Studije su pokazale da svaka deseta osoba koja je obolela od kovida-19 razvije simptome duge manifestacije bolesti, ali formalne dijagnostičke smernice za potvrdu "dugog kovida" još nisu sastavljene.
Američki Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC) i neke druge zdravstvene ustanove rade na tome, ali dok se smernice ne sastave svako ko je zabrinut za svoje zdravlje zasad je osuđen na to da se sam raspita o svojim simptomima i da o njima porazgovara sa svojim lekarom.
Naime, simptomi su različiti i nalik su drugim bolestima, pa ni lekarima nije lako da ih potpuno precizno definišu.
Epidemiolozi po dosadašnjim iskustvima zaključuju da kovid-19 može zahvatiti gotovo svaki organ, ali ne znaju da li simptome dugog kovida uzrokuje virus ili su oni posledica stresa i traume koje infekcija sa sobom nosi.
Ovo je desetak poznatih načina kako na pacijente može uticati dugi kovid:
1. Moždana magla
Svaki peti pacijent iskusio je "maglu u glavi" šest meseci posle preležanog vira i nezavisno od toga da li je bio hospitalizovan ili ne, pokazala je meta-analiza 51 studije o kovidu-19.
Moždana magla se pojedincima kao skup simptoma različito manifestuje. Najčešće je to kombinacija problema sa kratkotrajnim pamćenjem, koncentracijom ili poteškoćama u pronalaženju reči tokom razgovora.
2. Umor
Čak 60 odsto hospitalizovanih pacijenata oseća umor u mišićima i slabost i šest meseci posle preležanog korona virusa, pokazala je opsežna kineska studija. I prethodno spomenuta magla u glavi i umor znaci su i sindroma hroničnog umora.
3. Problemi sa spavanjem
Svaki peti pacijent ima problema sa spavanjem šest meseci nakon bolesti, takođe je pokazala meta-analiza 51 studije.
4. Kratak dah i uporni kašalj
Ovo su uobičajeni simptomi koji se javljaju od mesec dana do pola godine nakon preležanog kovida-19, pokazala je studija provedena na 73.000 američkih ratnih veterana.
5. Srčani problemi
Lupanje srca i aritmije takođe su uobičajeni simptomi šest meseci posle preležanog kovida-19, pokazala je ista studija. Takvi pacijenti ujedno imaju povišen rizik od razvoja bolesti srca, miokarditisa, ateroskleroze i krvnih ugrušaka pola godine nakon bolesti.
6. Neurološki simptomi
Od njih pati trećina pacijenta koja se nose sa dugim kovidom. U neurološke simptome spadaju i poremećaji raspoloženja poput nemira i depresije.
7. Gubitak mirisa
Otprilike trećini ljudi koji su zbog kovida-19 izgubili čulo mirisa, ono se nije vratilo tokom više meseci, pokazala je manja američka studija.
8. Probavni problemi
Prema jednoj kineskoj studiji, više od 40 odsto hospitalizovanih pacijenata tri meseca posle primarne infekcije osećalo je probleme sa gubitkom apetita, mučninom, želudačnim refluksom i dijarejom.
9. Pritisak u grudima i bol u zglobovima
Ovo je najčešći problem, jer se javlja kod 90 odsto osoba koje pate od dugog kovida, pokazala je studija objavljena u decembru. Nekima od njih simptomi su trajali i do sedam meseci.
10. Dijabetes i bolesti bubrega
Po studiji sprovedenoj na američkim ratnim veteranima, dugi kovid nosi 39 odsto veći rizik od razvoja dijabetesa tokom šest meseci posle infekcije. Povišen je rizik i od razvoja akutne bolesti bubrega.
Ostali simptomi
Pacijenti koje muči dugi kovid prijavili su i ostale simptome koje naučnici još nisu potvrdili većim studijama, a radi se o značajnijem gubitku kose, osipu na koži, neurednim i bolnijim menstruacijama ili o tinitusu (zujanju u ušima).
(Telegraf.rs)
Video: Selaković na otvaranju 5. Rusko-srpskog kulturnog foruma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Jasna
Moje dete je dva puta bilo u bolnici zbog kovida. Prvi put zbog upale pluca, a nakon cetiri meseca zbog postkovid sindroma tj. dugog kovida. Proslo je 5 meseci ali jos uvek ima temperaturu preko 37, bolove u zglobovima, opadanje kose, tahikardiju, zamaranje. Čuvajte se i deca mogu opasno da nadrljaju.
Podelite komentar
Mirjana
Ja koliko znam nisam imala kovid, ali sam pre oko tri meseca primetila da mi poneka hrana smrdi, čak i voda. Npr.meso, hleb, paprika, mlečni proizvodi. Odvratno. Možda nema veze sa koronom. Jedino da proverim antitela.
Podelite komentar
naučnik
Iskreno ovaj virus je jeziv. Mi smo se čuvali godinu i po, revakcinisali u februaru ali u maju pozitivni i supruga i beba i ja. Njih dvoje blaži simptomi, ja na kraju sa obostranom upalom, crp 98 primljen u Zvezdaru, bilo mi sve gore, uključen kiseonik,prebačen u Batajnicu na 18l,dan kasnije na 30l,zatim hitno prebačen u intenzivnu i priključen na hiflow aparat na maksimalan protok, saturacija 90, nakon 2 dana počelo da se poboljšava stanje, snimak pluća bolji, nakon još 2 dana prebačen na poluintenzivnu i nakon 5 dana otpušten kući. Traume nosim iz bolnice, mnogi lekari neiskusni, niko ti nista ne prica, psihički sam loše,pijem terapiju,i suplemente sve, plašim se, hodam pomalo po kući,2 puta izašao iz kuće na 200m daleko a već sam 2 nedelje kući. Oporavak ide sporo, psiha mnogo trpi,imam nesanice, nos mi je uništen od aparata dosta, puls često ubrzan, gledam tačku odsutan često, pokušavam da se podižem, supruga pomaže,al nemam predstavu kako će biti. Snage i imam relativno, tj bolje se osećam nego što sam mislio i više hodam,al se plaši čovek za pluća, srce, psihu i ko zna sta jos,za to se čekaju kontrole a okolo slušaš samo o posledicama, d dimeru, postraumatskom, depresiji... Nije lako, pretesko je, trudim se da svaki dan budem za nijansu aktivniji al bolest je takva da nije da ide sve nabolje, nego jedan dan budeš super, drugi dan gore, jedan dan misliš mogao bi da trčiš onda za pola sata legnes i dremas 2-3 sata.Uveče onda flesevi iz bolnice krenu,suze, nesanica...
Podelite komentar