpre dolazi do nastanka karijesa, koji postaje uglavnom bolan na hladne nadražaje - objašnjava za eKlinika portal doktor stomatologije Ivan Stanić.
- Zatim, kako se karijes produbljuje, bolovi postaju sve učestaliji i dugotrajniji, i javljaju se „sami od sebe“, bez prethodne iritacije. Kada bakterije nasele oštećenu zubnu srž, bolovi polako prestaju i ulazi se u naizgled mirnu, bezbolnu fazu koja tiho i u velikoj meri oštećuje strukture oko zuba.
Iako je za razvijanje gangrene potreban duži vremenski period, bol koji je jedno od urgentnih stanja u stomatologiji, može da signalizira da je proces počeo.
Prema rečima dr Stanića, najmanji bolovi se najlakše i saniraju. Ukoliko se dogodi pojava karijesa, biće potreban duži vremenski period za izlečenje zuba.
- Ali, ako se inicijalni bolovi karijesno oštećenog zuba zanemare, nastupa oštećenje živca koje je bespovratno i koje zahteva dugotrajnije lečenje – upozorava dr Stanić i dodaje da trajanje lečenja zavisi od stepena i dužine trajanja samog oštećenja.
Najčešće je neophodna višenedeljna, nekada i višemesečna terapija koja podrazumeva, narodski rečeno „vađenje gangrenozno promenjenog živca“, čišćenje kanala korena zuba od naseljenih bakterija, primenu medikamenata, i na kraju definitivno „punjenje“ kanala korena zuba, uz adekvatnu restauraciju plombom ili krunicom.
Zubi često mogu da budu skriveni uzrok nekih drugih zdravstvenih problema, čak i onih koji su mnogo složeniji nego što se na prvi pogled čini.
– Bakterije koje se nalaze u gangrenozno izmenjenom zubnom tkivu najpre prolaze preko otvora na vrhu korena zuba u viličnu kost i dovode do infekcije i razgradnje koštanog tkiva. Zbog dobre prokrvljenosti, bakterije mogu vrlo lako da se prenose u udaljene organe, prvenstveno u srce, što može rezultirati ozbiljnim srčanim problemima – naglašava dr Stanić.
On podseća da je pravilna oralna higijena zlatni standard, i to se odnosi na sve grupe pacijenata – i one koji nikada nisu razvili gangrenu ili slično stanje, ali i one koji su je lečili i izlečili.
Video: Zubar pokazao šta se dešava sa vilicom ako ne čistite kamenac
(Telegraf.rs)
Video: Dragan Ričard Radić za Telegraf.rs o radu na holivudskim filmovima, o Sandri Bulok, Miri Furlan...
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.