Šta se dešava sa telom kada jedete noću: 3 razloga zbog kojih bi trebalo da izbegavate ovu naviku
Sigurno vam se nekada desilo da se probudite u sred noći i krente ka frižideru kako biste samo nešto prezalogajili. Stručnjaci su utvrdili da postoji veća opasnost od gojaznosti i dobijanja hroničnih bolesti poput dijabetesa ukoliko hranu jedete kasno uveče, umesto da je konzumirate tokom dana.
Šta se dešava sa telom kada jedete kasno uveče?
Stručnjaci napominju da nije važno da li tokom noći pojedete kompletan obrok ili samo par zalogaja, jer su posledice na organizam jednake.
Osećaj neprijatnosti i neasnica su propratni simptomi, koji posle mogu dovesti do ozbiljnijih zdravstvenih problema.
Konzumiranje hrane tokom noći može učiniti da naredni dan budete još gladniji, a metabolizam će se znatno usporiti.
Ukoliko je ovo vaša svakodnevnica, postoji 3 razloga zbog kojih bi trebalo da ova navika postane prošlost.
1. Remeti obrazac spavanja
Ako jedete kasno uveče i ne možete da spavate, razlog je taj što ste kasnim večernjim obrokom narušili rad unutrašnjeg sata. Kada jedete uveče, oslobađaju se hormoni u organizmu koji će razbuditi telo.
2. Metabolizam se usporava
Bez metabolizam znači da telo brzo sagoreva masti, dok je sa druge strane spor metabolizam glavni krivac za taloženje masti i višak kilograma.
Zato bi trebalo da imate na umu da kasni večernji obroci usporavaju metabolizam i znatno utiču na kilažu.
3. Povišen krvni pritisak
Vreme jela je jednako važno kao i koliko i šta jedemo. Ukoliko jedete kasno uveče, na taj način povećavate krvni pritisak, što nije dobro, jer povećava i rizik od srčanih bolesti.
Naravno, ako ponekad jedete kasno, to nije ništa strašno, ali izbegavajte da poslednji obrok tokom dana redovno jedete kasno uveče.
(Telegraf.rs)
Video: Od ovog datuma sledi značajniji preokret vremena: Vremenska prognoza do kraja januara
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.