Ishrana je najvažniji spoljašnji faktor koji utiče na plodnost. Loš način života i nepravilna ishrana dovode do gojaznosti, i mogu udvostručiti probleme oko začeća. Uzroci nepolodnosti su razni - od bolesti jajovoda, hormonalnih poremećaja, životnog doba... Ali, uzrok može biti direktno i posredno vezan za ishranu.
Pušenje povećava rizik od neplodnosti za čak 60 odsto, baš kao i redovna konzumacija alkoholnih pića, dok prekomerno unošenje kofeina može da smanji plodnost za 45 odsto. Dobra vest je da su nove kliničke studije utvrdile da ishrana i način života znatno utiču na plodnost oba partnera.
1. Ishrana je pola zdravlja
Hrana koju unosite trebalo bi da bude bogata antioksidansima, folnom kiselinom i cinkom.
Nedavna studija na mladićima je dokazala da šaka orašastih plodova dnevno poboljšava kvalitet sperme, dok je studija na parovima pokazala da redovno uzimanje suplemenata sa antioksidansima povećava šanse začeća za 23%.
Omega-3 masne kiseline učestvuju u razvoju jajnih ćelija i sintezi hormona kod žena i stvaranju spermatozoida kod muškaraca. Obogatite ishranu voćem, povrćem, orašastimplovodima, kao i plodovima mora.
2. Doručak je najbitniji obrok
Žene koje imaju policistične jajnike posebno treba da obrate pažnju, jer pravilna ishrana može dovesti do poboljšanja hormonske ravnoteže koja dovodi do poboljšanja plodnosti.
Ključno je pojesti kalorijski bogat doručak, kako bi telo imalo energije tokom dana, a uveče unos kalorija smanjiti kako ne bi došlo do gojenja.
3. Eliminisanje trans masti
Hrana sa hidrogenizovanim ugljenim hidratima je veoma štetna po zdravlje, naročito kada je plodnost žena u pitanju. Namirnice koje sadrže trans masne kiseline su margarin, slatkiši, peciva, čips i pomfrit.
Izbegavajte ovu hranu i preferirajte onu koja sadrži zdrave masti, poput maslinovog ulja.
4. Ograničite unos ugljenih hidrata
Posebno obratite pažnju kada je prerađena hrana u pitanju. Ovo je izuzetno važno za žene sa sindromom policističnih jajnika.
Studije su uspele da povežu prekomernu konzumaciju ugljenih hidrata (slatkiši, hleb, testenina, pirinač, krompir, itd.) sa povećanim rizikom od neplodnosti. Rizik je posebno visok za one koje koji konzumiraju prerađene ugljene hidrate, sa dosta aditiva (šećer, beli hleb, bela testenina, itd.).
5. Jedite hranu bogatu vlaknima
Dijetska vlakna pomažu telu da se reši nepotrebnih hormona i održavaju nivo šećera u krvi. Međutim, ne treba preterivati, jer prekomerna potrošnja hormona i šećera može dovesti do neželjenih dejstava.
Zbog toga, jedite razumne količine integralnih žitarica, voća, povrća, testenina od celih zrna i mahunarke.
6. Preporučeni unos proteina
Istraživanja su pokazala da prekomerna konzumacija životinjskih proteina (npr. meso i jaja) može dovesti do problema sa ovulacijom kod žena. Ograničite unos mesa i mesnih prerađevina; umesto toga, jedite 1 do 2 puta nedeljno ribu i unosite proteine na biljnoj bazi (pasulj, mahunarke, orasi).
Proteini pomažu u razvoju majčinog tkiva (dojki i materice), igraju važnu ulogu u povećanju dovoda krvi i hrane kroz posteljicu, a i doprinose formiranju bebinog mozga. Stručnjaci preporučuju unos od 75 do 100 grama proteina dnevno.
7. Pažljivo unosite mlečne proizvode
Ukoliko obimno i često konzumirate mlečne proizvode, povećavate rizik od neplodnosti. Pokušajte da svaki dan unosite jednu čašu nemasnog mleka ili onog sa malim procentom masti.
8. Izbacite gazirane napitke
Ispijanje samo jednog ili više gaziranih napitaka dnevno smanjuje šanse za začeće.
Univerzitet u Bostonu analizirao je više od 3.800 žena starosti od 21 do 45 godina i više od 1.000 njihovih partnera. Analizom su utvrdili jedan zaslađeni napitak dnevno umanjuje šanse za plodnost za više od 20% i kod muškaraca i kod žena.
9. Povećajte unos gvožđa
Gvožđe se nalazi u namirnicama životinjskog i biljnog porekla. Dobro biljni izvori gvožđa su mahunarke (sočivo, leblebija), tamnozeleno lisnato povrće, sušeno voće i orasi (npr. indijski orah, pistaći, bademi, orasi).
Vitamin C u kombinaciji sa gvožđem daje sjajne rezultate.
10. Redovno uzimajte multivitamine
Iako je zdrava ishrana najbolji način da unesete sve potrebne nutrijente koji su vašem telu potrebni pre i tokom trudnoće, uzimanjem pojedinih vitaminskih suplemenata povećaćete šanse za začeće. Žene koje redovno uzimaju multivitamine imaju manje šanse da iskuske probleme sa ovulacijom.
Vitamin B, naročito B6 i B9 imaju važnu ulogu u formiranju i pravilnom funkcionisanju crvenih krvnih zrnaca. Ali, kada je reč o plodnosti, B6 i B12 važe za jedne od najvažnijih.
Folna kiselina koja se nalazi u vitaminu B9 je možda najvažnija i direktno povezana sa plodnošću i zdravim razvojem ploda. Ovo posebno važi za žene koje ne jedu dovoljno biljne hrane preko koje bi dobile hranljive materije.
(Telegraf.rs)
Video: Sija kao Las Vegas! Svetleći kamion u novogodišnjoj noći krstari zlatiborskim drumovima!
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Kiza
Kakva hrana, za to postoji mnogo bolja stvar
Podelite komentar