Gangrena zuba nije bezazlena: Ako se ne leči na vreme, može da ošteti srce

 ≫ 
  • 0
Zubi, usne, osmeh, zubar, stomatlog, nega, higijena usta, stomatološki pregled Foto: Shutterstock

Gangrena zuba je odumiranje zubnog tkiva (zubne pulpe) na koje se nadovezuje bakterijska infekcija. Najčešće nastaje kao posledica dubokog karijesa, koji ošteti zubnu srž i kroz koji bakterije mogu dospeti do iste.

Ako se ovo stanje zapusti, dolazi do nepovratnog oštećenja živca, uz dugotrajno lečenje.

– Najpre dolazi do nastanka karijesa, koji postaje uglavnom bolan na hladne nadražaje - objašnjava za eKlinika portal doktor stomatologije Ivan Stanić.

- Zatim, kako se karijes produbljuje, bolovi postaju sve učestaliji i dugotrajniji, i javljaju se „sami od sebe“, bez prethodne iritacije. Kada bakterije nasele oštećenu zubnu srž, bolovi polako prestaju i ulazi se u naizgled mirnu, bezbolnu fazu koja tiho i u velikoj meri oštećuje strukture oko zuba.

Iako je za razvijanje gangrene potreban duži vremenski period, bol koji je jedno od urgentnih stanja u stomatologiji, može da signalizira da je proces počeo.

Prema rečima dr Stanića, najmanji bolovi se najlakše i saniraju. Ukoliko se dogodi pojava karijesa, biće potreban duži vremenski period za izlečenje zuba.

- Ali, ako se inicijalni bolovi karijesno oštećenog zuba zanemare, nastupa oštećenje živca koje je bespovratno i koje zahteva dugotrajnije lečenje – upozorava dr Stanić i dodaje da trajanje lečenja zavisi od stepena i dužine trajanja samog oštećenja.

Najčešće je neophodna višenedeljna, nekada i višemesečna terapija koja podrazumeva, narodski rečeno „vađenje gangrenozno promenjenog živca“, čišćenje kanala korena zuba od naseljenih bakterija, primenu medikamenata, i na kraju definitivno „punjenje“ kanala korena zuba, uz adekvatnu restauraciju plombom ili krunicom.

Stomatološki fakultet, operaciona sala, ordinacija Foto: Milena Đorđević

Zubi često mogu da budu skriveni uzrok nekih drugih zdravstvenih problema, čak i onih koji su mnogo složeniji nego što se na prvi pogled čini.

Bakterije koje se nalaze u gangrenozno izmenjenom zubnom tkivu najpre prolaze preko otvora na vrhu korena zuba u viličnu kost i dovode do infekcije i razgradnje koštanog tkiva. Zbog dobre prokrvljenosti, bakterije mogu vrlo lako da se prenose u udaljene organe, prvenstveno u srce, što može rezultirati ozbiljnim srčanim problemima – naglašava dr Stanić.

On podseća da je pravilna oralna higijena zlatni standard, i to se odnosi na sve grupe pacijenata – i one koji nikada nisu razvili gangrenu ili slično stanje, ali i one koji su je lečili i izlečili.

Video: Zubar pokazao šta se dešava sa vilicom ako ne čistite kamenac

(Telegraf.rs)

Video: Dragan Ričard Radić za Telegraf.rs o radu na holivudskim filmovima, o Sandri Bulok, Miri Furlan...

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA