Virus Zapadnog Nila može da bude fatalan: Prenose ga zaraženi komarci, a ovo su simptomi
Na teritoriji Beograda detektovan je virus Zapadnog Nila, tokom analize tek izlovljenih komaraca.
Glavni vektor groznice Zapadnog Nila je komarac iz roda Culex, ali i komarci drugih rodova kao što su Aedes, aegypti, Aedes albopictus, Anopheles podložni su zaražavanju. Komarci se zaraze prilikom sisanja krvi zaraženog domaćina, a inficirani komarci doživotno prenose uzročnika.
Način prenošenja
Prenošenje infekcije na ljude i druge životinje najčešće nastaje ubodom zaraženog komarca, i to ženke.
Komarci se zaraze prilikom sisanja krvi zaraženih ptica, dok samo u retkim slučajevima infekcija može da se prenese putem transfuzije zaražene krvi, transplantacijom tkiva i organa i vertikalno sa majke na dete (transplacentarno i tokom dojenja).
Važno je znati da se virus Zapadnog Nila ne prenosi među ljudima putem kontakta.
Period inkubacije
Simptomi bolesti nastaju u proseku za 3 do 14 dana posle uboda komarca zaraženog virusom Zapadnog Nila.
Klinička slika
Kod oko 80% zaraženih osoba infekcija prolazi bez simptoma.
Svaki peti zaraženi ima blagu kliničku sliku u vidu groznice, glavobolje, mučnine, povraćanja. Takođe, ponekad se javlja otok limfnih žlezda ili ospa na koži grudi, leđa ili stomaka. Svi navedeni simptomi prolaze za nekoliko dana, a u retkim slučajevima mogu da potraju više nedelja.
Kod jednog obolelog na 150 inficiranih dolazi do razvoja teške kliničke slike sa znacima upale mozga ili upale moždanica i kičmene moždine (meningitis), odnosno neuroinvazivnog oblika bolesti. Tada se pored groznice i glavobolje javljaju i ukočenost vrata, dezorijentacija, koma, tremor, konvulzije, mišićna slabost, ali i paraliza.
Ovi simptomi mogu da traju nekoliko nedelja, sa mogućim trajnim neurološkim oštećenjima. Takođe, ovakva klinička slika kod pojedinih pacijenata može da dovede i do fatalnog ishoda.
Osetljivost i otpornost
Osetljivost na infekciju je opšta, ali osobe koje su starije od 50 godina imaju veći rizik za nastanak neuroinvazivnog oblika bolesti. U riziku da razviju teži oblik bolesti su hronični bolesnici, a pogotovo kardiovaskularni.
Laboratorijska dijagnostika
Dijagnoza oboljenja laboratorijski se potvrđuje na osnovu prisustva IgM antitela na virus Zapadnog Nila u serumu i cerebrospinalnoj tečnosti.
Lečenje
Kod osoba koje imaju klasičnu kliničku siku ne postoji posebna terapija. Preporučuje se što češće odmaranje, ispijanje većih količina tečnosti i jačanje imuniteta. Lečenje groznice Zapadnog Nila obično traje od nekoliko nedelja do nekoliko meseci.
U slučaju teže kliničke slike, obolelog je neophodno hospitalizovati.
Mere prevencije
- Izbegavajte boravak u prirodi u vreme njihove najveće aktivnosti komaraca, u sumrak i u zoru
- Prilikom svakog boravka u prirodi i na otvorenom koristite repelente na otkrivenim delovima tela
- Nosite odeću koja pokriva ruke i noge
- Koristite zaštitne mreže na prozorima stana i poslovnog prostora, a paralelno upotrebljavajte i zaštitna sredstva u vidu tableta ili tečnosti
- Najmanje jednom u 7 dana ispraznite vodu iz posuda za cveće, posuda za hranu i vodu za kućne ljubimce, kanti, buradi, limenki… Takođe, uklonite odbačene gume i druge predmete u kojima može da se nakuplja stajaća voda, jer ona privlači komarce
Video: Kamenuju vozila Čistoće koja zaprašuju komarce, bacaju se pod točkove i prete vatrenim oružjem
(Telegraf.rs)
Video: Ovo je kuća u kojoj je uhapšen Alija Balijagić
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Goks
Pa zaprasujte ih , sta cekate.
Podelite komentar
Nik
Ako idete ulicom,i padne vam cigla ili fasada na glavu,može biti kobno....
Podelite komentar
Molim???
Postoji jos neki virus sem korone????
Podelite komentar